• Απονεύρωση
  • Υποβλήθηκε 04/06/2024

Πώς να σώσω δόντι με παλιά απονεύρωση που έσπασε και έχει πύον;

Γεια σας. Είχα ένα δόντι με παλιά απονεύρωση το οποίο δεν είχα βάλει στεφάνη και τώρα έσπασε στη μέση έχει κάταγμα το μισό δόντι κουνιέται το άλλο είναι βράχος. Εκεί που κουνιέται απέξω έχει θύλακα και βγάζει σαν πύον. Μου έχουν συστήσει εξαγωγή αλλά εγώ προσπαθώ να το σώσω. Τι μου προτείνετε? Υπάρχει περίπτωση με επανάληψη απονεύρωσης να σωθεί?

7 ειδικοί απάντησαν

  • ΑΝ ΕΙΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΤΟ ΣΠΑΣΙΜΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΞΑΓΩΓΗ

    Βαβουράκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Γκύζη

  • Καλησπέρα. Δυστυχώς δεν υπάρχει τρόπος να σώσετε αυτό το δόντι έτσι όπως μου το περιγράφετε.

    Τσαγκάρη Νεφέλη

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Άγιος Δημήτριος

  • Μάλλον δεν υπάρχει ελπίδα όπως το περιγράφετε. Καλύτερη εικόνα όμως έχει ο γιατρός σας που το εξετάζει κλινικά και ακτινογραφικά

    Σιαραμπή Νίκη

    Οδοντίατρος

    Χαϊδάρι

  • Όχι, θέλει εξαγωγή.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Όχι.εφοσον υπάρχει κάταγμα η εξαγωγή είναι δυστυχώς η μόνη λυση

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Καλησπέρα σας. Ενδοδοντικη θεραπεία (απονευρωση) δυνητικά μπορεί να γίνει. Έχει νόημα όμως αν το δοντι δεν μπορεί να χτιστεί για να σωθεί? Όχι είναι η απάντηση αν λείπει τόσο δόντι όσο περιγράφετε. Καλύτερα να αναζητήσετε μια προβλέψιμη λύση σε συνεργασία με τον οδοντίατρο σας

    Βλασταράκος Σωτήριος

    Οδοντίατρος

    Άγιος Δημήτριος

  • Το πιο πιθανο ειναι η εξαγωγη. Για αυτο προληπτικα προτεινουμε ενθεση θηκης σε απονευρωμενο δοντι. Επενδητικα σκεπτομενοι, ισως ηταν προς συμφερον σας να κανατε εξαγωγη και να τοποθετουσατε ενα εμφυτευαμα. Το προσδοκημο επιτυχιας και μακροζωιας ειναι μεγαλητερο στην περιπτωση του εμφυτευματος . Εκτος αν ο\η οδοντιατρος σας εγγυηθει το ιδιο (για καποια χρονια) με ολοκληρωμενη και επιτυχημενη θεραπεια στο ηδη υπαρχων δοντι. Θα παρει ομως αρκετα ραντεβου ( επαναληψη απονευρωσης,πιθανη χειρουργικη επιμηκυνση μυλης, ανασυσταση δοντιου και θηκη ),με σημαντικο κοστος και με αμφιβολη προγνωση....

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.