• Απονεύρωση
  • Υποβλήθηκε 27/07/2024

Αν εξαχθούν όλα τα υπόλοιπα (5)δόντια της άνω γνάθου μεχρι την επούλωση των πληγών και την κατασκευή μασελας θα υπάρξει πρόχειρη για θέμα αισθητικό και διατροφής η οχι; Ρωτώ γιατί ο γιατρός που ρώτησα είπε όχι και φοβάμαι πως δεν μπορεί στην εποχή μας να ζει κάποιος για τόσο διάστημα χωρίς ούτε ένα δόντι σε μια γναθο. Η ερώτηση είναι: Θα μπει ολική πρόχειρη και αν όχι πόσο καιρό θα είμαι "φαφούτης "και δεν θα τρώω; ευχαριστω

6 ειδικοί απάντησαν

  • Θεωρητικά θα μπορούσε να φτιαχτεί μία οδοντοστοιχία αμεση οποία σε δεύτερο χρόνο θα χρειαζόταν να την γεμισετε

    Μούρτζινος Νίκος

    Οδοντίατρος

    Αχαρνές

  • Η εξαγωγή όλων των δοντιών από την άνω γνάθο είναι μια διαδικασία που συχνά συνοδεύεται από προσωρινές προθετικές λύσεις μέχρι να ολοκληρωθεί η επούλωση και να τοποθετηθεί η οριστική οδοντοστοιχία. Συνήθως, μετά την εξαγωγή, ο οδοντίατρος μπορεί να τοποθετήσει μια προσωρινή ολική οδοντοστοιχία, γνωστή και ως “πρόχειρη” ή “άμεση” οδοντοστοιχία.

    Αυτή η προσωρινή οδοντοστοιχία εξυπηρετεί διάφορους σκοπούς:

    1. Αισθητική: Επιτρέπει στον ασθενή να μην φαίνεται “φαφούτης” κατά τη διάρκεια της επούλωσης.
    2. Λειτουργική: Βοηθά στην ομιλία και στην λήψη τροφής.
    3. Προστασία: Προστατεύει τα ούλα και συμβάλλει στη διατήρηση τ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Αλουαρντιάν Μαμντούχ

    Οδοντίατρος

    Γουδή

  • ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΟΘΕΙ ΧΡΟΝΟΣ ΝΑ ΘΡΕΨΕΙ Η ΠΕΡΙΟΧΗ. ΜΟΛΙΣ ΗΡΕΜΗΣΕΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΘΕΙ ΟΔΟΝΤΣΤΟΧΙΑ ΑΛΛΑ ΣΥΝΤΜΑ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΘΕΙ ΑΝΑΓΟΜΩΣΗ ΓΙΑΤΙ ΟΣΟ ΘΡΕΦΕΙ Η ΠΕΡΙΟΧΗ ΣΟΥΡΩΝΕΙ ΚΙΟΛΑΣ ΚΑΙ ΑΦΗΝΕΙ ΚΕΝΟ ΟΠΟΤΕ ΑΥΤΟ ΠΡΕ4ΠΕΙ ΝΑ ΓΕΜΙΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΩΣΤΗ ΕΦΑΡΜΟΓΗ.ΚΑΤΙ ΠΡΟΣΩΡΙΝΟ ΝΟΜΙΖΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΑΠΟΦΕΥΧΘΕΙ

    Βαβουράκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Γκύζη

  • Άμεσα μπαίνει

    Μπογδανόπουλος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Σαλαμίνα

  • Μέχρι να γίνει η καινούργια ολική οδοντοστοιχία,δεν θα έχετε δόντια

    Νοικοκύρη Αναστασία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Αν θέλετε μπορείτε να κάνατε μια προσωρινή οδοντ/χια έως ότου ολοκληρωθεί η επούλωση η οποία βέβαια μετά θα αχρηστευετει

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.