• Νεφρική ανεπάρκεια
  • Υποβλήθηκε 26/09/2024

Μήπως θα πρέπει να συζητήσουμε για απένταξη αιμοκάθαρσης στον 92 ετών πατέρα μου;

Ο πατέρας μου 92 ετών σήμερα, υποβάλετε σε αιμοκάθαρση από τις 05/04/2023 λόγω υπερκαλαιμίας και επεισόδιο μεταβολικής οξέωσης. Η τιμή κρεατινίνης ήταν 3.44 mg/dL, ουρία περίπου 172 mg/dL και κάλιο από 5,2-6 mmol/L. Οι συνεδρίες σήμερα είναι 2 φορές την εβδομάδα, δύο ώρες κάθε φορά. Από τον Αύγουστο του 23 εμφάνισε ρευματική πολυμυαλγία και λαμβάνει κορτιζόνη, 4mg την μια ημέρα και 6 mg την επόμενη, βρίσκεται σε διαδικασία μείωσης και διακοπής. Από τον Μάρτιο του 24 ταλαιπωρείται με διάφορες λοιμώξεις όπως αναπνευστικού και πρόσφατα κατάγματα στην σπονδυλική στήλη και οστεομυελίτιδα για την οποία νοσηλεύτηκε 10 ημέρες. Στις 10 ημέρες νοσηλείας δεν έγινε αιμοκάθαρση λόγω καλών τιμών ηλεκτρολυτών. Οι εργαστηριακές εξετάσεις στις 19/09 ήταν: Κρεατινίνη 2,67 mg/dL Κάλιο 4,0 mmol/L Νάτριο 144 mmol/L Φώσφορος 3,9 mg/dL Ουρία 148 mg/dL Αιματοκρίτης 36 Κρεατινίνης κάθαρση 21,7 Παραθορμόνη 122,2 pg/mL Κρεατινίνη ούρων 24h 756mg/24h Όγκος ούρων 5400mL Μήπως θα πρέπει να συζητήσουμε για απένταξη;

1 ειδικός απάντησε

  • Καλησπέρα σας, η κάθαρση κρεατινινη είναι πολύ χαμηλή 21% και αυξημένη την ουρία που είναι ουσία τοξική για τον οργανισμό,στην νεφρική ανεπάρκεια σημαντικό ρόλο παίζει η ουρία περισσότερο από την κρεατινινη γιατί η ουρία οδηγεί σε ουραιμια και φτάνει μέχρι κώμα. Κατά την γνώμη μου καλό θα ήταν να παραμείνει στην αιμοκάθαρση τόσο η ηλικία του όσο και η νεφρική ανεπάρκεια δεν πιστεύω ότι θα του επιτρέψει απενταξη. Ελπίζω να σας βοήθησα. Ευχαριστώ πολύ.

    Μαστροδημήτρη Κλεονίκη

    Νεφρολόγος

    Χολαργός

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.