• Διαταραχές περιόδου
  • Υποβλήθηκε 18/05/2024

Καλησπερα. Εξ αρχής να πω πως η ερώτηση μου γίνεται καθαρά για να πάρω κάποια επιπλέον γνώμη. Έχω απευθυνθεί σε 4 διαφορετικούς γιατρούς αναφορικά με το πρόβλημα μου και ακόμη προσπαθω. Είμαι 26 ετών και εδώ και 3 χρόνια ταλαιπωρούμε με την περίοδο μου. Εάν δεν πάρω αντισυλληπτικά δεν έρχεται περίοδος ΚΑΘΟΛΟΥ. Αυτή την στιγμή για παράδειγμα έχω να αδιαθετήσω 8 μήνες και η γιατρός μου μου χορήγησε αναγκαστικά ξανά αντισυλληπτικά. Να αναφέρω πως σε καθε ειδους εξέταση παθολογικά με βρίσκουν άριστη επομένως δεν ξέρουν να μου πουν με ακρίβεια που οφείλεται το πρόβλημα. Στην τελευταία γιατρό που μου κέρδισε κάπως το ενδιαφέρον της κίνησε κάπως την περίεργια μέσω τον συζητήσεων μας το ότι είμαι πολύ αυστηρή με την διατροφή μου (ήμουν 158 εκ. και 47 κιλά με 14% λίπος περιπου) και αθλούμαι και 3-4 φορές την εβδομάδα. Κρίθηκε λοιπόν πως αυτή είναι η αιτία αλλά εμένα και πάλι δεν με πείθει. Απευθύνθηκα σε διατροφολόγο κάναμε μετρήσεις πήρα 4 -5 κιλά τους τελευταίους 3 μήνες εκ των οποίων μισό κιλό λίπος αλλά η περίοδος πουθενά ακόμη. Η διατροφολόγος να σημειωθεί πως θεωρεί ότι δεν είναι τραγικά χαμηλό το λίπος μου (πλέον είναι στο 15,8%) Έχω μπερδευτεί τόσο πολύ, δεν θέλω να παιρνω πλέον αντισυλληπτικά με κούρασαν. Υπάρχει κάποιος που έχει αντιμετωπίσει ίδια περίπτωση με την δίκη μου ;;; Ευχαριστω πολύ εκ των προτέρων.

1 ειδικός απάντησε

  • Καλησπέρα σας. Αυτό που έχετε λέγεται δευτεροπαθής αμηνόρροια. Η διερεύνηση αυτής της κατάστασης έχει συγκεκριμένα βήματα και τις περισσότερες φορές στο τέλος μπορεί να τεθεί η διάγνωση. Προφανώς τα αντισυλληπτικά χάπια δεν είναι η λύση στο πρόβλημα σας και ή λύση ακριβώς βρίσκεται στη διάγνωση. Λυπάμαι αλλά δεν θα μπορούσα να γίνω πιο σαφής χωρίς να γνωρίζω το ακριβές ιστορικό σας κ χωρίς να σας έχω εξετάσει.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.