• Αιμορροΐδες
  • Υποβλήθηκε 02/07/2024

Πότε να ανησυχήσω για αίμα και πόνο μετά από γέννα και γαστρεντερίτιδα;

Είμαι 31 χρονών. Έχω γεννήσει εδώ και 4 μήνες, κατά την διάρκεια του τοκετού (ήταν φυσική γέννα) έκανα εξωτερική αιμορροΐδα η οποία ήταν στο μέγεθος ενός φασολιού. Για περίπου ένα μήνα ταλαιπωρούμουν αρκετά επειδή ο γυναικολόγος μου, μου έκανε και επισιοτομή κατά την διάρκεια της γέννας. Λόγω των πιο πάνω μου δημιουργήθηκε φοβία όταν πήγαινα στην τουαλέτα, δλδ. να μην ανοίξουν οι ραφές μου ή να πονέσω κατά την αφόδευση λόγω της εξωτερικής αιμορροΐδας. Η αιμορροΐδα αυτή ξεφούσκωσε σιγά σιγά, αλλά ξεκίνησα να έχω άλλα θέματα (πχ έντονης φαγούρας) η οποία εδώ και ένα μήνα πέρασε. Τέλη Μαίου, είχα περάσει για 1-2 μέρες δυσκοιλιότητα και όταν πήγα στην τουαλέτα ένιωσα να γδέρνετε ο πρωκτός και είχα στο χαρτί αίμα. Έβαλα κρέμα και επουλώθηκε σε 1-2 μέρες. Όλα ήταν μια χαρά (για περίπου ένα μήνα) μέχρι που έπαθα ήπια γαστρεντερίτιδα και είχα υδαρή πράσινα κόπρανα για 2-3 μέρες, μετά δεν πήγα τουαλέτα και όταν πήγα ένιωσα ότι τα κόπρανα ήταν σκληρά και ένιωσα πάλι να γδέρνεται ο πρωκτός μου και είδα αίμα. Σημειώστε ότι κατά την διάρκεια που είχα γαστρεντερίτιδα πήγα σε Γενικό χειρούργο- ειδικό προκτωλόγο και μου είπε ότι όλα είναι μια χαρά, και ότι έχουν επουλωθεί όλα. Μετά την γαστρεντερίτιδα και εφόσον είχα δει ξανά αίμα και είχα πόνο κατά την αφόδευση πήγα σε Γανστεντερολόγο ο οποίος εξετάζοντας την περιοχή μου είπε ότι βλέπει κάποιες εσωτερικές αιμορροΐδες μαζί με κάποιες ραγάδες. Μου έγραψε θεραπεία με Transilax, Xaluron Ortho και Preparation-H (κρέμα). Ξεκίνησα την θεραπεία εδώ και 4 μέρες, όμως βλέπω ακόμα λίγο αίμα. Πότε πρέπει να ανησυχήσω και πόσο καιρό παίρνει να περάσει; Γιατί εμφανίζονται τόσο συχνά; πρέπει να κάνω κάποιες άλλες εξετάσεις;

2 ειδικοί απάντησαν

  • Η γνώμη μου θα πρέπει να γίνει μια καλή προκλητική εξέταση και οριστική αντιμετώπιση (γαγαδας- αιμορροΐδες)

    Τσιζάνου Χαράλαμπος - Φερνάντ

    Γενικός Χειρουργός - Πρωκτολόγος

    Πανόρμου

  • Να καταργήσετε την δυσκοιλιότητα. Λίγη υπομονή χρειάζεται γιά πλήρη επούλωση

    Γεωργαντάς Δημήτριος

    Γενικός Χειρουργός

    Μαρούσι

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.