Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά.

  • Κάταγμα
  • Υποβλήθηκε 19/07/2024

Καλησπέρα.Πριν 19 μέρες μπαίνοντας στο αμάξι πιάστηκε το φόρεμα στο τακούνι κ μου γύρισε ο αστράγαλος.Οταν γύρισα το βράδυ σπίτι το είδα το αριστερό πιο πρησμένο από το δεξι,μετά το βράδυ το ένιωθα να μουδιάζει.Το πρωί κατάλαβα ότι είχα διάστρεμμα από την εσωτερική πλευρά του αστραγάλου πονούσε στο πάτημα.Το έδεσα με έναν επίδεσμο κ δεν το πολύ πατούσα έβαλα πάγο και χλιαρά ντουζ με πράσ.σαπούνι κ ήμουν καλύτερα.Μετα από 4 μέρες όμως πρηστηκε λίγο παραπάνω κ πηγα σε γιατρό.Μου το έδεσε πολύ σφιχτά κ μου είπε να πάρω κ επιστραγαλιδα αυτή που έχει συρμάτινες μπανελες δεξιά αριστερά να πάρω πατερίτσες κ να μην το πατάω για 15 μέρες.Οταν γύρισα σπίτι το πόδι άρχισε να με πονάει περαιτέρω(μάλλον το κούρασα λίγο που περπάτησα η από το δέσιμο???)μέχρι πάνω στο μπούτι κ πρήστηκε λίγο περισσότερο εκεί που ενώνεται ο αστράγαλος με την κνήμη στην εσωτερική πλευρά (μου είπε ότι είναι τενοντας )κ λίγο κάτω από το κόκκαλο του αστραγάλου κ όταν έβαζα πάγο άρχισε να καίει πολύ όπως όταν έχεις φλεγμονή ενώ είχε ηρεμήσει.Δεν έφτανε αυτό την επόμενη καθώς προσπαθούσα να μάθω τις πατερίτσες μου γυρνάει κ το άλλο το δεξί κάπως σαν να τρανταχτηκε και άκουσα κ ένα κρακ.Αμεσως έβαλα παγο.την επόμενη με πονούσε στη στροφή από την εξωτερική μεριά του αστραγάλου αυτή τη φορά.Το έδεσα με επίδεσμο κ πήγα για ακτίνες κ στα 2 πόδια.Δε βρέθηκε κάταγμα.Την τετάρτη μέρα ήρθε να με δει κ ούτε καν με εξέτασε το καινούριο κ με έβαλε να σηκωθώ να περπατησω με αποτέλεσμα να πονάει 2 μέρες το καινούριο το δεξί εκεί εξωτερικά του αστραγάλου πάρα πολύ με voltarol forte ηρέμησε.Εκτοτε είμαι 10 μερες στο κρεβάτι ακινητοποιημένη με επιστραγαλιδα την ίδια κ στα 2. δε σηκώνομαι καθόλου κ ακόμη με ενοχλεί.Επισης μου έδωσε ενέσεις ivor 3500 για να μην πάθω θρόμβωση.Τι κάνω από εδώ κ πέρα πόσο ακόμη πρέπει να μείνω ξάπλα; Τις ενέσεις τις συνεχίζω; Πώς θα καταφέρω να σηκωθώ έχοντας κ τα 2 χτυπημένα; Πρέπει σε κάποιο πχ στο παλιό να βάλω περισσότερη δύναμη η κ στα 2 το ίδιο; πρέπει να κάνω φυσικοθεραπεία

1 ειδικός απάντησε

  • Λυπάμαι για την ατυχία σας
    Αν τα καταφέρνετε , σιγά σιγά προσπαθήστε να περπατάτε με μαλακό ίσιο παπούτσι τουλάχιστον στο σπιτι.
    Οι επιστραγαλιδα περιορίζει λίγο το πρήξιμο αλλά δε συγκρατεί κάτι.
    Ήπια δραστηριότητα με προσοχή, τακτικά παγοθεραπεια κ ίσως και φυσικοθεραπεία

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.