• Κάταγμα
  • Υποβλήθηκε 26/05/2024

Πώς να ξέρω αν έχει επουλωθεί η περιοστίτιδα κνήμης μετά από 8 μήνες;

Έχω περιοστίτιδα κνήμης εδώ και 8 μήνες. Είμαι αθλήτρια και παρόλο που από την πρώτη στιγμή που αισθάνθηκα αυτό τον πρωτόγνωρο πόνο ενημέρωσα τον γιατρό της ομάδας μου αυτός μου έλεγε συνεχώς ότι είναι από την αποχή προπονήσεων λόγω καλοκαιριού, επομένως χάθηκε χρόνος που εγώ υπέφερα αλλά έκανα αναγκαστικά προπονήσεις. Ανέλαβα μόνη μου δράση και αφού πήγα στο νοσοκομείο με διέγνωσαν με περιοστίτιδα και έκανα μόνη μου μαγνητική για να αποκλειστεί το ενδεχόμενο κατάγματος, που ευτυχώς δεν υπήρχε. Έκανα 10 φυσιοθεραπείες με tecar αλλά δεν με βοήθησαν ιδιαίτερα, ωστόσο μάλλον εγώ θα φταίω για αυτό αφού πήγαινα προπονήσεις το διάστημα που έκανα φυσιοθεραπείες (Φεβρούαριο, άρα μιλάμε για 5 μήνες συνολικού προβλήματος). Στο υπόλοιπο της σεζόν απλά έπαιρνα αντιφλεγμονωδη/παυσίπονα πριν απο ματς για να μην πονάω. Ο πόνος να σημειώσω δεν περιορίστηκε μόνο κατά τη διάρκεια των προπονήσεων αλλά και μετά, με "σουβλιές" σε ανύποπτα χρονικά σημεία χωρίς όμως να είναι αφόρητος. Η σεζόν τελείωσε μέσα Απριλίου και έκτοτε δεν έχω προπονηθεί σκόπιμα για να μου περάσει. Έχει περάσει 1,5 μήνας και πλέον δεν νιώθω κανένα πόνο στα πόδια. Θέλω να αρχίσω σιγά σιγά γυμναστήριο για να ανακτήσω την χαμένη μου αντοχή και αυτό απαιτεί αρκετό τρέξιμο. Φοβάμαι όμως να αρχίσω έστω και σταδιακά. Πως ξέρουμε ότι έχει επουλωθεί η ζημιά; Επίσης σκέφτομαι να κάνω φυσιοθεραπείες ξανά. Αλλά αν δεν νιώθω τώρα άμεσα πόνο πως θα ξέρει ο ειδικός που να εστιάσει στον βελονισμό για παράδειγμα. Να παρατείνω το διάστημα αποχής; Υπάρχει κάποια ένεση που βοηθά την θεραπεία;

3 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας,
    Δυστυχώς η περιοστίτιδα κνήμης είναι ένα πρόβλημα που θέλει άμεση αντιμετώπιση. Ενώ δεν είναι σοβαρή κατάσταση, εν τούτοις αν κάποιος δεν το θεραπεύσει άμεσα περνάει στο χρόνιο πόνο από τον οποίο κ υποφέρετε. Χρειάζεται να εξεταστείτε ολοκληρωτικά από ορθοπαιδικό πριν ξεκινήσετε πάλι οποιαδήποτε αθλητική δραστηριότητα.

    Με εκτίμηση

    Μπουργανός Νικόλας

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός-Τραυματολόγος

    Χολαργός

  • Είναι αυτόιουμενη,έχει απόλυτη σχέση με την καταπόνηση.Οι φυσιοθεραπειες είναι μόνο για τον πόνο δεν επιταχύνουν την ίαση.Απορώ πως με τέτοια αντιμετώπιση δεν κάνατε Κα ι καταγμα.Ξεκουραστείτε άλλον 1,5 μήνα,και κάντε καινούργια μαγνητικη

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Εφ όσον έχει περάσει 1,5 μήνας (είναι το ΕΛΆΧΙΣΤΟ που προτείνεται ως αποφορτιση) και δεν έχετε ενοχλησεις , μπορείτε να αρχίσετε ΣΤΑΔΙΑΚΑ αυξανόμενη ένταση προπόνησης.
    Ξεκινήστε με πολύ καλές διατάσεις πριν κ μετά τη δραστηριότητα.
    Αρχικά γρήγορο περπάτημα
    Μετά αργό τζοκινγκ σε μαλακή επιφάνεια κ σταδιακή αύξηση εντασης.
    Αν πονέσει σε οποιαδήποτε φάση διακοπή δύο βδομάδες κ πάλι απ' την αρχή

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.