• Δισκοκήλη
  • Υποβλήθηκε 13/10/2023

Πώς να αντιμετωπίσω κυκλοτερής προβολή δίσκου Ο5-Ι1 με αριστερόστροφη σκολίωση;

Μετά από μαγνητική τομογραφία παρατηρήθηκαν: Στο επίπεδο Ο5-Ι1 κυκλοτερής προβολή του μεσοσπονδυλίου δίσκου με οπίσθια κεντρική επίταση, πιεστικά σημεία στον νωτιαίο σάκο, ενώ συνυπάρχει καθ’ υπεροχήν μείωση εύρους κατά το αριστερό πλάγιο σπονδυλικό τρήμμα με στοιχεία μερικής ασαφοποίησης της αριστερής Ο5 εξερχόμενης ρίζας. Στο επίπεδο Ο4-Ο5 κυκλοτερής προσβολή του μεσοσπονδυλίου δίσκου με μικράς εκτάσεως πιεστικών σημείων κατά τις προσθιοπλάγιες παρυφές του νωτιαίου σάκου και συνοδές μειώσεις εύρους στα πλάγια σπονδυλικά τρήμματα με μικρή υπεροχή αριστερά. Πως μπορεί να αντιμετωπιστεί αυτό? Έχω συνεχόμενη ενόχληση στην αριστερή πλευρά της μέσης και του ποδιού η οποία αν κάνω κατι απότομο ή σηκώσω κάτι με πονάει κ μαγκώνω μερικές φορές όταν πάω να σηκωθώ από καρέκλα που καθόμουν αρκετή ώρα. Από την εμπειρία σας πόσο επικίνδυνο είναι να δουλεύω καθιστή για 8 ώρες? Μπορεί να αντιμετωπιστεί με απώλεια βάρους κ φυσιοθεραπείες? Και στην συνέχεια με γυμναστική? Ή χρειάζομαι χειρουργείο? Έχω και αριστερόστροφη σκολίωση της ΟΜΣΣ κυρίως κατά το ανώτερο τμήμα αυτής. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

6 ειδικοί απάντησαν

  • η εξεταση της μαγνητικης τομογραφίας μπορει να λύσει όλες τις απορίες σας. σαν διαθεσιμα εργαλεία στη φαρέτρα μας πέρα από το χειρουργείο είναι και η επισκληρίδια αναλγησία ( epidural injection), η διήθηση του νεύρου ( nerve root injection), η ενδοσκοπική δισκεκτομή ( MISS - endoscope assisted discectomy)

    Σφήκας Σπύρος

    Νευροχειρουργός

    Κολωνάκι

  • Πρέπει να ακολουθήσετε συντηρητική θεραπεία και αν αυτή αποτύχει τότε μιλάμε για χειρουργείο.Η συντηρητική θεραπεία θέλει αγωγή,φυσικοθεραπείες,ξεκούραση

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Η πολύωρη καθιστική εργασία σίγουρα δεν βοηθά την μέση και την παθολογία της.
    Απώλεια βάρους και συγχρόνως σωστες φυσικοθεραπείες συχνά βοηθούν.
    Το χειρουργείο έχει ένδειξη μόνο σε έντονα πιεστικά συμπτώματα.
    Αυτό που δίνει καλή ανακούφιση ύφεση συμπτωμάτων και βελτιώνει την ποιότητα ζωής είναι οι στοχευμένες παρεμβατικες θεραπείες ανάλογα το επίπεδο συμπτωμάτων.
    Μετά από κλινική εξέταση και σύγκριση με την απεικονιστική μελέτη.

    Αμοργιανός Χριστόδουλος

    Χειρουργός Ορθοπαιδικός - Ειδικός Μικροχειρουργός- Ιατρείο Παρεμβατικού πόνου

    Ψυχικό

  • Απώλεια βάρους γυμναστική και τροποποίηση δραστηριοτήτων βοηθούν σίγουρα
    Ωστόσο θα πρέπει να συζητήσετε με το γιατρό σας αν πληρειτε ενδείξεις χειρουργικής επέμβασης (σοβαρού βαθμού πίεση νεύρου) καθώς αυτό δεν είναι εύρημα στη μαγνητική και χρειάζεται κλινική εξέταση

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Η Δισκοπλαστική μπορεί να σας βοηθήσει, όπως φυσικά και η απώλεια βάρους και η ενδυνάμωση των μυών του κορμού.

    Δημογέροντας Γεώργιος

    Νευροχειρουργός

    Χαϊδάρι

  • Καλησπέρα σας.
    Το χειρουργείο είναι η λύση του προβλήματος όταν η συντηρητική αντιμετώπιση έχει αποτύχει και όταν τα συμπτώματα είναι έντονα και με μεγάλη χρονική διάρκεια.
    Προσωπικά εξειδικεύομαι στην δισκοπλαστική η οποία είναι μια ελάχιστα επεμβατική μέθοδος με εξαιρετικά αποτελέσματα.
    Με εκτίμηση,
    Αποστολάτος Απόστολος
    Χειρουργός Ορθοπαιδικός Τραυματιολόγος.

    Αποστολάτος Απόστολος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Νέα Ερυθραία

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.