Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά.

  • Εμφυτεύματα δοντιών
  • Υποβλήθηκε 22/07/2024

Αίσθημα πίεσης στη γνάθο χωρίς πόνο σε γυναίκα 37 ετών - Τι μπορεί να είναι;

Αισθάνομαι στην γνάθο κ δεξιά κ αριστερά κ μπροστά κυριως στην κάτω γνάθο ένα σφίξιμο μια πίεση... Δεν πονάω ούτε έχω κάποιο άλλο θέμα..ανοίγω κανονικά το στόμα κ μασάω κανονικά... Τι θα μπορούσε να είναι? Είμαι γυναίκα 37 ετών. Ευχαριστώ

4 ειδικοί απάντησαν

  • Αισθήματα πίεσης ή σφιξίματος στην γνάθο μπορεί να προέρχονται από διάφορους παράγοντες. Μερικές από τις πιο συνηθισμένες αιτίες είναι:

    1. Βρουξισμός (σφίξιμο ή τρίξιμο των δοντιών): Αυτό συμβαίνει συχνά κατά τη διάρκεια του ύπνου ή σε περιόδους άγχους και μπορεί να προκαλέσει πίεση στη γνάθο.
    2. Τενοντίτιδα της γνάθου (Μυϊκή Υπερδραστηριότητα): Ορισμένοι άνθρωποι μπορεί να υπερφορτώνουν τους μυς της γνάθου κατά τη διάρκεια της ημέρας, προκαλώντας έτσι πίεση ή σφίξιμο.
    3. Δυσλειτουργία της κροταφογναθικής άρθρωσης (TMJ): Αυτή η κατάσταση μπορεί να προκαλέσει πόνο και δυσφορία στη γνάθο, καθώς και ήχους κλικ κατά το άνοιγμα
    ... Διάβασε περισσότερα

    Αλουαρντιάν Μαμντούχ

    Οδοντίατρος

    Γουδή

  • μηπως σφιγγεται τα δοντια σας το βραδυ?

    Μούρτζινος Νίκος

    Οδοντίατρος

    Αχαρνές

  • Κανονικά χρειάζεστε κλινική εξέταση, αλλά μπορεί να είναι από σφίξιμο - πίεση δοντιών ή υπερλειτουργία του στόματος. Ενδέχεται να έχετε και άγχος.

    Σιαραμπή Νίκη

    Οδοντίατρος

    Χαϊδάρι

  • Καλησπέρα σας. Για να μπορέσουμε να απαντήσουμε στο ερώτημα σας απαιτείται κλινική κ ακτινογραφικη εξέταση των δοντιών κ της γνάθου. Μία πιθανή απάντηση όμως θα μπορούσε να είναι
    ένας έντονος βρυγμος- βρουξισμός των δοντιών σας. Σας ευχαριστούμε.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.