• Σφράγισμα δοντιού
  • Υποβλήθηκε 13/09/2024

Μετά από επανασφράγιση δοντιού, νιώθω βάρος και ευαισθησία χωρίς πόνο. Τι μπορεί να είναι;

Καλησπέρα. Μετά από ένα βαθύ σφραγισμα (για την ακρίβεια επανασφράγιση), συνειδητοποίησα ότι μετά από μια εβδομάδα + ελαφρώς μειώθηκε ο πόνος κατά την μάσηση. Ωστόσο, νιώθω λίγο πιο «βαριά» την περιοχή εκεί κοντά στο σφραγισμένο δόντι. Δεν είναι πόνος αυτό πιο νιώθω, είναι πιο πολύ κάτι σαν ..βάρος (;), ευαισθησία (;), ενόχληση (;)..ουσιαστικά διαπιστώνω ότι υπάρχει κάτι εκεί, χωρίς όμως να με πονάει.. Δεν ξέρω πως ακριβώς μπορώ να το θέσω για να γίνω πιο κατανοητή..Τί πιστεύετε ότι είναι;

7 ειδικοί απάντησαν

  • ΤΟ ΠΙΘΑΝΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΒΑΘΥ ΤΟ ΣΦΡΑΓΙΣΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΤΗ Η ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΑ. ΘΕΛΕΙ ΛΙΓΟ ΧΡΟΝΟ. ΑΝ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΝΑ ΣΑΣ ΔΕΙ ΚΑΙ Ο ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟΣ

    Βαβουράκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Γκύζη

  • Να ελεγχθεί πρώτα απ’ όλα η σύγκληση μπορεί να είναι ψηλό και να θέλει λίγο κατέβασμα το σφράγισμα

    Κολιούλη Ελένη

    Οδοντίατρος

    Κυψέλη

  • Καλημέρα σας. Υπάρχει πιθανότητα το δοντάκι σας μετά από δυο σφραγίσματα να έχει ευαισθησία από το νεύρο του και να χρειαστεί απονεύρωση. Το άλλο σενάριο είναι να υπάρχει κάποια πρόωρη επαφή στη σύγκλειση και να είναι τραυματισμένο.

    Τσαγκάρη Νεφέλη

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Άγιος Δημήτριος

  • Αυτό που περιγράφεις ως "βάρος" ή ελαφριά ευαισθησία στην περιοχή του δοντιού μπορεί να είναι αποτέλεσμα του τραυματισμού των ιστών από την ίδια τη διαδικασία του σφραγίσματος, ειδικά αν ήταν βαθύ. Η ενόχληση μπορεί να προέρχεται από το γεγονός ότι το δόντι και οι γύρω ιστοί χρειάζονται χρόνο για να επανέλθουν πλήρως, καθώς μπορεί να έχουν ευαισθητοποιηθεί.

    Είναι επίσης πιθανό ότι το δόντι "προσαρμόζεται" στο νέο σφράγισμα και ίσως το αίσθημα της διαφοράς στο βάρος να οφείλεται σε ελαφρώς αυξημένη πίεση από το σφράγισμα. Αν δεν υπάρχει έντονος πόνος ή επιδείνωση, είναι πιθανό να είναι φυσιολογική η αντίδραση του δ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Αλουαρντιάν Μαμντούχ

    Οδοντίατρος

    Γουδή

  • Πιθανώς είναι ένας ερεθισμός από τις διαδικασίες. Περιμένετε ένα μήνα να δείτε να θα περάσει.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Φλεγμονή του νεύρου.
    Θα πρέπει να κάνετε ενδοδοντικη θεραπεία αλλιώς θα νεκρωθεί

    Μπογδανόπουλος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Σαλαμίνα

  • Σ΄΄ενα βαθύ σφράγισμα που συνήθως οφείλεται σε ένα μεγάλο χάλασμα, το νεύρο,΄΄ο πολφός΄΄ μπορεί να ζορίζεται! Το ότι έγινε το σφράγισμα δεν σημαίνει ότι το νεύρο είναι τελείως καλά! Θέλει χρόνο για να επανέλθει! Μπορεί λοιπόν για αρκετό διάστημα να υπάρχουν ενοχλήσεις όπως αίσθημα βάρους, μικροπονάκια κλπ. Καμιά φορά, πιο σπάνια, μπορεί οι ενοχλήσεις να γίνουν πιο έντονες και το δόντι να χρειαστεί απονεύρωση. Γενικά χρειάζεται λίγο υπομονή!!

    Μάνεσης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Αγία Παρασκευή

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.