• Σφράγισμα δοντιού
  • Υποβλήθηκε 11/09/2024

Μετά απο ένα βαθυ σφραγισμα πονάω παρά πολύ κατά την μάσηση. Τι μπορώ να κάνω για το καταπολεμήσω; Στο μεταξύ χρονικό διάστημα πρέπει να αποφεύγω να τρώω από εκείνη την πλευρά;

4 ειδικοί απάντησαν

  • ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΤΕ ΤΗ ΠΡΩΤΗ ΜΑΣΗΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΠΛΕΥΡΑ. ΔΟΚΙΜΑΣΤΡ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΓΚΟΦΡΕΝ ΓΙΑ 2-3 ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΒΛΕΠΕΤΕ

    Βαβουράκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Γκύζη

  • Θα πρέπει να ελέγξει ο οδοντιατρος σας εάν το σφράγισμα είναι ψηλό και δεν κλείνουν καλά τα δόντια -στόμα ,
    Εάν δεν είναι θέμα σύγκλησης τότε μήπως χρειάζεται απονεύρωση και όχι απλό σφράγισμα

    Κολιούλη Ελένη

    Οδοντίατρος

    Κυψέλη

  • Μετά από ένα βαθύ σφράγισμα, είναι φυσιολογικό να αισθάνεσαι κάποια ευαισθησία ή πόνο κατά τη μάσηση, ιδιαίτερα τις πρώτες μέρες. Ωστόσο, εάν ο πόνος είναι έντονος και συνεχίζεται, μπορεί να υποδηλώνει ότι το νεύρο του δοντιού έχει επηρεαστεί ή ότι υπάρχει πρόβλημα με το ίδιο το σφράγισμα.

    Για να το καταπολεμήσεις:

    1. **Χρήση αναλγητικών φαρμάκων**: Λάβε κάποιο αναλγητικό ή αντιφλεγμονώδες φάρμακο (όπως ibuprofen) σύμφωνα με τις οδηγίες του γιατρού σου, για να μειώσεις τον πόνο και την φλεγμονή.

    2. **Αποφυγή μάσησης από την επώδυνη πλευρά**: Ναι, καλό είναι να αποφεύγεις να τρως από εκείνη την πλευρά, τουλάχιστον μ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Αλουαρντιάν Μαμντούχ

    Οδοντίατρος

    Γουδή

  • Καλησπέρα. Υπάρχει περίπτωση να σας πονάει από τραύμα στη σύγκλειση επομένως θα πρέπει να πάτε στον οδοντιατρό σας να το ελέγξει

    Τσαγκάρη Νεφέλη

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Άγιος Δημήτριος

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.