• Σφράγισμα δοντιού
  • Υποβλήθηκε 18/07/2024

Πόνος και αιμορραγία μετά από απονεύρωση και βούρτσισμα δοντιών - είναι ουλίτιδα;

Καλησπέρα τον Μάρτιο Απρίλιο ένα σφράγισμα στο δόντι το οποίο τελικά ήθελε απονεύρωση μόλις έκανα την απονεύρωση όλα καλά τώρα από χτες που βούρτσισα τα δόντια μου το σημείο εκείνο μάτωσε υπέθεσα ότι είναι λόγω ουλίτιδας έχει ξανασυμβεί αλλά από εκείνη την ώρα νιώθω έναν ελαφρύ πόνο -βαρος δεν έχει πρηστεί ούτε εμε ενοχλεί τόσο στο μασημα

4 ειδικοί απάντησαν

  • Μπορεί να έχει σκαλώσει κάτι στα ούλα.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Κάποια φλεγμονή στο ούλο θα είναι ίσως από μία κακή υγιεινή φροντίστε το λιγάκι καλυτερα με μεσοδοντιο βουρτσάκι ή νήμα και καλύτερο βούρτσισμα τοποθετήστε κάθε μέρα στα ούλα ένα αντισηπτικό τζελ για μια εβδομάδα κ θα περάσει πιστεύω Αν υποτροπιάσει και παρατήρησε ότι μαζεύονται τροφές ανάμεσα στα δόντια στην περιοχή αυτή ίσως χρειάζεται να γίνει κάποια άλλη οδοντιατρική εργασία για να κλείσει καλύτερα το κενό στις επαφές δοντιών για να μην αφήνουν οι στροφές να μπαίνουν και να μένουνε ανάμεσα στα δόντια

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα! Είναι φυσιολογικό να αισθάνεστε κάποια ενόχληση μετά από απονεύρωση, καθώς τα ούλα και ο περιβάλλων ιστός μπορεί να είναι ακόμα ευαίσθητα. Το γεγονός ότι το σημείο μάτωσε κατά το βούρτσισμα μπορεί να οφείλεται σε ουλίτιδα ή σε τραυματισμό των ούλων κατά τη διάρκεια του βουρτσίσματος.

    Ωστόσο, είναι σημαντικό να παρακολουθείτε τα συμπτώματα. Αν ο πόνος ή το βάρος συνεχιστεί ή επιδεινωθεί, ή αν παρουσιαστεί πρήξιμο ή άλλες αλλαγές, καλό θα ήταν να επισκεφτείτε τον οδοντίατρό σας. Μπορεί να χρειάζεται περαιτέρω έλεγχος για να διασφαλιστεί ότι δεν υπάρχει κάποια επιπλοκή ή μόλυνση.

    Εν τω μεταξύ, μπορείτε να ακολουθήσετ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Αλουαρντιάν Μαμντούχ

    Οδοντίατρος

    Γουδή

  • Μαλλον ειναι ουλιτιδα , χρειαζεται εξεταση παντως.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.