• Σφράγισμα δοντιού
  • Υποβλήθηκε 25/07/2024

Έκανα καλά που έκανα απονεύρωση σε δόντι με βαθύ σφράγισμα και αλλαγή χρώματος;

Καλησπερα, θελω να ρωτησω κατι..προκειται για ενα δοντι το οποιο ειχε αλλαξει χρωμα χωρις να το εχω κανει απονευρωση..το σφραγισμα ηταν παρα παρα βαθυ.. πηγα σε ορθοδοντικο και το ειδε και με λεει αυτο ειναι απονευρωμενο... τον λεω οχι δεν ειναι.. λεει πανε να το δεις γιατι φαινεται σαν νεκρο.. πηγα σε οδοντιατρο μου το ανοιξε ειπε δεν ειναι νεκρο αλλα θα χρειαστει απονευρωση.. χωρις ομως να ειχες ενοχλησεις ομως να συμπληρωσω.. μου το εκανε απονευρωση αλλα το χρωμα παρεμεινε ιδιο...πιστευετε οτι εκανα καλα που το εκανα απονευρωση??αυτο που ειναι λιγο πιο σκουρο απ τα αλλα δοντια τι σημαινει??

5 ειδικοί απάντησαν

  • Τα " νεκρά " δόντια δηλαδή αυτά που το νεύρο εχει "απορροφηθεί " χρειάζονται απονεύρωση.
    Μετά από κάποιο χρόνο τα απονευρωμενα δόντια αποχρωματιζονται

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Καλησπέρα.
    Ένα δόντι το οποίο έχει αλλάξει χρώμα τις πιο πολλές φορές έχει ΄πεθάνει΄ και χρειάζεται απονεύρωση όχι για να αλλάξει χρώμα αλλά για να καθαρίσει εσωτερικά. Όταν γίνει με το καλό η απονεύρωση και φύγει η φλεγμονή τότε μπορείτε να κάνετε εσωτερική λεύκανση για να ανοίξει σε χρώμα.

    Τσιπλακίδη Αντιγόνη

    Οδοντίατρος

    Νέα Μάκρη

  • Έχει πάρει χρωστικές από τα ερυθρά αιμοσφαίρια του νεύρου που τώρα πια νεκρώθηκε.
    Χρειάζεται εσωτερική λεύκανση

    Μπογδανόπουλος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Σαλαμίνα

  • Καλησπέρα! Η αλλαγή χρώματος σε ένα δόντι μπορεί να σημαίνει διάφορα πράγματα και συχνά συνδέεται με την υγεία του πολφού του δοντιού. Αν το δόντι είχε γίνει πιο σκοτεινό, αυτό μπορεί να είναι ένδειξη ότι ο πολφός (ο “νεύρο”) ήταν νεκρός ή σε διαδικασία νέκρωσης, ακόμα και αν δεν υπήρχαν άμεσα συμπτώματα πόνου.

    Το γεγονός ότι ο οδοντίατρος σου έκανε απονεύρωση μπορεί να ήταν προληπτικό μέτρο για να αποφευχθούν μελλοντικά προβλήματα, όπως αποστήματα ή μολύνσεις, ειδικά αν το δόντι είχε βαθύ σφράγισμα και ήταν σε κίνδυνο. Εάν το χρώμα του δοντιού δεν άλλαξε μετά την απονεύρωση, αυτό είναι σχετικά συνηθισμένο. Η αλλαγή χρώματος συνήθως
    ... Διάβασε περισσότερα

    Αλουαρντιάν Μαμντούχ

    Οδοντίατρος

    Γουδή

  • Αν το νεύρο του δοντιού είναι νεκρό, χρειάζεται ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ απονεύρωση, πονάει δεν πονάει το δόντι!! Το ίδιο ισχυει αν υπάρχουν συνεχείς ενοχλήσεις. Οταν το χρώμα έχει αλλάξει συνήθως θέλει απονεύρωση γιατί ουσίες από την αποσύνθεση του νεκρού νεύρου μπαίνουν μέσα στους σκληρούς οδοντικούς ιστους και τους αποχρωματίζουν. Καμιά φορά όμως το χρώμα αλλάζει από κάποιο χτύπημα χωρίς να νεκρωθεί το δόντι. Ο γιατρός θα εκτιμήσει τι έχει γίνει ανάλογα και με τη ζωτικότητα του νεύρου. Για να φύγει το μαύρισμα χρειάζεται είτε κάποιος τύπος λεύκανσης ή να μπει κάποια εξωτερική επικάλυψη πχ όψη πορσελάνης ή ρητίνης.

    Μάνεσης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Αγία Παρασκευή

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.