• Γέφυρα δοντιών
  • Υποβλήθηκε 01/07/2024

Πονάει η γέφυρα της γιαγιάς μετά την τοποθέτηση - Πρέπει να αφαιρεθεί;

Καλησπέρα, η γιαγιά μου έβαλε μια γέφυρα και δεν είναι καθόλου ικανοποιημένη από το αποτέλεσμα, λέει πως την πονάνε κάποια δόντια τα οποία την πονούσαν και από πριν, ενώ ο ορθοδοντικός ( που έβαλε την γέφυρα! ) είχε ισχυριστεί πως ο πόνος θα πάψει. - Θα έπρεπε να γίνει κάποιο σφράγισμα από τα πριν; - Υπάρχει δυνατότητα να αφαιρεθεί η -σταθερή - γέφυρα εκ των υστέρων; Υπάρχει κάποια λύση;

7 ειδικοί απάντησαν

  • Κάτι πρέπει να διερευνηθεί περισσότερο. Δυστυχώς δεν έχω τα στοιχεία που χρειάζονται για να σας απαντήσω. Χρειάζεται κλινική εξέταση και ακτινογραφικός έλεγχος. Είναι σίγουρο ότι η ειδικότητα του γιατρού που έβαλε τη γέφυρα είναι ορθοδοντικός;

    Σιαραμπή Νίκη

    Οδοντίατρος

    Χαϊδάρι

  • ΣΥΝΗΘΩΣ ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΕΣ ΜΕΤΑ ΤΗ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΤΗΣ ΓΕΦΥΡΑΣ ΠΕΡΝΑΝΕ. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΞΕΚΟΛΛΗΣΕΙ ΑΛΛΑ ΔΥΣΚΟΛΑ

    Βαβουράκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Γκύζη

  • Η τοποθέτηση μιας γέφυρας χωρίς να αντιμετωπιστούν προηγουμένως τα προβλήματα των δοντιών μπορεί να προκαλέσει δυσφορία και πόνο. Αν τα δόντια που υποστήριζαν τη γέφυρα είχαν ήδη προβλήματα, όπως τερηδόνα ή φλεγμονή, αυτά τα ζητήματα θα έπρεπε να έχουν αντιμετωπιστεί πριν από την τοποθέτηση της γέφυρας. Σε αντίθετη περίπτωση, ο πόνος μπορεί να επιμένει ή να επιδεινώνεται.

    Βήματα που μπορείτε να ακολουθήσετε:

    1. Επικοινωνήστε με τον Οδοντίατρο: Η γιαγιά σας πρέπει να ενημερώσει τον οδοντίατρο για τον πόνο που αισθάνεται. Ο οδοντίατρος μπορεί να εξετάσει την κατάσταση και να διαπιστώσει αν υπάρχει κάποιο υποκείμενο πρόβλημα π
    ... Διάβασε περισσότερα

    Αλουαρντιάν Μαμντούχ

    Οδοντίατρος

    Γουδή

  • Καταρχήν οι ορθοδοντικοι δεν κάνουν γέφυρες
    Δεύτερον εάν πονάει θα πρέπει να εντοπιστούν ποια δόντια την πονάνε
    Η γέφυρα μόνο με κόψιμο αφαιρείται

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Ναι , υπαρχει δυνατοτητα αφαιρεσης. Χρειαζεται εξεταση.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Δεν χρειάζεται σφράγισμα πριν, εκτός αν υπάρχει χάλασμα. Η γέφυρα δεν μπορεί να αφαιρεθεί έυκολα. Η λύση είναι να πάει σε οδοντίατρο γνώστη.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Αν έχει κολληθεί μόνιμα πολύ δύσκολα αφαιρείται

    Μούρτζινος Νίκος

    Οδοντίατρος

    Αχαρνές

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.