• Gall
  • Submitted on 01/03/2024

Μετα απο την διαγνωση διαφραγματοκηλης(2εκ) με συμπτωματα καουρες και ερυγες, διεγνωστηκα με 2 πετρες στην χολη 0.9 και 0.7mm. Εχω εντονη συμπτωματολογια και ηθελα να κανω επεμβαση διαφραγματοκηλης. Πρεπει να κανω πρωτα την χολη και αν πιστευετε οτι τα συμπτωματα μου ειναι απ την χολη.υψος 2 μετρα βαρος 97 κιλα 20% λιπος. Ευχαριστω πολυ

7 specialists answered

  • Πρωτα της χολης το χειρουργειο και μετα βλεπετε αν τα συμπτωματα δεν υποχωρουν προχωρηστε και σε NIESSEN

  • Και οι δύο επεμβάσεις γίνονται λαπαροσκοπικά. Το πλεονέκτημα της λαπαροσκοπικής είναι αυτό ότι στην ίδια χειρουργική επέμβαση μπορεί να αντιμετωπισθούν ταυτόχρονα και οι δύο παθήσεις.

    Farmakis Dimitrios, MD

    Γενικός Χειρουργός - Στρατιωτικός Ιατρός ε.α

    Perea

  • Προτεραιότητα έχει η χολή, αλλά μοορεί να γίνουν και τα δύο ταυτόχρονα.

    Οικονόμου Γεώργιος

    Gastroenterologist

    Marousi

  • Γειά σας. Ερώτηση εαν οι πέτρες στην χοληδόχο κύστη ειναι 0,9 και 0,7 cm αντί mm που αναφέρετε τότε καλό είναι να κάνετε την Λαπαροσκοπική χολοκυστεκτομή πρώτα και μετά να επανααξιολογηθούν τα συμπτώματα σας. Αν και υπηρξε μεγάλος ενθουσιασμός για την λαπαροσκοπική αποκατάσταση της διαφραγματοκήλης εντούτοις φαίνεται οτι τα συμπτώματα επανέρχονται μετα απο καποιο διαστημα. Βέβαια θα πρέπει να λαμβάνετε φαρμακευτική αγωγη και να ελέγχεστε με γαστροσκόπηση κάθε 3 χρόνια.

    Μπροτζάκης Παντελεήμων

    General surgeon

    Palaio Faliro

  • Η διαφραγματοκηλη ειναι πολυ μικρη και σιγουρα δεν ειναι επειγον ζητημα να αποκατασταθει.
    Το ποια επεμβαση πρεπει να γινει πρωτα εξαρταται απο τα συμπτωματα. Εαν αυτα ειναι σχετικα συμβατα με πετρες στην χολη τοτε πιθανως η διαφραγματοκηλη σας (που ειναι παρα πολυ μικρη) μπορει να μην χρειαζεται καν επεμβαση και να πρεπει να γινει μονο η χολη. Η συμβουλη μου θα ηταν να δειτε εναν ειδικο για να συζητησετε τα συμπτωματα και να σας κατευθυνει. Στο ιατρειο μας αντιμετωπιζουμε και τις δυο καταστασεις.

    Καπούλας Σπύρος

    General surgeon

    Panorama

  • Nα προηγηθεί η χολοκυστεκτομή

    Georgantas Dimitrios

    General surgeon

    Marousi

  • Μπορείτε με μια επέμβαση να αντιμετωπίσετε και τα δυο

    Καζαμίας Μιχάλης

    General surgeon

    Piraeus