• Gall
  • Submitted on 27/02/2024

Είχα ενόχληση κατά την ούρηση εδώ και 2 εβδομάδες.Το Σάββατο μετά από καλλιέργεια ούρων βρέθηκε το μικρόβιο Ε-coli.Τηλεφώνησα σε ουρολόγου του Νοσοκομείου και μου είπε να πάρω 1 φακελάκι fosfocin,μέχρι να βγει το αντιβιόγραμμα.Από το φαρμακείο δεν το έδιναν χωρίς συνταγή κι επειδή είχα στο σπίτι τη ciproxin που ο γιατρός μου είχε δώσει πέρσι που ξανάπαθα ουρολοίμωξη πήρα μόνη μου αυτή την αντιβίωση κάθε 12 ώρες.Την άλλη μέρα ξεκίνησε πόνος δεξιά στην κοιλιά και μετεωρισμός.Πήγα στα επείγοντα.ΓΤα αιματολογικά ήταν καλά.Βρήκαν μόνο λάσπη στη χολή.Είπαν ότι μάλλον από αυτό είναι ο πόνος.Εν τω μεταξύ τη ν άλλη μέρα τη Δευτέρα βγήκε και το αντιβιόγραμμα και η ciproxin δεν βρέθηκε ευαίσθητη.Ογιατρός έγραψε τη C.την οποία πρέπει να την πάρω από σημερα το μεσημέρι.Επειδή όμως ο πόνος στην κοιλιά συνεχίζεται πήγα σε γαστρεντερολόγο.ΈΚανα ξανά υπέρηχο και ο γιατρός είπε ότι πρόβλημα έχω με το έντερο κι όχι με τη χολή και συνέστησε αξονική τομογραφία κάτω κοιλίας με πόσιμο σκιαγραφικό.Είμαι πολύ ανήσυχη και δεν ξέρω ακόμα ούτε τι έχω , ούτε τι τα προκάλεσε.Διστάζω να πάρω την αντιβίωση που μου έγραψε ο ουρολόγος.Φοβάμαι μήπως αυτές οι αντιβιώσεις πήραξαν το εντερό μου.Δεν έχω πυρετό, μόνο η ταχύτητα καθίζησης είναι λίγο ανεβασμένη.Τον γιατρό του Νοσοκομείου που μου έγραψε την αντιβίωση δεν τον βρίσκω.

4 specialists answered

  • Καλα ειναι να κανετε αξονικη ανω και κατω κοιλιας για να αποσαφηνιστει απο που ειναι ο πονος

  • Γειά σας. Τα ενοχλήματα κατα την ουρηση σε συνδυασμό με οτι η καλλιέργεια έδειξε κάποιο μικρόβιο ( Δεν αναφέρετε ποιό) και σε συνδυασμό ότι εχετε παρόμοιο επεισόδιο και στο παρελθόν με ουρολοίμωξη, τότε η γνώμη μου είναι να πάρετε την αντιβίοση για την ουρολοίμωξη. Την Αξονική που ζήτησε ο γαστρεντερολογος μπορείτε να την κάνετε παράλληλα μήπως δείξει κατι επιπλέον και για το θέμα με την χολή θα το παρακολουθήσετε και στο μέλλον ίσως χρειαστεί να την αφαιρέσετε λαπαροσκοπικά. Είμαι στην διάθεσή σας για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία

    Μπροτζάκης Παντελεήμων

    General surgeon

    Palaio Faliro

  • Πάρτε την αντιβίωση σύμφωνα με το σντιβιογραμμα.Εαν συνεχίσουν οι ενοχλήσεις σταματήστε την και κάντε την αξονική

    Καζαμίας Μιχάλης

    General surgeon

    Piraeus

  • Υπάρχει πιθανότητα να ερεθίζεται το έντερο από την αντιβίωση

    Hatzidimitriou Eystratios

    Urologist - Andrologist

    Pagrati