• Uterine prolapse
  • Submitted on 19/07/2024

Μπορεί να έχω πρόπτωση μήτρας στα 19 χωρίς συμπτώματα εκτός από πρήξιμο;

Είμαι σχεδόν 19 ετών, δεν έχω θέμα ούτε με την ούρηση ούτε με κανένα από τα συμπτώματα που διαβασα σε κάποια επιστημονικα σάιτ σχετικά με την πρόπτωση μήτρας, ούτε αιμορραγίες ούτε τίποτα. Το μόνο που νιωθω όταν αγγίζω την είσοδο του κόλπου μου είναι ένα μικρό πρήξιμο, και φοβάμαι μήπως είναι πρόπτωση. Υπάρχει περίπτωση να έχω στην ηλικία μου; Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο πριν έναν χρόνο επισκέφθηκα γυναικολόγο και μου έκανε κοιλιακό υπέρηχο και όλα ήταν εντάξει, βέβαια από τότε είμαι σεξουαλικά ενεργή και δεν έχω επισκεφθεί ξανά κάποιον.

3 specialists answered

  • Θα πρέπει να σας εξετάσει ενας γυναικολογος, ώστε να αποκλειστεί οποιοδήποτε πρόβλημα. Πάντως η προπτωση μητρας δεν είναι πιθανή διάγνωση για εσάς.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Gynecologist - Obstetrician

    Kallithea

  • Καλησπέρα. Στην ηλικία των 19 ετών είναι σχεδόν απίθανο να έχετε πρόπτωση. Επισκεφθείτε Γυναικολόγο για να γίνει σωστή αξιολόγηση του προβλήματος σας.

    Χατζηκαλογιάννης Ιωάννης

    Μαιευτήρας - Χειρουργός Γυναικολόγος

    Thessaloniki

  • Καλησπέρα. Θεωρώ ότι είναι εξαιρετικά απίθανο να έχεις προπτωση στην ηλικία σου. Νομίζω ότι θα ήταν πολύ χρήσιμο να επισκεφτείς έναν γυναικολόγο που θα αξιολογήσει αυτό που αναφέρεις αλλά θα συζητήσει κ μαζί σου ότι άλλο μπορεί να χρειαστεί να ξέρεις τώρα που ξεκίνησες να έχεις επαφές. Ελπίζω να σε βοήθησα με την απάντηση μου. Καλή συνέχεια!

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Gynecologist - Obstetrician

    Panormou

Ask our specialists

Submit your question
We got your question

Question guidelines
  • Do

  • Don’t

    • Refer to people by name

    • Request price for services

How does it work?

Submit an anonymous question

How does it work?

Get updates for your question

How does it work?

Check the answers

Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes

Mobile Image

Do you need to Chat with a health expert right away?

Get instant expert guidance for your medical concerns now!

Mobile Image
success envelop We have received your question!

We’ll send you an email when a specialist responds.