• Dental implants
  • Submitted on 05/03/2024

Πληγώθηκε το φατνιακό νεύρο κατά την τοποθέτηση εμφυτεύματος - θα επανέλθουν οι ενοχλήσεις;

Κατα την τοποθέτηση εμφυτευματος πληγώθηκε το φατνιακο νευρο και στη συνέχεια αφαιρέθηκε σε 3 ημέρες. Θσ επανέλθουν οι ενοχλήσεις ήτοι μουδιασμα βάρος στο μισό δεξί χείλος,σαγόνι κ.λ.π χρειάζεται να δω άλλης ειδικότητας γιατρο;

10 specialists answered

  • Επανέρχεται η αίσθηση η οποία χάνεται σε ένα βαθμό όταν τραυματιστεί τον Έβρο αλλά αυτό παίρνει κάποιος μήνες περίπου στο εξάμηνο αν θέλετε μπορείτε να επισκεφθείτε έναν γνάθο χειρουργό που ειδικεύεται λόγω ειδικότητας σε τέτοιες περιπτώσεις

    Tsaousis Ioannis

    Dentist

    Ampelokipoi

  • Δυστυχώς δεν μπορείτε να κάνετε τίποτα για να επανέλθει νευρολογικά η περιοχή, παρά μόνο να περιμένετε. Στις πιο πολλές περιπτώσεις επανέρχεται η αίσθηση στο κάτω χείλος μετά από κάποιους μήνες.

    ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ 92

    Dentist

    Kifisia

  • Σε αυτες τις περιπτωσεις,αν εχει απλα τραυματιστει το νευρο ,χρειαζεται ενα 6μηνο τουλαχιστον για να επανελθει η αισθητικοτητα.Η ληψη συμπληρωματος βιταμινης Β και των υποκατηγοριβν της βοηθα την νευροαναπλαση.Αν ωστοσο το νευρο εχει κοπει,τοτε οι υπαισθησιες που εχετε μπορει να ειναι μονιμες.Ισως ενας γναθοχειρουργος και ενας νευρολογος να μπορουσαν να σας βοηθησουν περισσοτερο

    Ρίζος Κωνσταντίνος (Deactivated account)

    Dentist

    Ilioupoli

  • ΣΥΝΗΦΩΣ ΕΠΑΝΕΡΧΕΤΑΙ ΑΛΛΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΧΡΟΝΟΣ

    Vavourakis Georgios

    Dentist

    Gizi

  • Κατοπιν συνεννοησης με τον γιαρο σας, πρεπει να σας παρακολουθει ανα τακτα χρονικα διαστηματα για αξιολογηση.

    Hristakos Stamatis

    Dentist

    Exarcheia

  • Αν εχει τραυματιστει το κατω φατνιακο νευρο μπορει να επανελθει μεσα σε ενα εξαμηνο περιπου.μετα το περας του εξαμηνουν υπαρχει περιπτωση να παραμεινει το μουδιασμα σε μικρο η μεγαλο βαθμο ακομα κ μονιμα.χρειαζεται προσοχη κ μελετη πριν γινει η οποια τοποθετηση απο τη μερια του γιατρου.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Dentist

    Ilioupoli

  • Ίσως χρειαστεί να δείτε κ κάποιον νευρολόγο

    Petta Eygenia

    Dentist

    Zografou

  • Είχατε κάνει αξονική τομογραφία? Προφανώς όχι γιατί θα είχε φανεί η γειτνιαση του κάτω φατνιακου νευρου και δεν θα έπρεπε να βάλετε εμφύτευμα
    Αναλόγως του βαθμού τρωσης εξαρτάται το πότε θα επανέλθει η αισθητικοτητα αν επανελθει

    Platanitis Minas

    Dentist

    Patisia

  • Άγνωστο αν θα επανέλθουν. Ο χρόνος θα δείξει.

    Giannoulis Konstantinos

    Dentist

    Patras

  • Καλησπέρα σας,θα επανέλθει στα φυσιολογικά σε κάποιο διάστημα.

    Gkana Dimitra

    Dentist

    Neo Psychiko

Ask our specialists

Submit your question
We got your question

Question guidelines
  • Do

  • Don’t

    • Refer to people by name

    • Request price for services

How does it work?

Submit an anonymous question

How does it work?

Get updates for your question

How does it work?

Check the answers

Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes

Mobile Image

Do you need to Chat with a health expert right away?

Get instant expert guidance for your medical concerns now!

Mobile Image
success envelop We have received your question!

We’ll send you an email when a specialist responds.