• Dental implants
  • Submitted on 08/01/2024

Καλημέρα σας.Φοραω ολική κάτω μασέλα,την κολλάω 2 φορές την ημέρα. Μπορούν να προστεθούν 2-3 εμφυτεύματα ώστε να είναι σταθερή?

13 specialists answered

  • Εφοσον ο οργανισμός σας το επιτρέπει , φυσικα.

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Dentist

    Glyfada

  • Ναι, είναι η λεγόμενο επενθετη οδοντοστοιχία
    Χρειάζεται να ελεγχθεί ακτινογραφικά το οστό για να σας δοθούν εναλλακτικές λύσεις

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Chalandri

  • Καλημέρα σας. Αυτό που προτείνουμε για την κάτω γνάθο είναι η τοποθέτηση 2 εμφυτευμάτων και η μετατροπή της οδοντοστοιχίας σε επένθετη. Δηλαδή να κουμπώνει πάνω στα εμφυτεύματα για να είναι σταθερή.

    Tsagkari Nefeli

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Agios Dimitrios

  • Καλησπέρα σας και καλή χρονιά. Για να γίνει αυτό θα πρέπει να κάνετε άλλη μασέλα.

    Gkana Dimitra

    Dentist

    Neo Psychiko

  • Καλησπερα σας.Εφοσον υπαρχει αρκετο οστουν να υποστηριξει τα εμφυτευματα,η απαντηση ειναι ναι

    Ρίζος Κωνσταντίνος (Deactivated account)

    Dentist

    Ilioupoli

  • Ναι φυσικά

    Tsaousis Ioannis

    Dentist

    Ampelokipoi

  • Nαι,προσθετοντας 2-3 εμφυτευματα μπορουμε να φτιαξουμε μια οδοντοστοιχια που θα κουμπωνει πανω σε αυτα.για να ειναι η εργασια τελειως ακινητη χρειαζονται 4 το λιγοτερο.ακομα ομως κ η οδοντοστοιχια που κουμπωνει πανω σε 2 εμφυτευματα ειναι απολυτα ικανοποιητικη αφου ξεκουμπωνει με τη θεληση μας κ δεν "παιζει" στο στομα οπως μια απλη συμβατικη ολικη οδοντοστοιχια.τα εμφυτευματα στην κατω γναθο σε περιπτωση ολικης οδοντοστοιχιας ειναι η απολυτη λυση επιλογης σημερα.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Dentist

    Ilioupoli

  • Ναι. Συνήθως τοποθετούνται 2, στη θέση των κυνοδοντων. Και κουμπώνει πάνω τοτςυη οδοντοστοιχία

    Petta Eygenia

    Dentist

    Zografou

  • Εαν εχετε αρκετο υψος οστου, τοτε μπορει να σταθεροποιηθει με εμφυτευματα. Συνηθως βαζουμε 4 εμφυτευματα και «βιδωνουμε» σε αυτα μια νεα οδοντοστοιχια, την οποια ο ασθενης φοραει συνεχως, δεν τη βγαζει δηλαδη, και καθαριζεται απο τον οδοντιατρο 2 φορες το χρονο. Αυτες οι οδοντοστοιχιες ονομαζονται υβριδικες και αποτελουν λυση, ειδικα για οδοντοστοιχιες στην κατω γναθο

    ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ 92

    Dentist

    Kifisia

  • Καλησπέρα. Εφόσον υπάρχει ο ελάχιστος όγκος οστού που απαιτείται και δεν υπάρχουν περιορισμοί από το ιατρικό ιστορικό μπορουν να τοποθετηθούν 2 εμφυτεύματα. Συνήθως η ολική οδοντοστοιχία ( μασέλα) σχεδιάζεται εκ νέου έτσι ώστε να μπορεί να συνδεθεί με τα εμφυτεύματα όταν αυτά είναι έτοιμα. Σε περίπτωση που η οδοντοστοιχία είναι παλιά, φθαρμένη ή λανθασμένα κατασκευασμένη τα εμφυτεύματα δεν θα βοηθήσουν ιδιαίτερα και μάλιστα μπορεί να οδηγήσουν και σε επιπλοκές (τύπου θραύση της οδοντοστοιχίας, χαλάρωση των κουμπωματων με τα εμφυτεύματα και επιπλοκές στα εμφυτεύματα. Τέλος σημαντική είναι και η κατάσταση παρουσία/απουσία των άνω δοντιών καθώς ... Read more

    Κιρμανίδου Υβόνη

    Prosthodontist

    Kalamaria

  • Οχι. Θα χρειαστει να κανετε νεα οδοντ/χια που θα στηριχθει στα εμφ/τα

    Platanitis Minas

    Dentist

    Patisia

  • Είναι συνηθισμένη πρακτική να προστίθονται 2 εμφυτεύματα στην κάτω μπροστινή περιοχή. Στην συνέχεια τροποποιείται η οδοντοστοιχία ώστε να κουμπώνει με τα εμφυτεύματα. Έτσι γίνεται πολύ σταθερή. Μιλήστε με τον γιατρό σας.

    Giannoulis Konstantinos

    Dentist

    Patras

  • Καλησπέρα! Αν υπάρχουν οι προυποθεσεις ( υγεία, απαιτούμενο οστό) μπορούν να τοποθετηθούν τα εμφυτεύματα και είτε να μετατραπεί η υπάρχουσα μασέλα ή ιδανικά να φτιαχτεί μια καινούρια. Σίγουρα είναι μια επιλογή που θα βελτιώσει τρομερά την σταθερότητα της και την ποιότητα ζωής σας

    Μοσχονάς Κωνσταντίνος

    Dentist

    Chalandri

Ask our specialists

Submit your question
We got your question

Question guidelines
  • Do

  • Don’t

    • Refer to people by name

    • Request price for services

How does it work?

Submit an anonymous question

How does it work?

Get updates for your question

How does it work?

Check the answers

Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes

Mobile Image

Do you need to Chat with a health expert right away?

Get instant expert guidance for your medical concerns now!

Mobile Image
success envelop We have received your question!

We’ll send you an email when a specialist responds.