Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes.

  • Νεφρική ανεπάρκεια
  • Submitted on 14/08/2024

Ο σύζυγος μου 72 ετών, διαγνώστηκε πριν 3 μήνες με οξεία νεφρική ανεπάρκεια τελευταίου σταδίου και ξεκίνησε άμεσα αιμοκάθαρση (3 φορές την εβδομάδα για 4 ώρες). Πριν 8 χρόνια, έπαθε έμφραγμα, έκανε αγγειοπλαστική και τοποθετήθηκε stend και στη συνέχεια υποβλήθηκε σε 2η επέμβαση γιατί το stend για κάποιο λόγο δε λειτούργησε σωστά. Είχε υψηλό ζάχαρο. Έκτοτε, ξεκίνησε θεραπεία και διατροφή με αποτέλεσμα να ρυθμιστούν όλες οι τιμές και οι εξετάσεις του ήταν πάντα στα όρια του φυσιολογικού μέχρι το 2022 που τις έκανε κανονικά. Το 2023 δεν έκανε εξετάσεις. Από το 2022 μέχρι το Ιούνιο του 2024 που επανέλαβε το τσεκ απ, διαγνώστηκε η νεφρική ανεπάρκεια τελευταίου σταδίου και με τις αιματολογικές του να δείχνουν αναιμία. Υποβλήθηκε σε θεραπείες εντός και εκτός του κέντρου αιμοκάθαρσης και όλες οι τιμές επανήλθαν στα φυσιολογικά. Η δε κρεατινίνη από 5, 5 κατέβηκε στο 3,60. Ελέγχεται κάθε μήνα για κάλιο, φώσφορο, ασβέστιο, νάτριο και οι τιμές είναι φυσιολογικές. Πριν 2 ημέρες κατά τη διάρκεια της αιμοκάθαρσης αισθάνθηκε πόνο στο στήθος. Πόνος που χαλάρωνε στην κατάκλιση αλλά επανερχόταν ως τσιμπήματα στο στήθος κατά το βάδισμα. Η ερώτησή μου είναι η εξής: Υπάρχει κίνδυνος για νέα απόφραξη αρτηρίας ή αποδυνάμωση των δύο stend από δω και πέρα? Και εάν τελικά προκύψει πόσο επικίνδυνη είναι μία νέα αγγειοπλαστική παράλληλα με την αιμοκάθαρση? Και τέλος, σε τί είδους εξετάσεις πρέπει να υποβάλλεται και κάθε πότε ώστε να προλάβει ένα έμφραγμα ή μια νέα στένωση. Ευχαριστώ

2 specialists answered

  • ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΘΡΟΜΒΩΘΕΙ ΤΑ 2 stend. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΝΕΑ ΑΓΓΕΙΟΠΛΑΣΤΙΚΗ ΑΣΧΕΤΩΣ ΑΝ ΚΑΝΕΙ ΑΙΜΟΚΑΘΑΡΣΗ.ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΘΕ 6 ΜΗΝΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΥΠΕΡΗΧΟ ΚΑΡΔΙΑΣ ΟΠΟΥ ΘΑ ΦΑΝΕΙ ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΝΕΑ ΑΠΟΦΡΑΞΗ ΤΟΥ stend

    Papadogiannakis Apostolos

    Nephrologist

    Ampelokipoi

  • Καλησπέρα σας, ο σύζυγος ήταν υποψήφιος για νεφρική ανεπάρκεια λόγω του Διαβήτη ο οποίος κατέστρεψε αγγεία, πρόσβαλε την καρδιά που είναι όργανο στόχος και κατ'επεκταση και τους νεφρούς που είναι και αυτοί όργανο στόχος, ήταν θέμα χρόνου να συμβεί δυστυχώς, οι μονάδες νεφρούς είναι γεμάτες από διαβητικούς και υπεραστικούς. Με λύπη μου σας λέω ότι μπορεί να κάνει και έμφραγμα πλέον τα αγγεία του είναι εύθραυστα. Από πλευράς σας να προσέχει τα υγρά που πηγενει από συνεδρία σε συνεδρία ώστε να μην καταπονει την καρδιά. Να περνεις τα φάρμακα του να προσέχει την διατροφή του προσοχή στα φρούτα και λαχανικά έχουν Κάλιο μπορεί σε αύξηση να κάνει... Read more

    Μαστροδημήτρη Κλεονίκη

    Nephrologist

    Cholargos

Ask our specialists

Submit your question
We got your question

Question guidelines
  • Do

  • Don’t

    • Refer to people by name

    • Request price for services

How does it work?

Submit an anonymous question

How does it work?

Get updates for your question

How does it work?

Check the answers

Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes

Mobile Image

Do you need to Chat with a health expert right away?

Get instant expert guidance for your medical concerns now!

Mobile Image
success envelop We have received your question!

We’ll send you an email when a specialist responds.