• Laser for Myopia
  • Submitted on 01/06/2024

Πρέπει να ωριμάσει ο καταρράκτης για χειρουργείο; Μυωπία, πρεσβυωπία, 57 ετών

Ανερχόμενος καταρράκτης, μυωπία. πρεσβυωπία, 57 ετών. Ο καταρράκτης πρέπει να ωριμάσει για να χειρουργηθεί ; Ή μπορεί να χειρουργηθεία από τη στιγμή που θα χαρακτηριστεί, ως ανερχόμενος διορθώνοντας και τα υπόλοιπα δύο. Αν αφορά το ένα μάτι, το χειρουργείο, για το άλλο το μη χειρουργημένο, υποθέτω ότι θα χρειασθεί να φοράει κανείς ένα ζευγάρι γυαλιά με τα νέα δεδομένα, μετά το χειρουργημένο μάτι ; Ευχαριστώ

4 specialists answered

  • Ο καταρρακτης χειρουργειται οταν δημιουργει προβληματα στη οραση.

    Κόκκορης Ιωάννης

    Ophthalmologist

    Palaio Faliro

  • Γεια σας. Ο καταρράκτης μπορεί να χειρουργηθεί σε οποιοδήποτε στάδιο, προϋπόθεση συνήθως είναι η ύπαρξη συμπτωμάτων. Τα τελευταία χρόνια με τη χρήση ενδοφακών που μπορούν να διορθώσουν την πρεσβυωπία (πολυεστιακοί ή αυξημένου εστιακού βάθους), μπορεί να γίνει αφαίρεση καταρράκτη ακόμα και σε πολύ αρχικό στάδιο με σκοπό να αντιμετωπιστεί το οποιοδήποτε διαθλαστικό σφάλμα και η πρεσβυωπία ταυτόχρονα ή ακόμα και επί απουσίας καταρράκτη (Refractive Lens Exchange). Σε αυτήν την περίπτωση συνήθως το χειρουργείο γίνεται και στα δύο μάτια. Αν γίνει χρήση μονοεστιακού φακού, τότε ο ασθενής μαζί με τον ιατρό επιλέγουν αν η διόρθωση χωρίς γυαλιά θα είνα... Read more

    Siempis Thomas

    Ophthalmologist

    Thessaloniki

  • Πλέον το χειρουργείο καταρράκτη προσφέρεται όταν επηρεάζεται η όραση του ασθενούς και έχει ενοχλήσεις. Μετά το χειρουργείο αλλάζει η συνταγή γυαλιων.

    Ξανθοπούλου Παρασκευή

    Ophthalmologist

    Cholargos

  • Δεν χρειάζεται να περιμένετε, μπορούμε φτιάχνοντας τον καταρράκτη να φτιάξουμε ταυτόχρονα μυωπία, αστιγματισμο και ενδεχομένως πρεσβυωπία. Το άλλο μάτι, για να είναι ισορροπημένα, μπορείτε να το χειρουργησετε λίγες μέρες μετά ή να φοράτε έναν φακό επαφής στο δεύτερο μάτι.

    Γεωργόπουλος Μηνάς

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος

    Piraeus

Ask our specialists

Submit your question
We got your question

Question guidelines
  • Do

  • Don’t

    • Refer to people by name

    • Request price for services

How does it work?

Submit an anonymous question

How does it work?

Get updates for your question

How does it work?

Check the answers

Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes

Mobile Image

Do you need to Chat with a health expert right away?

Get instant expert guidance for your medical concerns now!

Mobile Image
success envelop We have received your question!

We’ll send you an email when a specialist responds.