Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes.

  • Panic attacks
  • Submitted on 29/08/2024

Πριν κατι μηνες με είχε πιασει ένας πόνος στην καρδιά και πονουσα παρά πολυ δεν μπορούσα να κουνηθω και έκλαιγα παρά πολυ και να σημειωθεί οτι κάτι μερες αργότερα ειχα ένα διαγωνισμα στα αγγλικά για το proficiency το οποίο με είχε αγχωσει πολύ είχα πάει στο νοσοκομείο γιατί αυτός ο πονος στην καρδιά με ειχε αγχωσει ακομα περισσοτερο και μου ειπαν ότι το επαθα απτο αγχος Μήπως ξέρετε εάν αυτό θεωρείται κρίση πανικού ή κρίση άγχους

5 specialists answered

  • Καταλαβαίνω ότι το επεισόδιο που περιγράφετε ήταν πολύ τρομακτικό για εσάς. Ο έντονος πόνος στην καρδιά και η αδυναμία να κινηθείτε, σε συνδυασμό με το έντονο άγχος που νιώσατε, είναι χαρακτηριστικά που συνήθως συναντάμε σε μια κρίση πανικού. Οι κρίσεις πανικού είναι ξαφνικά και έντονα επεισόδια φόβου ή δυσφορίας, τα οποία συχνά συνοδεύονται από σωματικά συμπτώματα όπως ταχυπαλμία, δύσπνοια, πόνος στο στήθος και αίσθημα απώλειας ελέγχου. Αυτά τα επεισόδια μπορεί να εμφανιστούν ακόμα και χωρίς προειδοποίηση και μπορεί να είναι εξαιρετικά δυσάρεστα. Το γεγονός ότι συνέβη λίγο πριν από ένα σημαντικό διαγώνισμα, το οποίο σας προκαλούσε άγχος, είν... Read more

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Monastiraki

  • Αυτό που περιγράφεις είναι μια πολύ δύσκολη εμπειρία, και είναι φυσικό να σε έχει ανησυχήσει τόσο πολύ. Όταν βιώνεις έντονο πόνο στην καρδιά, ειδικά σε συνδυασμό με άγχος, είναι λογικό να φοβάσαι για την υγεία σου.Οι κρίσεις πανικού και οι κρίσεις άγχους έχουν κοινά χαρακτηριστικά, όπως ο έντονος φόβος, η ταχυκαρδία, η δυσκολία στην αναπνοή και, σε πολλές περιπτώσεις, ο πόνος στο στήθος. Μια κρίση πανικού συνήθως εμφανίζεται ξαφνικά και συνοδεύεται από έντονη αίσθηση τρόμου ή απειλής, ενώ μια κρίση άγχους μπορεί να είναι πιο βαθμιαία και να συνδέεται άμεσα με συγκεκριμένες ανησυχίες ή καταστάσεις, όπως το διαγώνισμα που ανέφερες.Αυτό που έζησ... Read more

    Κοτρώτσιος Δημήτρης

    Κλινικός Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής CBT

    Ioannina

  • Αυτό που περιγράφετε μοιάζει πολύ με τα συμπτώματα μιας κρίσης πανικού, αν και η ακριβής διάγνωση πρέπει να γίνει από γιατρό. Εφόσον είχατε έντονο άγχος λόγω του διαγωνίσματος και τα συμπτώματα σας ήταν τόσο έντονα, είναι πολύ πιθανό να επρόκειτο για κρίση πανικού που πυροδοτήθηκε από το άγχος σας. Αυτό είναι αρκετά συνηθισμένο, ειδικά όταν βιώνουμε μεγάλη πίεση ή αγχώδη καταστάσεις. Μιλήστε με έναν ψυχολόγο για να σας βοηθήσει να διαχειριστείτε το άγχος σας. Αν τα συμπτώματα επιμένουν ή χειροτερεύουν, καλό είναι να επανεξετάσετε την κατάστασή σας με τον γιατρό σας για να έχετε μια πιο σαφή εικόνα.

    Νταϊλάκης Παναγιώτης

    Ψυχολόγος

    Thessaloniki

  • Αν υπήρχε σε αυτή την κατάσταση που περιγράφετε η αίσθηση ότι χάνετε τον έλεγχο ή ότι υπάρχει κίνδυνος να πεθάνετε, τότε αποτελεί μια κρίση πανικού. Διαφορετικά είναι μια κρίση άγχους.

    Μπάμπουλη Αλεξάνδρα

    Κλινική Ψυχολόγος- Ψυχοθεραπεύτρια

    Piraeus

  • Είναι σημαντικό να κατανοήσουμε ότι τέτοια συμπτώματα μπορούν να είναι πολύ σοβαρά και απαιτούν προσοχή και φροντίδα, προκειμένου να διασφαλίσουμε την ψυχική και σωματική μας υγεία.
    Την απάντηση, εφόσον σας εξετάσει, θα σας την δώσει ένας επαγγελματίας ψυχικής υγείας

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Kypseli

Ask our specialists

Submit your question
We got your question

Question guidelines
  • Do

  • Don’t

    • Refer to people by name

    • Request price for services

How does it work?

Submit an anonymous question

How does it work?

Get updates for your question

How does it work?

Check the answers

Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes

Mobile Image

Do you need to Chat with a health expert right away?

Get instant expert guidance for your medical concerns now!

Mobile Image
success envelop We have received your question!

We’ll send you an email when a specialist responds.