Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes.

  • Panic attacks
  • Submitted on 10/08/2024

Καλησπέρα σας,έχω παρατηρήσει το τελευταίο διάστημα ότι όταν τρώω (όχι πάντα)μπορεί να με πιάσει κρίση πανικού μετά..αυτό είναι καθαρά ψυχολογικό η μπορεί να σχετίζεται και με το στομάχι? Συνδέεται το φαγητό-κρίση πανικού?

6 specialists answered

  • Καλησπέρα! Το φαγητό και οι κρίσεις πανικού μπορούν να συνδέονται με διάφορους τρόπους, και το φαινόμενο που περιγράφεις μπορεί να έχει ψυχολογικές ή σωματικές αιτίες, ή και συνδυασμό των δύο. Κράτησε ημερολόγιο τροφής και συμπτωμάτων για να παρατηρήσεις αν υπάρχει κάποια συσχέτιση μεταξύ συγκεκριμένων τροφών και των κρίσεων πανικού. Αυτό μπορεί να σε βοηθήσει να εντοπίσεις πιθανούς παράγοντες που προκαλούν τις κρίσεις. Επισκέψου έναν γιατρό ή έναν διατροφολόγο για να εξετάσεις πιθανές σωματικές αιτίες. Ειδικά εάν παρατηρείς φυσικά συμπτώματα όπως ενοχλήσεις στο στομάχι ή αλλαγές στις συνήθειές σου. Εάν το πρόβλημα φαίνεται να έχει ψυχολογική... Read more

    Νταϊλάκης Παναγιώτης

    Ψυχολόγος

    Thessaloniki

  • Καλησπέρα σας. Η κρίση πανικού είναι αποτέλεσμα ψυχολογικών αιτιών. Σε περίπτωση που αυτές οι κρίσεις πανικού δεν έχουν διαγνωστεί από κάποιον ειδικό και συμβαίνουν σε καθημερινή βάση, είναι πιθανό να συμβαίνει και κάτι άλλο. Είναι σημαντικό να μιλήσετε με έναν γιατρό, έτσι ώστε να αποκλειστούν άλλες πιθανές αιτίες. Αν αυτές οι κρίσεις έχουν ψυχολογικό υπόβαρθο, επαναλαμβάνονται και επηρεάζουν την καθημερινότητά σας, θα ήταν καλό να το συζητήσετε με έναν ψυχολόγο. Η ψυχοθεραπεία, και ιδιαίτερα η γνωστική συμπεριφορική θεραπεία (CBT), μπορεί να σας βοηθήσει να κατανοήσετε καλύτερα και να διαχειριστείτε τους παράγοντες που πυροδοτούν τις κρίσει... Read more

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Monastiraki

  • Καλησπέρα,
    Η σύνδεση μεταξύ διατροφής και κρίσεων πανικού είναι ένα σημαντικό θέμα που αξίζει προσοχής, καθώς πολλοί άνθρωποι βιώνουν ψυχολογικές αντιδράσεις μετά την κατανάλωση τροφής.
    Υπάρχουν φυσιολογικοί λόγοι που μπορεί να επιδράσουν στο πεπτικό σύστημα και να οδηγήσουν σε δυσφορία, η οποία μπορεί να ενισχύσει άγχος και πανικό.
    Για παράδειγμα, η κατανάλωση συγκεκριμένων τροφών μπορεί να προκαλέσει φλεγμονώδεις αντιδράσεις ή διαταραχές στην όρεξη, που με τη σειρά τους επηρεάζουν τη ψυχολογική κατάσταση.
    Επιπλέον, οι κρίσεις πανικού συχνά συνδέονται με τα συναισθηματικά μας, καθώς οι σκέψεις γύρω από το φαγητό και την υγεία
    ... Read more

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Kypseli

  • Εάν παθαίνετε κρίση πανικού τότε είναι ψυχολογικό. Το θέμα είναι γιατί το παθαίνετε. Αυτό πιθανόν να οφείλεται σε λανθασμένες πεποιθήσεις που πιθανόν να έχετε για το φαγητό, δηλαδή μπορεί να είστε αυστηρός/ρη με τον εαυτό σας και τις ποσότητες που τρώτε, ή τα φαγητά που τρώτε και αυτό να σας δημιουργεί άγχος.

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Heraklion

  • Μιλήστε με ψυχίατρο να διερευνηθεί τί ακριβώς παθαίνετε και με ποιες τροφές.

    THeleritis Hristos

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Evaggelismos

  • Χαίρετε,
    Οι κρίσεις πανικού στην πλειοψηφία τους πυροδοτούνται όταν το άτομο θεωρήσει πως ένα (αθώο) σωματικό σύμπτωμα, είναι ένδειξη επερχόμενου κινδύνου για την υγεία. Ενδεχομένως, κάποιες φυσιολογικές αντιδράσεις που συμβαίνουν στο σώμα μας κατά την λήψη τροφής αλλά και χώνεψης, να πυροδοτούν άγχος και να κλιμακώνονται σε μια κρίση πανικού.
    Αυτό ωστόσο είναι μια από τις πιθανότητες. Μια καλή αξιολόγηση από έναν ειδικό ψυχικής υγείας, θα μπορέσει να απαντήσει καλύτερα στο ερώτημά σας.
    Θα χαρώ να σας ακούσω, εάν το επιθυμείτε.
    Καλό μεσημέρι.

    Αρχοντή Άννα

    Ψυχολόγος

    Ampelokipoi

Ask our specialists

Submit your question
We got your question

Question guidelines
  • Do

  • Don’t

    • Refer to people by name

    • Request price for services

How does it work?

Submit an anonymous question

How does it work?

Get updates for your question

How does it work?

Check the answers

Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes

Mobile Image

Do you need to Chat with a health expert right away?

Get instant expert guidance for your medical concerns now!

Mobile Image
success envelop We have received your question!

We’ll send you an email when a specialist responds.