• Panic attacks
  • Submitted on 18/07/2024

Πώς να αντιμετωπίσω κρίσεις πανικού και δυσκολίες προσαρμογής στη Γερμανία;

Καλησπέρα σας ζω Γερμανία 13 χρόνια όσο και να έχω προσπαθήσει ούτε την γλώσσα έχω μάθει ούτε θέλω να την μάθω δεν μου αρέσει καθόλου δουλεύω σε ένα ελληνικό εστιατόριο που δεν μου αρέσει καθόλου είχα πολύ άσχημα παιδικά χρόνια είχα πάει σε ψυχολόγο πριν ένα χρόνο μου είπαν πάνω στην δουλειά μου είπαν ότι έπαθα κρίση πανικού αλλά εγώ δεν το κατάλαβα και τώρα που έχω κατέβει Ελλάδα μου το είπε και η πεθερά μου τι μου προτείνετε σας ευχαριστώ πολύ

7 specialists answered

  • Θα σας βοηθήσει σημαντικά να ξεκινήσετε κάποιες συνεδρίες ψυχοθεραπείας ώστε να μπορέσετε να δείτε γενικά την ζωή σας και πως θα την διαμορφώσετε έτσι ώστε να είστε τελικά ικανοποιημένη. Συνεδρίες πραγματοποιούνται και μέσω διαδικτύου.

    Μαυροειδή Άννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Panormou

  • Καταλαβαίνω ότι περνάτε μια δύσκολη περίοδο και η κατάστασή σας μπορεί να είναι αρκετά στρεσογόνα. Εδώ είναι μερικές προτάσεις που μπορεί να σας βοηθήσουν:

    Η συνέχιση της ψυχοθεραπείας μπορεί να είναι πολύ βοηθητική. Εάν έχετε διακόψει τις συνεδρίες σας, σκεφτείτε να τις επαναλάβετε. Η ψυχοθεραπεία μπορεί να σας βοηθήσει να επεξεργαστείτε τα παιδικά σας τραύματα και να αναπτύξετε στρατηγικές για τη διαχείριση του άγχους και των κρίσεων πανικού.

    Αν η δουλειά σας σε ένα περιβάλλον που δεν σας αρέσει επιδεινώνει την κατάσταση σας, ίσως είναι καιρός να σκεφτείτε αλλαγή καριέρας ή να βρείτε έναν τομέα που σας ενδιαφέρει περισσότε
    ... Read more

    Λιάτη Μαρία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Ampelokipoi

  • Καλησπέρα σας. Από την περιγραφή σας, φαίνεται ότι αντιμετωπίζετε μια σειρά από προκλήσεις που επηρεάζουν την ψυχική σας υγεία και ευημερία. Η συνεργασία με έναν ψυχολόγο μπορεί να σας βοηθήσει να κατανοήσετε και να αντιμετωπίσετε τα προβλήματα που αντιμετωπίζετε. Αν η προηγούμενη εμπειρία σας με ψυχολόγο δεν ήταν θετική, ίσως αξίζει να δοκιμάσετε έναν άλλον ειδικό που να σας ταιριάζει καλύτερα. Η ψυχοθεραπεία μπορεί να βοηθήσει στις κρίσεις πανικού και στην επεξεργασία των τραυματικών εμπειριών από τα παιδικά σας χρόνια.Σκεφτείτε εάν η παραμονή στη Γερμανία είναι η καλύτερη επιλογή για εσάς μακροπρόθεσμα. Αν νιώθετε ότι δεν μπορείτε να προσα... Read more

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Monastiraki

  • Το καλύτερο που θα είχατε να κάνετε είναι να ξεκινήσετε συστηματική ψυχοθεραπεία με ψυχολόγο ώστε να καταλάβετε πως σας συνέβησαν αυτά που περιγράφετε, και να μπορέσετε να αναπτύξετε την ικανότητα να τα διαχειρίζεστε αποτελεσματικά.

    Apotsos Panagiotis

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Kypseli

  • Φαίνεται πως βρίσκεστε σε μια δύσκολη κατάσταση που σας προκαλεί έντονο άγχος και δυσαρέσκεια. Είναι σημαντικό να αναγνωρίσουμε ότι το περιβάλλον σας και οι προσωπικές εμπειρίες μπορεί να επηρεάζουν την ψυχική σας υγεία.

    Αν τα συναισθήματα αυτά συνεχίζονται, η επικοινωνία με έναν επαγγελματία ψυχικής υγείας μπορεί να σας προσφέρει καθοδήγηση και στήριξη για να αντιμετωπίσετε τις προκλήσεις που αντιμετωπίζετε. Αν χρειαστείτε περαιτέρω βοήθεια, μη διστάσετε να επικοινωνήσετε.

    Mpoukas Dimitrios

    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπευτής

    Ampelokipoi

  • Καλησπέρα,
    Η δυσφορία που νιώθετε ενισχύεται από το ότι δεν έχετε μάθει την γλώσσα και την εργασία που κάνετε, κάτι που φαίνεται να μην σας ικανοποιεί.
    Τα άσχημα παιδικά χρόνια πιθανόν να έχουν συμβάλλει σε ένα συνολικό αίσθημα ανικανοποίητου και άγχους, το οποίο φαίνεται να εντάθηκε με την πρόσφατη κρίση πανικού στην εργασία σας.
    Η συνειδητοποίηση της κατάστασής που έχετε κάνει είναι σημαντική για την επίλυση των συναισθηματικών και ψυχολογικών σας ζητημάτων.
    Θα σας συμβούλευα να απευθυνθείτε ξανά σε ψυχολόγο, ο οποίος θα μπορέσει να σας βοηθήσει να περάσετε σε ένα πιο ισορροπημένο και ευτυχισμένο στάδιο της ζωής σας.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Kypseli

  • Καλησπέρα σας. Από το μήνυμά σας κρατάω το "δεν μου αρέσει καθόλου". Μοιάζει να υπάρχουν κάποια σημαντικά στοιχεία ή κομμάτια της ζωής σας που δεν σας αρέσουν καθόλου. Η χώρα διαμονής, η γλώσσα, η δουλειά. Ανάμεσα σε όλα αυτά, μιλάτε τα άσχημα παιδικά χρόνια αλλά και τις κρίσεις πανικού, οι οποίες με κάποιο τρόπο συμβαίνουν χωρίς εσείς να τις καταλαβαίνετε.

    Αναφέρετε ότι έχετε επισκεφθεί ψυχολόγο στο πρόσφατο παρελθόν. Θα σας ενθάρρυνα να δοκιμάζατε εκ νέου. Νιώθω να χρειάζεστε ένα ασφαλές και εμπιστευτικό πλαίσιο ώστε να καταθέσετε τις σκέψεις και τους προβληματισμούς σας, να τους βάλετε σε μία τάξη και μία σειρά, καθώς κα
    ... Read more

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Voula

Ask our specialists

Submit your question
We got your question

Question guidelines
  • Do

  • Don’t

    • Refer to people by name

    • Request price for services

How does it work?

Submit an anonymous question

How does it work?

Get updates for your question

How does it work?

Check the answers

Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes

Mobile Image

Do you need to Chat with a health expert right away?

Get instant expert guidance for your medical concerns now!

Mobile Image
success envelop We have received your question!

We’ll send you an email when a specialist responds.