Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes.

  • Panic attacks
  • Submitted on 26/07/2024

Συνεχής ναυτία μετά από διατροφική διαταραχή λόγω εργασίας και ζέστης - Τι να κάνω;

Καλησπέρα σας πριν ένα χρόνο λογο πολύ δουλειάς και ζέστης εκλησε το στομάχι μου έτρωγα μια φορά στης τρις τέσσερις μέρες με αποτέλεσμα στη συνέχεια να μην μπορώ να φαω τίποτα να μην μπορώ να σικοθω συνεχώς να ζαλίζομαι και να έχω ναυτια.. Πήγα στο νοσοκοκειο και μου είπαν ξεκίνα να τρως και με έδιωξαν χωρίς κάποια αγωγή..Για πολλούς μήνες επερνα διαφορά χάπια για την ναυτια και δεν μου έκαναν τίποτα.. Ξεκίνησα μόνη μου σιγα σιγα βιταμηνες σίδηρο ξεκίνησα να τρωω ολα μια χαρα αλλα η ναυτια δεν φεύγει. Δεν έχω κάθε μέρα αλλα σίγουρα δύο φορές την εβδομάδα θα με πιάσει. Επερνα καψουλες μαστίχας γιατί μου είπαν ότι βοηθάει αλλα εχω κουραστεί με τα χάπια και τα σταμάτησα.. Δεν έχω κανέναν πονο κανένα αλλο συμπτωμα πέρα απο ναυτια.. Τι πρέπει να κάνω απο εδω και πέρα

5 specialists answered

  • Καλησπέρα,
    Η υγεία μας είναι άμεσα συνδεδεμένη με τις συνθήκες που εργαζόμαστε και τον τρόπο που τρεφόμαστε, γεγονός που γίνεται εμφανές όταν αντιμετωπίζουμε προβλήματα όπως η ναυτία.
    Θα σας συμβούλευα, εκτός από όλα αυτά που κάνατε, να ζητήσετε και υποστήριξη από ψυχολόγο, ίσως να χρειάζεται να διαχειριστείτε το άγχος σας.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Kypseli

  • Καλησπέρα σας. Από την περιγραφή των συμπτωμάτων σας, φαίνεται ότι η ναυτία είναι ένα επίμονο πρόβλημα που σας ταλαιπωρεί εδώ και αρκετό καιρό. Πρώτα, είναι σημαντικό να επισκεφθείτε έναν γαστρεντερολόγο για να αποκλείσετε πιθανές γαστρεντερικές παθήσεις. Ο γιατρός μπορεί να σας προτείνει εξετάσεις όπως γαστροσκόπηση ή υπέρηχο κοιλίας για να εξετάσει τον στομάχι και το πεπτικό σας σύστημα. Η τήρηση μιας υγιεινής και ισορροπημένης διατροφής μπορεί να βοηθήσει. Προσπαθήστε να τρώτε μικρά, συχνά γεύματα και να αποφεύγετε τρόφιμα που μπορεί να ερεθίσουν το στομάχι σας, όπως λιπαρά και πικάντικα φαγητά. Η κατανάλωση άφθονου νερού είναι επίσης σημα... Read more

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Monastiraki

  • Καλο θα ηταν να απευθυνθειτε σε ενα διατροφολόγο καη παραλληλα να ξεκινησετε ψυχοθεραπεια για να δείτε για να διαχειριστείτε ολο αυτο που περιγραφετε που ακούγετε καθαρα ψυχογενες

    Vraila Nausika

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Neo Psychiko

  • Μιλήστε με παθολόγο και ψυχίατρο για θεραπευτική αντιμετώπιση.

    THeleritis Hristos

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Evaggelismos

  • Καλό θα ήταν να επισκεφθείτε κάποιον γαστρεντερολόγο ώστε να διερευνήσετε αν η προηγούμενη αρνητική σας εμπειρία έχει αφήσει κάποια κατάλοιπα παθολογικής φύσεως. Επίσης, θα μπορούσατε να αναφέρετε την κατάσταση σας σε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας ο οποίος συνεργάζεται με κάποιον διατροφολόγο.

    Νταϊλάκης Παναγιώτης

    Ψυχολόγος

    Thessaloniki

Ask our specialists

Submit your question
We got your question

Question guidelines
  • Do

  • Don’t

    • Refer to people by name

    • Request price for services

How does it work?

Submit an anonymous question

How does it work?

Get updates for your question

How does it work?

Check the answers

Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes

Mobile Image

Do you need to Chat with a health expert right away?

Get instant expert guidance for your medical concerns now!

Mobile Image
success envelop We have received your question!

We’ll send you an email when a specialist responds.