Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes.

  • Panic attacks
  • Submitted on 22/08/2024

καλησπερα σας ειμαι 43 ετων εχω αυτοανοσο graves με αρκετα υψηλη τιμη δλδ στο 1.76 που ειναι το οριο εχω 10.3 οι τιμες tsh ft3 k ft4 ειναι φυσιολογικες εγω ομως υποφερω καθε μερα απο διαφορα συμπτωματα ακουω εντονα τηννκαρδια μου οταν ξαπλωνω πριν με παρει ο υπνος πεταγομαι απο ταχυκαρδια κ φοβο οτι δεν μπορω να αναπνευσω οτι θα παθω εμφραγμα κλπ πηγα στα επειγοντα πριν εναν μηνα δεν μου βρηκαν τιποτα ουρα αιματος αξονικη εγκεφαλου ακτινογραφια θωρακος...εχω παει σε καρδιολογο δυο φορες εχω βσλει χολτερ κ τις 2 δεν εχω κατι κ υπερηχο καρδιας εχω κανει δεν βλεπει κατι...μαλλον μου ειπε μου κανει κρισεις το αυτοανοσο εχω παει σε 3 ενδοκρινολογους φεν μου εχουν δωσει αγωγη αγου οι ορμονικες τιμες ειναο καλες..δεν ξερω τι να κανω που αλλου να παω εγω υποφερω μου χαλαει η καθημερινοτητα μου να νιωθω πως θα λιποθυμησω συνεχως κ να εχω ενα παραξενο εσωτερικο τρεμουλο...να μην ξεχασω το 2019 που διαγνωστηκα με το αυτοανοσο οι ορμονικες τιμες ηταν χαλια πηρα καπιο διαστημα unimazol κ δεν επεφταν οσο ηθελε ο γιατρος εκτοτε το παρατησα δεν ασχοληθηκα παλι κ ημουν καλα χωρις αισθηματα παλμων ιδρωτα κλπ τωρα ομως ανοιξε παλι το θεμα αυτο ...ισως παθαινω κρισεις αγχους εχω σκεφτει να επισκεφτω ψυχιατρο ...απεριγραπτη η κατασταση νε κουρασε ο εαυτος μου να μην ειμαι μια μερα καλα

7 specialists answered

  • Γειά σας. Θα μπορούσατε να δοκιμάσετε Νευροσωματική θεραπεία που είναι κατάλληλη για τη διαχείριση των συμπτωμάτων του άγχους. Στο κέντρο μας εφαρμόζεται ειδικά σε τέτοιες περιπτώσεις, μαζί με συμβουλευόμενη υγείας εξειδικευμένη για χρόνιες παθήσεις

    Νικολαΐδου Ελισάβετ

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Exarcheia

  • Καλησπέρα σας. Από την περιγραφή σας, φαίνεται ότι οι ενοχλήσεις που βιώνετε συνδυάζονται με το ιστορικό σας από το αυτοάνοσο νόσημα και τις σχετικές με αυτό θεραπείες. Παρόλο που οι ορμονικές σας τιμές είναι φυσιολογικές, είναι σημαντικό να αναγνωρίσετε ότι οι ψυχοσωματικές επιδράσεις και οι κρίσεις άγχους μπορούν να επιδεινώσουν ή να προκαλέσουν συμπτώματα που δεν έχουν άμεση οργανική αιτία. Τα συμπτώματα που περιγράφετε, όπως οι εντονότατοι παλμοί καρδιάς, η αίσθηση ότι δεν μπορείτε να αναπνεύσετε, και οι κρίσεις πανικού, μπορούν να σχετίζονται με άγχος ή πανικό, ιδιαίτερα όταν συνδυάζονται με το υπόβαθρο ενός αυτοάνοσου νοσήματος. Το γεγο... Read more

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Monastiraki

  • Καλησπέρα,
    Το αυτοάνοσο Graves, το οποίο επηρεάζει το θυρεοειδή, είναι γνωστό για την παραγωγή υπερβολικών θυρεοειδικών ορμονών, προκαλώντας μια σειρά από συμπτώματα που επηρεάζουν σοβαρά την καθημερινότητα των ατόμων που πάσχουν από αυτό.
    Για εσάς, η συνεχής αίσθηση ταχυκαρδίας, το αίσθημα πνιγμού και οι κρίσεις άγχους κάνουν την καθημερινή ζωή δύσκολη και συνοδεύονται από συνεχή φόβο για την υγεία σας.
    Τα συμπτώματα που βιώνετε είναι ένα σημάδι που φανερώνει την ανάγκη ότι χρειάζεστε ψυχολογική υποστήριξη.
    Η αναζήτηση βοήθειας από ειδικούς θα σας προσφέρει ανακούφιση και βελτίωση της ποιότητας της ζωής σας.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Kypseli

  • Γεια σας. Φυσικά μπορείτε να επισκεφθείτε έναν αρμόδιο και ταιριαστό σε εσάς Ψυχίατρο, καλό θα ήταν να το συνδυάσετε με ψυχοθεραπεία, είναι το μόνο γερό αντίδοτο σε όλα αυτά που συμβαίνουν μέσα κι έξω από το ανθρώπινο περίβλημα. Στη διάθεσή σας σχετικά με αυτό. Καλή συνέχεια!

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Peristeri

  • Καλό είναι να επισκεφθείτε κάποιον ψυχίατρο.
    Παράλληλα θα μπορούσατε να βοηθηθείτε κάνοντας συνεδρίες ψυχοθεραπείας ώστε να διερευνήσετε και να αντιμετωπίσετε τα συναισθήματα που μπορεί να υπάρχουν κάτω από αυτά τα συμπτώματα που περιγράφετε. Παράλληλα οι συνεδρίες ψυχοθεραπείας θα σας οφελήσουν και για το αυτοάνοσο.

    Μαυροειδή Άννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Panormou

  • Μιλήστε με ενδοκρινολόγο για τα θέματα του θυρεοειδή και ψυχίατρο για το έντονο άγχος που έχετε.

    THeleritis Hristos

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Evaggelismos

  • Καταλαβαίνω απόλυτα πόσο δύσκολη και εξαντλητική μπορεί να είναι η κατάσταση που βιώνεις. Το γεγονός ότι έχεις διαγνωστεί με το αυτοάνοσο νόσημα Graves και παράλληλα βιώνεις σοβαρά συμπτώματα όπως ταχυκαρδία, αίσθημα πνιγμού, εσωτερικό τρέμουλο και φόβο για την υγεία σου μπορεί να επηρεάζει πολύ την ποιότητα της ζωής σου. Η επίσκεψη σε ψυχολόγο για να αξιολογήσεις την ψυχική σου κατάσταση και να δεις αν υπάρχει ανάγκη για θεραπεία ή συμβουλευτική μπορεί να είναι πολύ βοηθητική. Ειδικά αν νιώθεις ότι τα συμπτώματα σε εμποδίζουν να ζήσεις φυσιολογικά. Ο συνδυασμός του αυτοάνοσου Graves και της πιθανής ψυχολογικής πίεσης μπορεί να δημιουργεί ένα... Read more

    Νταϊλάκης Παναγιώτης

    Ψυχολόγος

    Thessaloniki

Ask our specialists

Submit your question
We got your question

Question guidelines
  • Do

  • Don’t

    • Refer to people by name

    • Request price for services

How does it work?

Submit an anonymous question

How does it work?

Get updates for your question

How does it work?

Check the answers

Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes

Mobile Image

Do you need to Chat with a health expert right away?

Get instant expert guidance for your medical concerns now!

Mobile Image
success envelop We have received your question!

We’ll send you an email when a specialist responds.