Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes.

  • Panic attacks
  • Submitted on 27/08/2024

Εδώ και σχεδόν 1 χρόνο έχω μούδιασμα σε όλο μου το σώμα έντονη ζαλάδα ότι θα πέσω κάτω πόνους στο στήθος δύσπνοια αλλά φτάνω έχω φτάσει σε σημείο να παθαίνω σχεδόν δυο φορές την ημέρα αλλά έχω πολύ έντονο άγχος το μόνο που με προβληματίζει είναι ουι η παλμοί της καρδιάς μου φτάνουν 170 παλμούς εννοώ είμαι 18 ετών

8 specialists answered

  • Καταλαβαίνω ότι αυτά τα συμπτώματα είναι πολύ τρομακτικά και προκαλούν μεγάλη ανησυχία, ειδικά όταν τα βιώνεις τόσο συχνά και με τέτοια ένταση. Είναι απολύτως φυσιολογικό να ανησυχείς, ιδίως όταν βλέπεις την καρδιά σου να χτυπάει τόσο γρήγορα. Τα συμπτώματα που περιγράφεις, όπως το μούδιασμα, η ζαλάδα, οι πόνοι στο στήθος, η δύσπνοια, και η ταχυκαρδία, μπορεί να είναι πολύ συνηθισμένα σε περιπτώσεις έντονου άγχους ή κρίσεων πανικού. Το άγχος μπορεί να προκαλέσει έντονες σωματικές αντιδράσεις, όπως η αύξηση των καρδιακών παλμών. Ωστόσο, όταν οι παλμοί της καρδιάς φτάνουν σε τόσο υψηλά επίπεδα, είναι σημαντικό να το αξιολογήσει ένας γιατρός για... Read more

    Κοτρώτσιος Δημήτρης

    Κλινικός Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής CBT

    Ioannina

  • Εδώ και σχεδόν ένα χρόνο, τα συμπτώματα που έχετε δείχνουν την ανάγκη για προσεκτική εξέταση της ψυχικής σας υγείας.
    Αυτά τα συμπτώματα, σε συνδυασμό με τους υψηλούς παλμούς, υποδηλώνουν μια σχέση μεταξύ του άγχους και της σωματική σας κατάστασης.
    Το άγχος μπορεί να έχει σοβαρές επιπτώσεις στην υγεία, αναδεικνύοντας την ανάγκη για ψυχολογική υποστήριξη.
    Θα σας συνιστούσα να επισκεφθείτε έναν ψυχίατρο ή ψυχολόγο προκειμένου να αξιολογήσουν την κατάσταση και να σας καθοδηγήσουν κατάλληλα. Η ψυχολογική υποστήριξη θα σας προσφέρει σημαντική ανακούφιση και θα σας βοηθήσει να αναπτύξετε μηχανισμούς αντιμετώπισης, διευκολύνοντας την καθη
    ... Read more

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Kypseli

  • Καλό θα ήταν να επισκεφτείτε αρχικά έναν ειδικό για να κάνετε κάποιες εξετάσεις και να αποκλείσετε κάποιο οργανικό αίτιο. Αργότερα μπορείτε να αναζητήσετε εξειδικευμένη βοήθεια από κάποιον ψυχολόγο- ψυχοθεραπευτή. Δεν χρειάζεται να αγωνίζεστε μόνος/η. Επιπλέον κάποιες ασκήσεις διαφραγματικής αναπνοής μπορεί να σας βοηθήσουν!

    Κατσαρού Αγνή Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Kallithea

  • Αυτό που περιγράφετε είναι μια κατάσταση που προκαλεί έντονη ανησυχία, και είναι φυσικό να αισθάνεστε ανασφάλεια και φόβο όταν βιώνετε τέτοια συμπτώματα. Το μούδιασμα σε όλο το σώμα, η ζαλάδα, οι πόνοι στο στήθος, η δύσπνοια και οι πολύ γρήγοροι παλμοί της καρδιάς μπορεί να συνδέονται με το άγχος και τις κρίσεις πανικού. Οι κρίσεις πανικού μπορούν να προκαλέσουν μια ξαφνική και έντονη αύξηση των καρδιακών παλμών, συχνά φτάνοντας σε πολύ υψηλά επίπεδα, όπως περιγράφετε. Είναι σημαντικό, ωστόσο, να διασφαλίσουμε ότι τα συμπτώματα αυτά δεν υποκρύπτουν κάποια άλλη υποκείμενη ιατρική κατάσταση. Αν δεν το έχετε κάνει ήδη, θα ήταν καλό να επισκεφτεί... Read more

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Monastiraki

  • Καλημέρα. Θα σας πρότεινα να επισκεφτείτε το συντομότερο έναν ειδικό ώστε να σας βοηθήσει να διαχειριστείτε τις κρίσεις πανικού και το άγχος σας. Καταλαβαίνω ότι σας δυσκολεύει πολύ στην καθημερινότητα το άγχος σας και είναι κρίμα να το αφήνετε να σας επηρεάζει. Χρειάζεστε λίγη βοήθεια ώστε να το διαχειριστείτε.

    Ζαράνη Αγγελική

    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια

    Argyroupoli

  • Καλησπέρα!
    Το στρες σας φέρνει απορρύθμιση και είστε σε υπερδιέγερση.
    Καλό θα ήταν να σας δει καρδιολόγος και επίσης να δείτε έναν σύμβουλο ψυχικής υγείας και να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία.
    Είστε πολύ μικρή για να ξεκινήσετε φάρμακα.
    Καλή συνέχεια!

    Μαρτζιβάνου Μαρία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Thessaloniki

  • Καλησπέρα,
    Η κατάσταση που περιγράφετε και βιώνετε ακούγεται ιδιαίτερα δύσκολη. Τα σωματικά συμπτώματα, όπως το μούδιασμα, η ζαλάδα και η δύσπνοια, είναι συχνές αντιδράσεις του σώματος όταν βρίσκεται υπό έντονο στρες ή πανικό.
    Παρά τη δυσάρεστη φύση τους, τα συμπτώματα αυτά δεν είναι επικίνδυνα. Το σώμα σας αντιδρά με αυτόν τον τρόπο, καθώς προσπαθεί να σας προστατεύσει από μια αντιληπτή απειλή, ακόμα κι αν αυτή η απειλή δεν είναι πραγματική.
    Αυτό που θα μπορούσε να σας βοηθήσει, είναι να παρατηρείτε τις σκέψεις που περνούν από το μυαλό σας τη στιγμή που βιώνετε αυτά τα συμπτώματα. Οι σκέψεις σας μπορεί να ενισχύουν το άγχος και
    ... Read more

    Αρχοντή Άννα

    Ψυχολόγος

    Ampelokipoi

  • Καλημέρα σας,
    Θα συνιστούσα να επισκεφτείτε έναν ιατρό για να αποκλείσετε κάποιον παθολογικό παράγοντα. Στην συνέχεια, αν αυτό που βιώνεται οφείλεται σε άγχος τότε η επίσκεψή σας σε έναν ψυχολόγο μπορεί να αποδειχθεί εξαιρετικά ευεργετική.

    Νταϊλάκης Παναγιώτης

    Ψυχολόγος

    Thessaloniki

Ask our specialists

Submit your question
We got your question

Question guidelines
  • Do

  • Don’t

    • Refer to people by name

    • Request price for services

How does it work?

Submit an anonymous question

How does it work?

Get updates for your question

How does it work?

Check the answers

Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes

Mobile Image

Do you need to Chat with a health expert right away?

Get instant expert guidance for your medical concerns now!

Mobile Image
success envelop We have received your question!

We’ll send you an email when a specialist responds.