• Panic attacks
  • Submitted on 06/06/2024

Γιατί σκέφτομαι συνεχώς ότι θα πεθάνω μετά από όνειρο με αυτοκινητιστικό ατύχημα;

δε ξερω γιατι αλλα το τελευταιο διαστημα σκεφτομαι οτι θα πεθανω συντομα. Ειχα δει πριν καιρο στον υπνο μου οτι με παρεσυρε αυτοκινητο και μετα πεταχτηκα. Απο εκεινη την ημερα δεν μου εχει φυγει η σκεψει οτι θα πεθανω.

9 specialists answered

  • Τα όνειρα σπάνια έχουν ξεκάθαρο νόημα συνήθως έχουν έμμεσα όπως αυτό που περιγράφετε εκφράζει μια επιθετικότητα που δεν εκφράζεται και στρέφεται προς τον εαυτό.

    Μπάμπουλη Αλεξάνδρα

    Κλινική Ψυχολόγος- Ψυχοθεραπεύτρια

    Piraeus

  • Καλησπέρα σας. Κάτι φαίνεται να επιμένει μέσα σας, σχεδόν πεισματικά. Μία σκέψη ότι θα πεθάνετε, ότι ανά πάσα στιγμή μπορεί να συμβεί κάτι ανεπανόρθωτο. Θα σας προσκαλούσα να ξεκινήσετε μία ψυχοθεραπευτική διαδικασία, η οποία θα δώσει χώρο στις σκέψεις αυτές να ακουστούν, ώστε εν καιρώ να μπορέσετε να αποδεσμευτείτε από αυτές και να ζήσετε εκ νέου μία λειτουργική καθημερινότητα. Προσωπικά βρίσκομαι στη διάθεσή σας. Εύχομαι ό,τι καλύτερο.

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Voula

  • Κατανοώ πόσο ανησυχητική μπορεί να είναι αυτή η σκέψη και πώς μπορεί να σας επηρεάζει συναισθηματικά. Η αίσθηση ότι κάτι κακό θα συμβεί είναι μια σκληρή εμπειρία και μπορεί να προκαλέσει έντονο άγχος και ανησυχία. Ονειρεύεστε ότι πέφτετε θύμα ατυχήματος μπορεί να είναι συνήθης αντίδραση σε συναισθηματικό άγχος ή αβεβαιότητα. Είναι σημαντικό να θυμάστε ότι τα όνειρα δεν προβλέπουν το μέλλον και δεν είναι πραγματικά γεγονότα. Αν η σκέψη ότι θα πεθάνετε συνεχίζει να σας ανησυχεί, συνιστώ να μιλήσετε με έναν ειδικό ψυχικής υγείας. Ένας ψυχολόγος μπορεί να σας βοηθήσει να εξερευνήσετε αυτές τις σκέψεις και τα συναισθήματα και να αναπτύξετε στρατηγ... Read more

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Monastiraki

  • Είναι λογικό να μας επηρεάζουν κάποια όνειρα που βλέπουμε, αν αυτή σκέψη ωστόσο σου προκαλεί έντονο άγχος και δυσλειτουργία στην καθημερινότητά σου, επικοινώνησε με κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας.

    Αντωνίου Ελένη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Thessaloniki

  • Χρειάζεται να δείτε πώς επηρεάζει αυτή η σκέψη την καθημερινότητα σας, σας αποτρέπει από δραστηριότητες που κάνατε πριν ανεμπόδιστα; Υπήρξε κάποιο εκλυτικό γεγονός, κάτι που σας επηρέασε και αρχίσατε να σκέφτεστε τον θάνατο; Νιώθετε ικανοποίηση από την καθημερινότητα σας, αισθάνεστε ότι ζείτε σύμφωνα με τις επιλογές σας; O φόβος θανάτου κάποιες φορές εμφανίζεται όταν στην ουσία δεν ζούμε την ζωή που θέλουμε, όταν είμαστε αποκομμένοι από τον εαυτό μας. Επίσης μήπως υπάρχει κάποια ασθένεια που σας κάνει να σκέφτεστε αυτό; Θέλει αρκετή διερεύνηση για να έχετε μία συνολική εικόνα και να μπορέσετε να βρείτε απαντήσεις.

    Τσίρμπα Μαρία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας και Σταδιοδρομίας

    Thessaloniki

  • Η ανεξήγητη ανησυχία για έναν επικείμενο θάνατο είναι εξαιρετικά ανησυχητική και επιφέρει σημαντική συναισθηματική επιβάρυνση.
    Σε αυτή την περίπτωση, η εφιαλτική εμπειρία του αυτοκινήτου που σας παρέσυρε, η οποία σας ανάγκασε να πεταχτείτε στον ύπνο σας, έχει αφήσει βαθιά σημάδια στη ψυχολογία σας. Από εκείνη την ημέρα, η σκέψη ότι θα πεθάνετε σύντομα δεν έχει πάψει να σας βασανίζει, επηρεάζοντας αρνητικά τόσο τη σκέψη σας όσο και την καθημερινή σας ζωή.
    Ο συνεχείς φόβος που βιώνετε μπορεί να οδηγήσει σε καταστάσεις έντονου άγχους και ανησυχίας, επιδεινώνοντας τη γενικότερη κατάσταση σας.
    Είναι σημαντικό να αντιμετωπίσετε αυτά τα
    ... Read more

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Kypseli

  • Ακούγεται δύσκολο αυτό που περνάτε.
    Η αλήθεια είναι ότι το μυαλό μας συχνά μπερδεύεται και δεν μπορεί να καταλάβει αν κάτι είναι γεγονός ή φαντασία. Είναι κάποια σφλαματα που γίνονται στον τρόπο σκέψης μας. Κατά την θεραπευτική διαδικασία μπορείτε να εντοπίσετε αυτά τα σφλματα και να κατανοήσετε γιατί γίνονται. Μετά θα το μεταβάλουμε σε ένα πιο λειτουργικό πιστεύω

    Βαζούρας Μιχάλης

    Ψυχολόγος

    Nea Filadelfia

  • Καλησπέρα σας.
    Πολύ πιθανόν να υποφέρετε από άγχος ή ακόμα και κρίσεις πανικού.
    Το άγχος είναι ένας βιολογικός μηχανισμός γνωστός και ως αντίδραση φυγής/πάλης που βοηθά έναν οργανισμό να αντιμετωπίσει θανάσιμους κινδύνους. Στο προϊστορικό παρελθόν της ανθρωπότητας αυτός ο μηχανισμός ήταν η λεπτή γραμμή ανάμεσα στο θάνατο και την επιβίωση. Αντιμέτωπος με ένα άγριο θηρίο θα είχατε δύο επιλογές, να παλέψετε ή να φύγετε, όμως ό,τι από τα δύο και αν επιλέγατε θα έπρεπε να γίνετε πιο δυνατός, πιο ανθεκτικός και πιο γρήγορος.

    Για να επιτευχθεί αυτό, το σύστημα πάλης/φυγής ανεβάζει τους ρυθμούς της αναπνοής και της καρδιάς ώστε να ει
    ... Read more

    Gkantinas THeodoros

    Ψυχολόγος

    Thessaloniki

  • Έχετε επηρεαστεί από τον όνειρο όμως μοιάζει και γενικά να έχετε άγχος στην ζωή σας και να μην ζείτε την ζωή που θέλετε μιλήστε με ειδικό ψυχικής υγείας ευχαριστώ

    Karofyllaki Stauroula

    Mental Health Counselor - Life coach

    Agios Nikolaos

Ask our specialists

Submit your question
We got your question

Question guidelines
  • Do

  • Don’t

    • Refer to people by name

    • Request price for services

How does it work?

Submit an anonymous question

How does it work?

Get updates for your question

How does it work?

Check the answers

Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes

Mobile Image

Do you need to Chat with a health expert right away?

Get instant expert guidance for your medical concerns now!

Mobile Image
success envelop We have received your question!

We’ll send you an email when a specialist responds.