• Depression
  • Submitted on 17/09/2024

Θα βοηθήσει ή θα χειροτερέψει η στρατιωτική θητεία την κατάσταση του γιού μου μετά από χωρισμό;

Είχα αναφερθεί σε ένα οικογενειακό μου πρόβλημα που αφορά τον γιό μου πριν κάποιους μήνες .Εδώ και 9 μήνες που γύρισε από μπαρκο ως δόκιμος καπετάνιος,τον χώρισε η κοπέλα του οσό ήταν εν πλω.Το έχει πάρει πολύ βαριά,τους πρώτους μήνες ήταν χειρότερα έκλαιγε κάθε μέρα και όλο για αυτήν μιλούσε.Ζητησε βοήθεια από συμβούλο ψυχικής υγείας και μέχρι το καλοκαίρι πήγαινε.Δεν παραδέχεται ότι τον βοήθησε.Παρολα αυτά παρατηρω ότι υπάρχει κάποια βελτίωση, προσπαθεί να μπει σε νέες παρέες να γνωρίσει άλλη κοπέλα αλλά αππογοητευτε εύκολα . Το πρωί ξυπνάει και είναι χάλια γιατί την βλέπει καθημερινά στον ύπνο του.Τωρα είναι να πάει φαντάρος.Θα τον βοηθήσει η θα χειροτερέψει την κατάσταση;;Προσπαθω να είμαι υποστηρικτική αλλά φοβάμαι μήπως είναι κατάθλιψη λόγω ότι η μητέρα μου έπασχε από διπολική διαταραχή και δεν ξέρω ότι υπάρχει κληρονομική προδιαθέση και πρέπει να , μιλήσει με ψυχίατρο.Ανησυχώ τι άλλο να κάνω να τον βοηθήσω;

2 specialists answered

  • Καταλαβαίνω ότι η κατάσταση του γιου σου είναι ανησυχητική και φυσικά η αγωνία σου ως μητέρα είναι απολύτως δικαιολογημένη. Το γεγονός ότι προσπάθησε να μπει σε νέες παρέες και να γνωρίσει νέα άτομα δείχνει ότι κάνει προσπάθεια να προχωρήσει, παρόλο που η διαδικασία αυτή είναι δύσκολη και συχνά γεμάτη απογοητεύσεις. Οι αλλαγές δεν γίνονται άμεσα, και ακόμη κι αν ο γιος σου δεν παραδέχεται ότι τον βοήθησε ο σύμβουλος ψυχικής υγείας, η βελτίωση που παρατηρείς ίσως οφείλεται, τουλάχιστον εν μέρει, σε αυτή τη θεραπεία.
    Το γεγονός ότι τη βλέπει συνεχώς στα όνειρά του και ότι ξυπνάει "χάλια" κάθε πρωί μπορεί να υποδεικνύει ότι ακόμη δ
    ... Read more

    Νταϊλάκης Παναγιώτης

    Ψυχολόγος

    Thessaloniki

  • Η κατάσταση που περιγράφετε για τον γιο σας δείχνει ότι αντιμετωπίζει σοβαρές δυσκολίες στην ψυχική του υγεία, πιθανώς επιδεινωμένες από το πρόσφατο χωρισμό και τις συνέπειες της απογοήτευσης και της αλλαγής στις προσωπικές του σχέσεις. Η αποδοχή της βοήθειας από επαγγελματία ψυχικής υγείας είναι σημαντική, αλλά είναι επίσης θετικό ότι έχει υπάρξει κάποια βελτίωση στη συμπεριφορά του. Η μεταφορά του σε στρατό μπορεί να έχει τόσο θετικές όσο και αρνητικές επιπτώσεις. Από τη μία πλευρά, η στρατιωτική εκπαίδευση μπορεί να προσφέρει μια δομή και σκοπό, κάτι που μπορεί να βοηθήσει στην ανάπτυξη της αυτοπειθαρχίας και της ψυχικής ανθεκτικότητας. Απ... Read more

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Monastiraki

Ask our specialists

Submit your question
We got your question

Question guidelines
  • Do

  • Don’t

    • Refer to people by name

    • Request price for services

How does it work?

Submit an anonymous question

How does it work?

Get updates for your question

How does it work?

Check the answers

Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes

Mobile Image

Do you need to Chat with a health expert right away?

Get instant expert guidance for your medical concerns now!

Mobile Image
success envelop We have received your question!

We’ll send you an email when a specialist responds.