• Depression
  • Submitted on 02/03/2024

Συμπτώματα βαριάς κατάθλιψης, άγχος και νοητική σύγχυση - αναζήτηση ψυχιάτρου

Παρουσίασα συμπτώματα βαριάς κατάθλιψης και νοσηλεύτηκα σε δημόσια ψυχιατρική δομή. Έχω ανεχτεί πολλές άσχημες καταστάσεις και δεν μπορούσα να τις διαχειριστώ ούτε έβαλα τα προσωπικά μου όρια . Διαπιστώνω, ότι είναι κάτι που το κάνω ξανά(δεν έχω επισκεφθεί ακόμα ειδικό ψυχίατρο) , έχω νοητική σύγχυση , άγχος και συμπεριφορά που δείχνει ότι καταβάλλω προσπάθεια για να είμαι λειτουργική. Στην ψυχιατρική κλινική παρεπιπτόντως, οι γιατροί στο τέλος δεν μου έδωσαν διάγνωση και μου ζητήθηκε τακτική ψυχιατρική παρακολούθηση, την οποία έχω μεταθέσει για αργότερα. Η αλήθεια είναι επειδή έχω βάλει προτεραιότητα να μπορώ να επιβιώσω οικονομικά αρχικά με μία δουλειά, έχω βάλει σε δεύτερη μοίρα την υγεία μου και όσα αγαπώ. Βλέπω όμως ότι οι δυσκολίες μου έγκειται στο ότι κοιτάζω αποκλειστικά την επιβίωση και πιέζω τον εαυτό μου , έχω ελλείψεις μικρές νοητικές σε συζητήσεις που τις παρατηρώ , το μυαλό μου δηλαδή δεν λειτουργεί πολύ καλά , πολύ θυμό όταν βρίσκομαι με τα συγγενικά μου πρόσωπα διότι αισθάνομαι ότι έχω "φορτωθεί" πολλές άσχημες καταστάσεις , είμαι σαν "χαζή" στην δουλειά , η δυσλειτουργικότητα στην συμπεριφορά μου φαίνεται αλλά δεν είμαι πάντα έτσι . Γνωρίζω ότι χρειάζομαι ψυχοθεραπεία επίσης, έχω βιώσει πολύ άσχημες καταστάσεις και τα μόνα εφόδια που είχα κάποτε ήταν την σαρκική κάλυψη ως εκτόνωση της σεξουαλικής επιθυμίας χωρίς συναισθήματα . Έχω καιρό που δεν είμαι ενεργή σεξουαλικά λόγω της κατάθλιψης που βίωσα , ήμουν συνέχεια σε ένα κρεββάτι και φοβόμουν ότι δεν θα τα βγάλω πέρα μόνη μου, υπήρχε αυτοκτονικός ιδεασμός . Βασικά συμπτώματα: άγχος , νοητική σύγχυση , δυσλειτουργική καθημερινότητα , έχω χάσει την καλή πλευρά του εαυτού μου. Ευχαριστώ.

5 specialists answered

  • Παρακολουθήστε από ψυχίατρο ??? Είναι απαραίτητο αυτό ! Κάθε μήνα τουλάχιστον καθώς και φαρμακευτική αγωγή , καλό θα ήταν να δείτε ειδικό ψυχικής υγείας ώστε να μιλήσετε για ότι σας απασχολεί , ευχαριστώ

    Karofyllaki Stauroula

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Agios Nikolaos

  • Καλησπέρα. Η ψυχιατρική εκτίμηση σας είναι σημαντική γιατί η διάγνωση θα ανοίξει δρόμους για την πληρέστερη και αποτελεσματικότερη θεραπεία. Οι δυσκολίες που περιγράφεται μπορούν να συμπεριληφθούν στο πλαίσιο μιας σοβαρής κατάθλιψης. Στην περίπτωση αυτή χρειάζεστε και φαρμακοθεραπεία και ψυχοθεραπεία. Καλή τύχη!

    Μεταξά Αθηνά

    Ψυχολόγος

    Drapetsona

  • Νομίζω πως ειδικός ψυχίατρος ψυχοθεραπευτής μπορεί να σας βοηθήσει να βρείτε τον εαυτό σας.

    THeleritis Hristos

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Evaggelismos

  • Γεια σας. Η συνήθης γραμμή στη ζωή είναι η ύπαρξη της στέρησης, η ενοχή της απόλαυσης και η επιτακτική ανάγκη. Χρειάζεται να αποσυρθεί η εστίαση σε όλο αυτό του παρελθόντος και να γίνει εστίαση σε κάτι βαθύτερο και ανώτερο που λέγεται ψυχή. Εκεί έρχεται και η πραγματική εσωτερική και εξωτερική λύτρωση. Η τελειότητα σε αυτή τη ζωή περιττεύει, διότι πολλές φορές ελκύει την ατέλεια. Βαθμιαία γίνεται η αλλαγή και με άπειρο πόνο. Ωστόσο γίνεται. Από την άλλη ο φαύλος κύκλος με την οικογένεια-τους γονείς-τους συγγενείς, συνήθως είναι μεγάλη πληγή, ιδιαίτερα στην Ελλάδα, διότι όλοι απαιτούν ιδιοτέλεια, κάτι το οποίο θα έπρεπε να είναι ανιδιοτελές, μ... Read more

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Peristeri

  • Τα συμπτώματα που περιγράφετε είναι ιδιαίτερα σοβαρά και απαιτούν άμεση προσοχή. Η αναγνώριση της κατάστασής σας και η αναζήτηση βοήθειας είναι ήδη ένα θετικό βήμα προς την καλυτέρευση της ψυχικής σας υγείας.
    Είναι σημαντικό να καταλάβετε πως η ψυχική υγεία είναι εξίσου σημαντική με την σωματική. Η αναβολή της ψυχοθεραπείας και της ψυχιατρικής αξιολόγησης μπορεί να επιδεινώσει περεταίρω την κατάσταση σας.
    Η αντιμετώπιση της κατάθλιψης απαιτεί υπομονή και επιμονή και τη συνεργασία με επαγγελματίες υγείας. Είναι σημαντικό να εστιάσετε την προσοχή σας στην ψυχική και σωματική σας υγεία. Με την κατάλληλη θεραπεία και υποστήριξη, υπάρχουν
    ... Read more

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Kypseli

Ask our specialists

Submit your question
We got your question

Question guidelines
  • Do

  • Don’t

    • Refer to people by name

    • Request price for services

How does it work?

Submit an anonymous question

How does it work?

Get updates for your question

How does it work?

Check the answers

Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes

Mobile Image

Do you need to Chat with a health expert right away?

Get instant expert guidance for your medical concerns now!

Mobile Image
success envelop We have received your question!

We’ll send you an email when a specialist responds.