• Depression
  • Submitted on 20/05/2024

Νιώθω ματαίωση και άγχος λόγω οριακής διαταραχής και χαμηλής λίμπιντο

Νιώθω πως δεν μου δινουν πολλά πράγματα ικανοποίηση! Δεν συμπαθώ ευκολα ανθρωπους και γίνομαι κ η ιδια αντιπαθητική! Η λιμπιντός μου εχει πεσει στα τάρταρα και νιώθω πως δεν εχει νόημα τίποτα! Εχω οριακή διαταραχή , αλλά προσπαθω χρόνια να το δουλέψω Οταν γίνεται παλινδρόμηση συμπεριφορών ή σκέψεων, νιώθω ματαίωση και μπλοκάρισμα, κατι που μου δημιουργεί φοβερό αγχος! Δεν ξερω τι να κάνω

10 specialists answered

  • Θα πρέπει να συνεδρίες με ειδικό ψυχικής υγείας με τη συζήτηση ίσως δείτε τα πράγματα αλλιώς ευχαριστώ

    Karofyllaki Stauroula

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Agios Nikolaos

  • Να δουλέψεις τις αρνητικές πεποιθήσεις σου και μαζί με έναν ψυχολόγο να βρεις τι σου δίνει νόημα και χαρά στην ζωή .

    Ιασωνίδου Μαρίζα

    Κλινική Ψυχολόγος - Παιδοψυχολόγος

    Thessaloniki

  • η οριακή διαταραχή δυστηχως είναι κάτι που απαιτεί αρκετή προσπάθεια στη διαχείριση οπότε εάν δεν κάνετε ήδη ψυχοθεραπεία καλό θα ήταν να ξεκινήσετε.

    Vraila Nausika

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Neo Psychiko

  • Συχνά, οι παλινδρομήσεις είναι αναπόφευκτες. Το ζητούμενο είναι, να είναι όσο πιο διαχειρίσιμες γίνεται, μέχρις ότου επέλθει η ανάκαμψη. Επίσης, υπάρχουν συγκεκριμένες ψυχοθεραπευτικές παρεμβάσεις που θεωρούνται ιδιαίτερα αποτελεσματικές στην οριακή διαταραχή.

    Μπαϊρακτάρης Κλεάνθης-Ευάγγελος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Chalkida

  • Στην Οριακή διαταραχή είναι σημαντική να είστε σε μακροχρόνια ψυχοθεραπευτική διαδικασία.

    Μαυροειδή Άννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Panormou

  • Καλησπέρα σας. Λύσεις υπάρχουν αν είστε διατεθειμένη να κάνετε δουλειά με τον εαυτό σας για ένα διάστημα. Μαγικές λύσεις δεν υπάρχουν. Να απευθυνθείτε σε έναν/μία ψυχολόγο/ψυχοθεραπεύτρια και να αναλύσετε όλα αυτά που σας απασχολούν ώστε σιγά σιγά να ξεκαθαρίζουν τα προβλήματα.

    Καρακώστα Αριάνvα

    Κοινωνική Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Psychiko

  • Γεια σας! Η αλήθεια είναι πως η ανεύρεση του αυτοσκοπού στη ζωή μας, είναι μια απαιτητική διαδικασία, ωστόσο καθόλου ανύπαρκτη και ακατόρθωτη. Είναι στο χέρι των ανθρώπων να δοκιμάζουν το ταξίδι της αυτο-γνωσίας τους, να εξερευνούν την ίδια τους την ύπαρξη και γενικώς να μαθαίνουν πως είναι να βιώνουν την απενοχοποίηση, μπροστά στο φόβο της ελευθερίας. Αυτά είναι καταστάσεις και γεγονότα που απασχολούν όλη την ανθρωπότητα-(σχεδόν) και άκρως λογικά εσωτερικά ερωτήματα. Η εποχή που ζούμε μοιάζει με έναν ψυχολογικό μεσαίωνα. Η λύση βρίσκεται στη θεραπεία και στην ευελιξία. Στη διάθεσή σας σχετικά με αυτό! Καλή συνέχεια!

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Peristeri

  • Η οριακή διαταραχή προσωπικότητας είναι μια κατάσταση που μπορεί να προκαλέσει αίσθημα περιορισμένης ικανοποίησης από τα πράγματα, δυσκολία στο να συμπαθήσετε τους ανθρώπους, καθώς και μείωση της λίμπιντο και αίσθηση απώλειας νοήματος στη ζωή.
    Αυτές οι εμπειρίες μπορεί να είναι ιδιαίτερα αποθαρρυντικές και να συμβάλλουν σε μια γενικότερη αίσθηση ματαίωσης και μπλοκαρίσματος. Όταν παρατηρείτε παλινδρόμηση στις συμπεριφορές και τις σκέψεις σας, αυτό μπορεί να εντείνει το άγχος και την ψυχική πίεση που αισθάνεστε.
    Θα σας συνιστούσα, μέσο της ψυχοθεραπείας, την αναζήτηση αποτελεσματικών στρατηγικών διαχείρισης του άγχους σας καθώς και να
    ... Read more

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Kypseli

  • Η ψυχοθεραπεία θα μπορούσε να βοηθήσει στην περίπτωση σας.

    Liotiri Sophia

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Katerini

  • Μιλήστε με ειδικό ψυχίατρο να σας καθοδηγήσει θεραπευτικά για να μην υποφέρετε.

    THeleritis Hristos

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Evaggelismos

Ask our specialists

Submit your question
We got your question

Question guidelines
  • Do

  • Don’t

    • Refer to people by name

    • Request price for services

How does it work?

Submit an anonymous question

How does it work?

Get updates for your question

How does it work?

Check the answers

Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes

Mobile Image

Do you need to Chat with a health expert right away?

Get instant expert guidance for your medical concerns now!

Mobile Image
success envelop We have received your question!

We’ll send you an email when a specialist responds.