• Depression
  • Submitted on 23/09/2024

Ξεκίνησα το Britellix 5mg αλλά έχω συχνή ουρία κάθε 15 λεπτά.

Γειά σας . Ξεκίνησα το Britellix 5mg πριν λίγες μέρες αλλά είχα μεγάλη συχνό ουρία δηλ κάθε 15 λεπτά.

5 specialists answered

  • Μην ανησυχείτε θα περάσει σε λίγες μέρες.

    Apotsos Panagiotis

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Kypseli

  • Γεια σας,
    Όταν ξεκινάμε μια νέα φαρμακευτική αγωγή, είναι φυσιολογικό να παρατηρήσουμε κάποιες αρχικές παρενέργειες.. Η συχνότητα της ούρησης μπορεί να οφείλεται στην ψυχολογική σας κατάσταση ή σε φυσιολογικές διεργασίες που προκαλούνται από το φάρμακο, και συχνά παρατηρείται προς το τέλος των πρώτων ημερών της αγωγής.
    Θα σας συνιστούσα να παρακολουθείτε αυτές τις παρενέργειες και να επικοινωνείτε με τον γιατρό μας ώστε να εξεταστεί το ενδεχόμενο να αλλάξει η δοσολογία ή το φαρμάκο.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Kypseli

  • Γειά σας! Η αυξημένη συχνότητα ούρησης μπορεί να είναι παρενέργεια του Britellix ή να σχετίζεται με άλλους παράγοντες, όπως άγχος ή πρόσληψη υγρών. Είναι σημαντικό να αναφέρετε αυτά τα συμπτώματα στον γιατρό σας, ώστε να αξιολογήσει την κατάσταση και να προτείνει πιθανές λύσεις ή προσαρμογές στην αγωγή.

    Νταϊλάκης Παναγιώτης

    Ψυχολόγος

    Thessaloniki

  • Κάνετε εξέταση ούρων και καλλιέργεια ,αυτή η κατηγορια φαρμάκων δημιουργεί παρόμοια προβλήματα

    Tsakalidis Hristos

    Urologist - Andrologist

    Serres

  • Είναι σημαντικό να αναφέρετε τέτοιες παρενέργειες στον γιατρό σας. Η συχνή ούρηση μπορεί να είναι μια ανεπιθύμητη ενέργεια του φαρμάκου. Συνιστάται να επικοινωνήσετε άμεσα με τον ψυχίατρό σας ή τον γιατρό που σας συνταγογράφησε το Brintellix για να συζητήσετε αυτό το σύμπτωμα και να εξετάσετε αν χρειάζεται προσαρμογή της δοσολογίας ή αλλαγή της θεραπείας.

    Sitareniou Marina

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Kallithea

Ask our specialists

Submit your question
We got your question

Question guidelines
  • Do

  • Don’t

    • Refer to people by name

    • Request price for services

How does it work?

Submit an anonymous question

How does it work?

Get updates for your question

How does it work?

Check the answers

Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes

Mobile Image

Do you need to Chat with a health expert right away?

Get instant expert guidance for your medical concerns now!

Mobile Image
success envelop We have received your question!

We’ll send you an email when a specialist responds.