• Depression
  • Submitted on 22/09/2024

Κατάθλιψη με φαρμακευτική αγωγή 9 ημερών και αυξημένη επιθετικότητα – Τι σημαίνει;

Καταθλιψη εδω και δυο μηνες.με 9 ημέρες μέχρι τώρα φαρμακευτική αγωγης....μείωσαν κάπως τι εμμονες που είχε προηγουμένως και γύρισε σε επιθετικοτητα εναντίον ατόμων του άμεσου περιβάλλοντος της....τι σημαίνει αυτό....σας παρακαλώ βοηθεισται με ειναι τρομακτικό....

3 specialists answered

  • Η κατάθλιψη είναι μια σοβαρή ψυχική διαταραχή που επηρεάζει πολλές πτυχές της ζωής ενός ατόμου, συμπεριλαμβανομένων των συναισθημάτων και της συμπεριφοράς.
    Στην δική σας περίπτωση που αναφέρεται, η επιθετικότητα, που έχει το άτομο για το οποίο μιλάτε, προς τα άτομα του άμεσου περιβάλλοντος είναι ανησυχητική και δείχνει την ανάγκη για προσαρμογή της θεραπείας ή επιπλέον ψυχολογική υποστήριξη.
    Αυτή η επιθετικότητα είναι εκδήλωση της εσωτερικής αγωνίας και των συναισθηματικών δυσκολιών που βιώνει το άτομο, λειτουργώντας ως ένας τρόπος εκτόνωσης και αντιμετώπισης του άγχους.
    Είναι σημαντικό να υπάρχει υποστήριξη από το γύρω περιβάλλον
    ... Read more

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Kypseli

  • Καταλαβαίνω πόσο ανησυχητικό και τρομακτικό μπορεί να είναι να βλέπετε τέτοιες αλλαγές στη συμπεριφορά κάποιου κοντινού σας προσώπου, ειδικά όταν βιώνει κατάθλιψη. Η επιθετικότητα που περιγράφετε, αν και δυσάρεστη, μπορεί να είναι μια φυσιολογική αντίδραση κατά τη διάρκεια της προσαρμογής στη φαρμακευτική αγωγή. Όταν κάποιος ξεκινάει φαρμακευτική αγωγή για κατάθλιψη, μπορεί να υπάρξουν διάφορες παρενέργειες στις πρώτες εβδομάδες, πριν η αγωγή αρχίσει να σταθεροποιεί τη διάθεση. Η μείωση των εμμονών είναι ένα θετικό σημάδι, αλλά η επιθετικότητα μπορεί να είναι είτε αντίδραση στο φάρμακο είτε αποτέλεσμα της ίδιας της κατάθλιψης. Στις πρώτες εβδ... Read more

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Monastiraki

  • Καταλαβαίνω ότι η κατάσταση είναι πολύ δύσκολη και τρομακτική. Η επιθετικότητα που εμφανίζεται μετά από έναρξη φαρμακευτικής αγωγής για την κατάθλιψη μπορεί να είναι μια παρενέργεια ορισμένων αντικαταθλιπτικών, ειδικά στις πρώτες εβδομάδες. Η αλλαγή στη διάθεση, από εμμονές σε επιθετικότητα, μπορεί να δείχνει ότι το σώμα προσαρμόζεται στη θεραπεία, αλλά επίσης μπορεί να απαιτεί προσοχή. Είναι πολύ σημαντικό να επικοινωνήσετε άμεσα με τον γιατρό που παρακολουθεί την κατάσταση, ώστε να προσαρμόσει την αγωγή ή να παρέμβει διαφορετικά. Η γρήγορη ανταπόκριση μπορεί να βοηθήσει στη διαχείριση αυτών των συμπτωμάτων και στην προστασία της ασφάλειας τ... Read more

    Νταϊλάκης Παναγιώτης

    Ψυχολόγος

    Thessaloniki

Ask our specialists

Submit your question
We got your question

Question guidelines
  • Do

  • Don’t

    • Refer to people by name

    • Request price for services

How does it work?

Submit an anonymous question

How does it work?

Get updates for your question

How does it work?

Check the answers

Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes

Mobile Image

Do you need to Chat with a health expert right away?

Get instant expert guidance for your medical concerns now!

Mobile Image
success envelop We have received your question!

We’ll send you an email when a specialist responds.