Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes.

  • Depression
  • Submitted on 19/07/2024

Πώς να πείσω τον σύζυγό μου να ζητήσει βοήθεια για την κατάθλιψη και την απομόνωση;

Καλησπέρα σας ο σύζυγός μου εδώ και αρκετό καιρό δεν τρώει πολύ δεν έχει κοινωνικές επαφές δεν βγαίνουμε μαζί ούτε ως σύζυγοι ούτε ως οικογένεια και εκνευρίζεται με όλους και με όλα νομίζω χρειάζεται κάποια βοήθεια παρόλο που δεν το παραδέχεται γιατί ούτε με την δουλειά του νιώθει ευχαριστημένος και παρουσιάζει έλλειψη ενδιαφέροντος για οτιδήποτε ακόμη και για αυτά που του άρεσαν στο παρελθόν κλείνετε με τις ώρες στο υπόγειο του σπιτιού μας και παίζει ηλεκτρονικά παιχνίδια...πώς να τον πείσω να πάμε σε κάποιον ειδικό;

5 specialists answered

  • Η σύστασή μου σε αυτές τις περιπτώσεις, κατά τις οποίες το ένα άτομο δεν αναγνωρίζει "το πρόβλημα" ή το αναγνωρίζει και αρνείται την όποια βοήθεια, είναι το δεύτερο άτομο να λάβει υποστήριξη ώστε να διαχειριστεί καλύτερα την όποια κατάσταση.

    Μπαϊρακτάρης Κλεάνθης-Ευάγγελος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Chalkida

  • Καλησπέρα,
    Η κατάσταση που περιγράφετε χρήζει άμεσης προσοχής. Ο σύζυγός σας εμφανίζει συμπτώματα όπως μειωμένη όρεξη, κοινωνική απομόνωση και εκνευρισμό που ενδέχεται να υποδηλώνουν ψυχολογικά προβλήματα.
    Για να τον βοηθήσετε να ζητήσει βοήθεια, εκφράστε την ανησυχία σας με αγάπη και κατανόηση, υπογραμμίζοντας τη σημασία της ψυχικής υγείας για την ευημερία τόσο του ιδίου όσο και της οικογένειάς σας.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Kypseli

  • Καλησπέρα σας. Κατανοώ την ανησυχία σας για την κατάσταση του συζύγου σας. Όταν κάποιος αγαπημένος μας αντιμετωπίζει προβλήματα ψυχικής υγείας, είναι σημαντικό να προσεγγίσουμε το θέμα με ευαισθησία και κατανόηση. Βρείτε μια ήρεμη στιγμή για να του εκφράσετε τις ανησυχίες σας με ειλικρίνεια και συμπόνια. Εξηγήστε πώς νιώθετε εσείς και πώς η συμπεριφορά του επηρεάζει εσάς και την οικογένεια. Τονίστε ότι η πρόταση για να δει έναν ειδικό προέρχεται από την επιθυμία σας να τον βοηθήσετε και να τον στηρίξετε, όχι από κριτική ή καταπίεση. Εξηγήστε του πώς η συμβουλευτική ή η θεραπεία μπορεί να τον βοηθήσει να βρει ξανά ενδιαφέρον για τη ζωή του, να... Read more

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Monastiraki

  • Δυστυχώς εφόσον είναι ενήλικας δεν είναι εύκολο να κάνετε κάτι περισσότερο από να του εκφράσετε το νοιάξιμο σας. Από την άλλη πλευρά μπορείτε να θέσετε τα όρια σας εφόσον ο τρόπος που περιγράφετε δεν κάνει καλό στη σχέση σας και σε σας. Τι θα κάνετε αν δεν αλλάξει; πως θα φροντίσετε εσείς τον εαυτό σας και τα τυχόν παιδιά σας;

    Apotsos Panagiotis

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Kypseli

  • Καλησπέρα. Χρειάζεται να του καθρεφτίσετε την ανησυχία σας για εκείνον και την πορεία του και έπειτα να αποφασίσει εκείνος πως θα πορευθει

    Μπακιρτζόγλου Φιλιώ - Ιόλη

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Nea Filothei

Ask our specialists

Submit your question
We got your question

Question guidelines
  • Do

  • Don’t

    • Refer to people by name

    • Request price for services

How does it work?

Submit an anonymous question

How does it work?

Get updates for your question

How does it work?

Check the answers

Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes

Mobile Image

Do you need to Chat with a health expert right away?

Get instant expert guidance for your medical concerns now!

Mobile Image
success envelop We have received your question!

We’ll send you an email when a specialist responds.