• Depression
  • Submitted on 19/08/2024

καλησπερα σας. εχω συμπτωματα καταθλιψης. δηλαδη στα καλα καθουμενα εκει που καθομαι με ποιανει μια μελαγχολια,στενοχωρια,κλαιω απο μονος μου χωρις να υπαρχχει λογος. νιωθω ενα μεγαλο σφηξιμο στο θωρακα,στο στομαχι,συχνους πονοκεφαλους,δυσκολία συγκέντρωσης,αίσθηση απελπισίας,διαταραχές της όρεξης,αϋπνία(δεν κοιμαμαι καθολου καλα(ξυπναω αρκετα νωρις το πρωι-στις 4 περιπου απο μονος μου. δεν εχω ορεξη για δραστηριοτητες γενικα, ειχα μιλησει στην μητερα μου πριν ενα χρονο περιπου. για λιγες ημερες μου ειχε περασει. απο τοτε καθημερινα 3-4 φορες με ποιανει ποτε εντονα και ποτε πιο λιγο. φοβαμαι και ντρεπομαι να μιλησω ξανα στην μητερα μου για να μην την στεναχωρησω. θελω σας παρακαλω πολυ την βοηθεια σας!

4 specialists answered

  • Θα σας βοηθήσει σημαντικά να ξεκινήσετε συνεδρίες ψυχοθεραπείας.

    Μαυροειδή Άννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Panormou

  • Καλησπέρα σας. Κατανοώ πόσο δύσκολο μπορεί να είναι να βιώνετε αυτά τα συμπτώματα. Η κατάθλιψη μπορεί να είναι εξαιρετικά επιβαρυντική και να επηρεάζει την καθημερινή σας ζωή σε μεγάλο βαθμό. Είναι πολύ σημαντικό που αναγνωρίζετε τα συναισθήματά σας και ζητάτε βοήθεια, καθώς αυτό είναι το πρώτο βήμα προς την ανάρρωση.

    Η κατάθλιψη δεν είναι κάτι για το οποίο πρέπει να ντρέπεστε. Είναι μια πραγματική ψυχική διαταραχή που μπορεί να επηρεάσει οποιονδήποτε, ανεξαρτήτως ηλικίας ή φύλου. Το γεγονός ότι σας έχει ξανασυμβεί και επανήλθε υποδηλώνει ότι είναι κάτι που χρειάζεται προσοχή και κατάλληλη φροντίδα.

    Είναι εξαιρετικά σημαντικ
    ... Read more

    Λιάτη Μαρία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Ampelokipoi

  • Καλησπέρα!

    Καταλαβαίνω πόσο δύσκολο μπορεί να είναι αυτό που βιώνεις, και πρώτα απ' όλα θέλω να σου πω ότι δεν είσαι μόνος σε αυτό. Τα συμπτώματα που περιγράφεις, όπως η μελαγχολία, η στενοχώρια, οι κρίσεις κλάματος, το σφίξιμο στο στήθος, οι πονοκέφαλοι, οι δυσκολίες στον ύπνο και η αίσθηση απελπισίας, είναι ενδείξεις που μπορεί να συνδέονται με την κατάθλιψη.

    Είναι πολύ σημαντικό να ζητήσεις βοήθεια, ακόμη κι αν νιώθεις φόβο ή ντροπή. Η κατάθλιψη είναι μια σοβαρή αλλά διαχειρίσιμη κατάσταση, και η υποστήριξη από ειδικούς μπορεί να κάνει τεράστια διαφορά.

    ### Τι μπορείς να κάνεις:
    1. **Μίλα με κάποιον που
    ... Read more

    Μποκολής Παναγιώτης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχαναλυτής

    Ilisia

  • Καλησπέρα,
    Η αίσθηση της μελαγχολίας και της στενοχώριας είναι μια δύσκολη κατάσταση, ιδίως όταν δεν υπάρχει προφανής αιτία γι' αυτήν. Πολλοί άνθρωποι βιώνουν έντονα συναισθήματα, όπως ένα σφίξιμο στο στήθος και συχνές κεφαλαλγίες, που φέρνουν μία αίσθηση απελπισίας και δυσκολία συγκέντρωσης.
    Αυτό μπορεί να επηρεάσει την καθημερινότητά τους, μειώνοντας το ενδιαφέρον για τις δραστηριότητες που κάποτε τους ευχαριστούσαν.
    Είναι σημαντικό που μοιραστήκατε τα συναισθήματά σας με κάποιον που εμπιστεύεσαι, όπως η μητέρα σας, αλλά η ανάγκη για υποστήριξη και κατανόηση από επαγγελματία ψυχικής υγείας είναι μονόδρομος στην παρούσα δύσκ
    ... Read more

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Kypseli

Ask our specialists

Submit your question
We got your question

Question guidelines
  • Do

  • Don’t

    • Refer to people by name

    • Request price for services

How does it work?

Submit an anonymous question

How does it work?

Get updates for your question

How does it work?

Check the answers

Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes

Mobile Image

Do you need to Chat with a health expert right away?

Get instant expert guidance for your medical concerns now!

Mobile Image
success envelop We have received your question!

We’ll send you an email when a specialist responds.