• Depression
  • Submitted on 23/05/2024

Αδερφός με βαριά κατάθλιψη 7 μήνες, Efexor και Zyprexa δεν βοηθούν

Καλησπέρα. Εχω τον αδερφό μου με βαριά κατάθλιψη εδώ και 7 μήνες και παίρνει 350 efexor και zyprexa και δεν γίνεται τίποτα. Τον εχω στο Αιγινιτιο τώρα για να κάνει και τις χημειοθεραπείες στο Αιρεταιιο και δεν υπάρχει καμία αναλαμπή εκτός από 2 ημέρες που έφυγε από το σπίτι και μπήκε στο νοσοκομείο. Από κει και πέρα βαριά κατάθλιψη . Δεν υπάρχει άλλος τρόπος από τα φάρμακα που απ ότι φαίνεται δεν του κάνουν τίποτα. Είναι διπολικής και αυτή ήταν η 4η φορά με κατάθλιψη. Τις προηγούμενες φορές μετά από 3-4 μήνες το ξεπέρναγε αλλά τώρα τίποτα

5 specialists answered

  • Καλησπέρα,
    Θα σας συνιστούσα, παράλληλα με την φαρμακευτική αγωγή, να συζητήσετε με τον ιατρό του την πιθανότητα εφαρμογής ψυχοθεραπευτικών μεθόδων, όπως ψυχοθεραπεία.
    Η ψυχοθεραπεία μπορεί να προσφέρει τις αναγκαίες δεξιότητες και εργαλεία για την αντιμετώπιση των συμπτωμάτων και την εξασφάλιση μιας πιο ικανοποιητικής ψυχικής υγείας.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Kypseli

  • Ο ιδανικός συνδυασμός είναι τα ψυχιατρικά φάρμακα μαζί με συνεδρίες ψυχοθεραπείας.

    Μαυροειδή Άννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Panormou

  • Μιλήστε με τους ψυχιάτρους του, να σας ενημερώσουν
    για την εξέλιξή του.

    THeleritis Hristos

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Evaggelismos

  • Χρειάζεται να ακολουθήσετε τις οδηγίες που σας δίνουν οι γιατροί του

    Papathanasopoulou Elena

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Cholargos

  • Καλησπέρα σας.
    Η αντιμετώπιση της βαριάς κατάθλιψης, ειδικά σε άτομα με διπολική διαταραχή, μπορεί να είναι εξαιρετικά δύσκολη και απαιτείται συνήθως μια πολυδιάστατη προσέγγιση. Εδώ είναι μερικά βήματα και εναλλακτικές θεραπείες που θα μπορούσαν να εξεταστούν:
    Επαναξιολόγηση της Φαρμακευτικής Αγωγής
    Αναθεώρηση και Προσαρμογή: Είναι σημαντικό να συνεχίσει να παρακολουθείται στενά από τον ψυχίατρό του. Μπορεί να χρειαστεί να γίνει αναθεώρηση της φαρμακευτικής αγωγής του. Κάποια άτομα χρειάζονται αλλαγή στη δοσολογία ή ακόμη και σε συνδυασμούς φαρμάκων.
    -Εναλλακτικές Φαρμακευτικές Επιλογές: Υπάρχουν άλλες φαρμακευτικές επιλογές,
    ... Read more

    Θωμά Ανθή

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Nea Smirni

Ask our specialists

Submit your question
We got your question

Question guidelines
  • Do

  • Don’t

    • Refer to people by name

    • Request price for services

How does it work?

Submit an anonymous question

How does it work?

Get updates for your question

How does it work?

Check the answers

Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes

Mobile Image

Do you need to Chat with a health expert right away?

Get instant expert guidance for your medical concerns now!

Mobile Image
success envelop We have received your question!

We’ll send you an email when a specialist responds.