• Depression
  • Submitted on 26/06/2024

Ήμουν 1,5 χρονο σε σχέση με κοπέλα διπολική.Ημουν μαζί της στα δύσκολα αν και την έβλεπα μια φορά την εβδομάδα η κάθε 2 εβδομάδες.Εμφανίστηκε σε μένα ένα πρόβλημα που επηρέασε την σεξουαλική μας ζωή.Αυτή ξεκίνησε τον ψυχολογικό πόλεμο.Μου φώναζε, με πρόσβαλε,δεν μου μιλούσε για μέρες για να αναγκαστώ να κάνω κάτι..Πήγαμε σε γιατρό και μας είπε ότι είναι ψυχολογικό το θέμα μου μα έχω και κάτι άλλο..Αυτή συνέχισε τον πόλεμο και εγώ άρχισα να νιώθω τιποτένιος.Αρχισα να πιστεύω ότι έχω κάτι σοβαρό,ότι δεν κάνω παιδιά ..Με χώρισε 2 φορές σε 1 χρόνο..αλλά ερχόταν πίσω με απολογίες τύπου..ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ..ΚΑΙ ΟΤΙ ΤΗΝ ΕΠΗΡΕΑΖΟΥΝ ΑΤΟΜΑ ΤΟΥ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ ΤΗΣ..ΕΧΕΙ ΓΚΕΙ ΑΔΕΡΦΟ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΜΕ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΤΗΣ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΥΠΟΚΡΙΤΗΣ ΔΟΤΙ ΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑΖΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΦΙΛΑΩ..ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ.. ΑΥΤΑ ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΑ ΕΚΑΝΑ ΔΙΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΧΑΜΗΛΩΝ ΤΟΝΩΝ..ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΩ ΟΤΑΝ ΑΥΤΗ ΜΕ ΚΑΤΗΓΟΡΗΣΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΝΩ !!!! ΠΡΙΝ 1 ΜΗΝΑ ΕΝΩ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΣΕ ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΟ ΚΑΙ ΕΝΩ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΕ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΛΕΕΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΛΗΡΩΜΕΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ. ΓΙΑ ΤΑΞΙΔΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ. ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΑ ΛΕΦΤΑ. ΟΚ ΠΛΗΡΩΣΑ ΕΓΩ. ΜΕΤΑ ΟΤΑΝ ΦΕΥΓΑΜΕ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΣΥΓΝΩΜΗ..ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΚΑΘΗΣΥΧΑΣΑ.. ΤΗΝ ΑΦΗΣΑ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΤΡΙΚΟ ΤΗΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ !ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΟΥΣΕ ΤΗΛΕΦΩΝΑ...ΠΕΡΑΣΕ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕ..ΕΓΙΝΕ ΤΕΡΑΣ!!! ΔΕΝ Σ ΑΓΑΠΩ! ΣΕ ΜΙΣΩ! ΕΙΣΑΙ ΑΧΡΗΣΤΟΣ.ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΣΕΞ! ΠΗΓΑΙΝΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕ ΑΛΛΕΣ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ!!! ΦΟΒΕΡΕΣ ΒΡΙΣΙΕΣ..ΘΥΜΗΘΗΚΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΤΗΣ ΕΙΠΑ.. ΟΤΙ ΑΛΛΟΣ ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΤΕΧΕ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ ΤΗΣ!!! ΜΕ ΕΒΡΙΖΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΑΧΑ ΗΤΑΝ Η ΑΦΟΡΜΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΩΡΙΣΜΟ!!! ΟΜΩΣ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΙΠΑΝ ΚΑΙ ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΤΗΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ Η ΙΔΙΑ ΕΜΕΝΑ !!! ΟΡΚΙΣΤΗΚΕ ΠΑΛΙΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΕ ΑΦΗΣΕΙ . ΕΙΜΑΙ ΔΙΑΛΥΜΕΝΟΣ!!! ΟΥΤΕ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΩ ! ΝΙΩΘΩ ΑΧΡΗΣΤΟΣ ΚΑΙ ΠΡΟΔΟΜΕΝΟΣ. ΝΟΜΙΣΑ ΠΩΣ ΜΕ ΑΓΑΠΟΥΣΕ... ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΖΩ.ΤΑ ΠΑΩ ΧΑΛΙΑ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ..ΔΕΝ ΘΕΛΩ .. ΤΗΝ ΑΓΑΠΩ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΛΕΙΠΕΙ.

5 specialists answered

  • Καλησπέρα σας.
    Είναι κατανοητό ότι αισθάνεστε συντριμμένος και προδομένος μετά από αυτή την εμπειρία.
    Τα συναισθήματά σας είναι φυσιολογικά, αλλά είναι σημαντικό να θυμάστε ότι αξίζετε να είστε με κάποιον που σας σέβεται και σας υποστηρίζει.
    Η συμπεριφορά της πρώην συντρόφου σας φαίνεται να ήταν χειριστική και κακοποιητική, κάτι που μπορεί να έχει σοβαρές επιπτώσεις στην αυτοεκτίμησή σας και την ψυχική σας υγεία.
    Η θεραπεία μπορεί να είναι ένας χρήσιμος τρόπος για να διαχειριστείτε τα συναισθήματά σας και να ανακτήσετε την αυτοεκτίμησή σας. Ένας ψυχοθεραπευτής μπορεί να σας βοηθήσει να επεξεργαστείτε την εμπειρία σας και να
    ... Read more

    Θωμά Ανθή

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Nea Smirni

  • Φαίνεται ότι οι ψυχικές δυσκολίες της κοπέλας επηρέαζαν αρνητικά την σχέση σας. Θα σας βοηθήσει ουσιαστικά να επισκεφθείτε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας για να διαχειριστείτε αποτελεσματικά τα δικά σας συναισθήματα.

    Μαυροειδή Άννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Panormou

  • Η σχέση σας αντιμετώπισε πολλές δυσκολίες από την αρχή, ειδικά λόγω της διπολικής διαταραχής της συντρόφου σας. Αν και συναντιόσασταν μόνο μία φορά την εβδομάδα ή κάθε δύο εβδομάδες, καταβάλλατε μεγάλη προσπάθεια να την στηρίξετε στα δύσκολα.
    Όταν εμφανίστηκε ένα πρόβλημα που επηρέασε τη σεξουαλική σας ζωή, η κατάσταση επιδεινώθηκε περαιτέρω. Η σύντροφός σας άρχισε έναν ψυχολογικό πόλεμο, με προσβολές, φωνές και σιωπή για μέρες, αφήνοντάς σας να αισθάνεστε αναγκασμένος να κάνετε κάτι για να επαναφέρετε τη σχέση σας στα φυσιολογικά επίπεδα.
    Μετά από επίσκεψη σε γιατρό, διαπιστώθηκε ότι το πρόβλημά σας ήταν κατά βάση ψυχολογικό, αλλά η
    ... Read more

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Kypseli

  • Κατανοώ πόσο δύσκολη και επώδυνη είναι αυτή η κατάσταση για εσένα. Η σχέση σου με αυτήν την κοπέλα φαίνεται να έχει προκαλέσει πολύ άγχος και πόνο, και είναι σημαντικό να φροντίσεις τον εαυτό σου αυτή τη στιγμή. Κάνε τις απαραίτητες ιατρικές εξετάσεις που έχουν προταθεί. Η υγεία σου είναι πολύ σημαντική, και πρέπει να βεβαιωθείς ότι φροντίζεις τον εαυτό σου σωματικά. Είναι πολύ σημαντικό να συζητήσεις τα συναισθήματα και τις σκέψεις σου με έναν ψυχολόγο ή έναν σύμβουλο ψυχικής υγείας. Οι επαγγελματίες αυτοί μπορούν να σε βοηθήσουν να διαχειριστείς τα συναισθήματά σου και να βρεις τρόπους να αντιμετωπίσεις αυτή την κατάσταση. Θυμήσου ότι η αγά... Read more

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Monastiraki

  • Μιλήστε με κάποιο ψυχίατρο ειδικό σε σεξουαλικές διαταραχές γιατί έχετε απογοητευτεί πολύ με όσα έγιναν. Σίγουρα η σύντροφός σας έχει πολλές ψυχολογικές δυσκολίες, μιλήστε με τον ψυχίατρο σας αν είναι καλό να συνεχίσετε μαζί της.

    THeleritis Hristos

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Evaggelismos