Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes.

  • Depression
  • Submitted on 22/07/2024

Φοβάμαι να πάρω αγωγή για κατάθλιψη λόγω αύξησης βάρους, τι να κάνω;

Έχω διαγνωστεί με κατάθλιψη και πολύ άγχος . Μου είπε η ψυχολόγος μου ότι πρέπει να πάρω αγωγή για τρεις με έξι μήνες . Εγώ όμως φοβάμαι. Φοβάμαι να πάρω φάρμακα λόγω ότι έχω παραπάνω κιλά . Μην αυξήσω περισσότερο το βάρος μου . Μπορει να αυξηθεί το βάρος για τόσο μικρό διάστημα που μου είπε η ψυχολόγος να πάρω αγωγή ?

5 specialists answered

  • Ορισμένα αντικαταθλιπτικά είναι πιο πιθανό να σας κάνουν να κερδίσετε βάρος από άλλα, αλλά τα πλεονεκτήματα μπορεί να υπερτερούν των μειονεκτημάτων. Καλό θα ήταν να μοιραστέιτε τις σκέψεις σας με την ψυχολόγο σας.

    Νταϊλάκης Παναγιώτης

    Ψυχολόγος

    Thessaloniki

  • Immediate results
    Designed by experts
    Certified method

    MindTime Clinic: 360° care for your mental health

    Take the free certified Depression Test (PHQ-9) and check if you have symptoms by answering 9 simple questions.

    Take the test Learn more
  • Η διάγνωση της κατάθλιψης και του άγχους αποτελεί μια σοβαρή κατάσταση που επηρεάζει την καθημερινή ζωή του ατόμου.
    Η ψυχολόγος σας πρότεινε την έναρξη αγωγής για μια περίοδο τριών έως έξι μηνών, μια πρακτική που είναι συχνά απαραίτητη για τη διαχείριση των συμπτωμάτων και την καλυτέρευση της ψυχικής υγείας.
    Κατανοώντας τον φόβο που νιώθετε σχετικά με τη λήψη φαρμάκων και την ανησυχία σας για πιθανή αύξηση του βάρους λόγω της υπάρχουσας κατάστασης σας, είναι σημαντικό να καταλάβετε ότι όλα τα φάρμακα δεν έχουν την ίδια επίδραση στο σώμα.
    Αν και κάποιοι θεραπευόμενοι μπορεί να παρατηρήσουν μικρές αλλαγές στο βάρος τους, εάν έχετε τ
    ... Read more

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Kypseli

  • Οι μόνοι κατάλληλοι για να σας προτείνουν φάρμακα δοσολογία , διάρκεια ειναι οι ψυχιατροι. Απευθυνθείτε σε ψυχίατρο για να σας ενημερώσει για το είδος των φαρμάκων, την διάρκεια και τις παρενέργειες. Η ψυχολογος μπορεί να σας βοηθήσει να διαχειριστείτε τον φόβο σας για την φαρμακευτική αγωγη που θα σας προτείνει ο ψυχίατρος .

    Βλαχάκη Ζωή (Deactivated account)

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Nea Filothei

  • Εξαρτάται τί διατροφή θα κάνετε, ένας διαιτολόγος θα μπορούσε να βοηθήσει.

    THeleritis Hristos

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Evaggelismos

  • Καλησπέρα σας! Καταρχάς υπεύθυνος για την αγωγή σας θα είναι ένας ψυχίατρος της επιλογής σας, όχι ψυχολόγος. Οι ψυχολόγοι που έχουν κλινική εμπειρία συνήθως είναι εξοικειωμένοι με τα ψυχιατρικά φάρμακα, αλλά το ποιο φάρμακο θα πάρετε και για ποσο καιρό θα το συζητήσετε με τον γιατρό σας. Πολλές φορές οι αγωγές για κατάθλιψη είναι πράγματι για λίγους μήνες - αναλόγως την περίπτωση - αλλά δυστυχώς είναι αρκετοί για να υπάρξει αύξηση βάρους, εάν το φάρμακο που θα λαμβάνετε σας κάνει αυτήν την παρενέργεια. Όμως: δεν προκαλούν όλα τα αντικαταθλιπτικά αύξηση βάρους, και ακόμα και αυτά που το κάνουν δεν το κάνουν σε όλους και με τον ίδιο τρόπο. Σε κ... Read more

    Ζήκα Αιμιλία

    Psychiatrist

    Glyfada

Ask our specialists

Submit your question
We got your question

Question guidelines
  • Do

  • Don’t

    • Refer to people by name

    • Request price for services

How does it work?

Submit an anonymous question

How does it work?

Get updates for your question

How does it work?

Check the answers

Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes

Mobile Image

Do you need to Chat with a health expert right away?

Get instant expert guidance for your medical concerns now!

Mobile Image
success envelop We have received your question!

We’ll send you an email when a specialist responds.