• General topics
  • Submitted on 26/10/2023

Πριν 3 εβδομάδες είχα κάνει μια απονεύρωση σε ένα δόντι κάτω δεξιά. Μερικές μέρες μετά εμφανίστηκε μια φλεγμονή στην ίδια πλευρά του στόματος η οποία συνεχίζεται εδώ και αρκετές ημέρες. Πήγα σε οδοντίατρο και μου είπε πως μοιάζει με έγκαυμα. Υπάρχει κοκκινίλα πάνω στο ούλο που είχα αφαιρέσει πριν αρκετούς μήνες τον φρονιμίτη (δεν είχα πρόβλημα μετά την εξαγωγή) και στην εσωτερική πλευρά των ούλων. Επίσης έχω και έναν έγκλειστο φρονιμίτη πάνω ακριβώς στην ίδια πλευρά που έχει κάνει μια μικρή φλεγμονή και έχει επηρεάσει και το δίπλα δόντι (έχει προγραμματιστεί για εξαγωγή). Πίνω ήδη αντιβίωση εδώ και 5 μέρες αλλά τώρα σιγά σιγά σαν να γίνεται κάτι. Έχω ενόχληση ακόμα βέβαια (πόνο, κάψιμο και στη γλώσσα δεξιά). Μπορεί κάποιος να μου τι μπορεί να συμβαίνει; έβγαλα και ακτινογραφία δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα μου είπαν.

4 specialists answered

  • Για να γίνει διάγνωση χρειάζεται να υπάρχει κλινική εικόνα και ακτινογραφίες

    Tsaousis Ioannis

    Dentist

    Ampelokipoi

  • Αν αποκλεισουμε την πιθανοτητα ενος δοντιου,τοτε αυτο που μπορω να σκεφτω ειναι καποια αναιμια ή καποια ελλειψη σε βιταμινη Β.
    Παντως,μια επισκεψη σε εναν στοματολογο θα μπορουσε να σας διαφωτισει και να σας δωσει λυση

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Dentist

    Ilioupoli

  • Από την περιγραφή δεν μου μοιάζει να προέρχεται από δόντι όλο αυτό. Μήπως κάνατε πλύσεις με κάτι και έχει ερεθίσει? Μήπως είναι κάποια αφθα? Πρέπει να το δω για να σας πω. Αλλά ίσως χρειαστεί στοματολογος

    Petta Eygenia

    Dentist

    Zografou

  • Προσωπικά, μόνο από την περιγραφή, μόνο εικασίες μπορώ να κάνω , σε μορφή διαλέξεως*θα πρέπει να σας δει κάποιος συνάδελφος , προκειμένου να γίνει σωστή διάγνωση, από εδώ , δεν είναι εύκολο.Την καλησπέρα μου.

    Haritonidis Anastasios

    Dentist

    Pagrati