• General topics
  • Submitted on 01/05/2024

Ποιά η σχέση της Prolia και των διαφόρων οδοντιατρικων πραξεων, πχ εξαγωγές, εμφυτεύματα;

8 specialists answered

  • Χρειαζεται να γινει διακοπη της prolia σε θεραπειες με αιμορραγια.

    Hristakos Stamatis

    Dentist

    Exarcheia

  • το prolia ειναι διφωσφονικο και εχει ενοχοποιηθει για οστικες νεκρωσεις απο εκει και περα σε συννενοηση με τον θεραποντα ιατρο σας μπορειται να κανετε τα παντα

    Mourtzinos Nikos

    Dentist

    Acharnes

  • Καλησπέρα σας, το Prolia ανήκει στην κατηγορία των διφωσφονικών φαρμάκων με βασική ουσία τo denosumab, το οποίο είναι ένα ανθρώπινο IgG2 μονοκλωνικό αντίσωμα που παράγεται σε κυτταρική σειρά θηλαστικού (CHO) με τεχνολογία ανασυνδυασμένου DNA.

    Όσον αφορά στις παρενέργειες που μπορεί να προκαλέσει το Prolia στην στοματική κοιλότητα, έχουν παρατηρηθεί τα παρακάτω:

    Έχει αναφερθεί οστεονέκρωση της γνάθου σε ασθενείς που λάμβαναν denosumab ή διφωσφονικά, μια άλλη κατηγορία αντιαπορροφητικών φαρμάκων. Οι περισσότερες περιπτώσεις αφορούσαν ασθενείς με καρκίνο, ενώ κάποιες άλλες αφορούσαν ασθενείς με οστεοπόρωση.

    Οστεονέκρω
    ... Read more

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Petroupoli

  • Εξαρτάται από το συνολικό διάστημα χορήγησης του φαρμάκου και την χρονική λήψη της τελευταίας δόσης. Όλα τα στοιχεία θα τα συνεκτιμήσει ο γιατρός σας και θα σας ενημερώσει αν υπάρχει κίνδυνος επιπλοκών μετά από ιατρικές επεμβάσεις στο οστούν των γνάθων, πχ. οστεονέκρωση.

    Siarampi Niki

    Dentist

    Chaidari

  • Αυτο το φαρμακο επιδρα στους οστεοβλαστες/οστεοκλαστες και ενεχει τον κινδυνο να δημιουργηθει οστεονεκρωση σε επεμβατικες διαδικασιες στο οστουν,οπως πχ μια εξαγωγη,η τοποθετηση ενος εμφυτευματος,ακομα και ενας βαθυς καθαρισμος.Θα πρεπει να συμβουλευτειτε και να παρετε την εγκριση πρωτα του ορθοπεδικου/παθολογου που σας παρακολουθει,αυτος να σας ορισει ποτε μπορειτε να κανετε οποιαδηποτε επεμβατικη διαδικασια

    Ρίζος Κωνσταντίνος (Deactivated account)

    Dentist

    Ilioupoli

  • Εάν παίρνετε ProLia προκειμένου να κάνετε μια εξαγωγή, θα πρέπει να την σταματήσετε για ένα 6μηνο προτού κάνετε την εξαγωγη

    Platanitis Minas

    Dentist

    Patisia

  • Καλό θα ήταν να μιλήσετε με τον γιατρό που σας τα συνταγογραφεί. Γενικά prolia κ επεμβάσεις στο οστό όπως αυτές που λέτε καλό ειναι να αποφεύγονται

    Mpalios Nikolaos

    Dentist

    Agios Dimitrios

  • Ανηκουν στην κατηγορια των διφωσφονικων,προοριζονται για τη θεραπεια της οστεοπορωσης κ θα πρεπει αναλογως αν ειναι φια του στοματος η ενεσιμα να διακοπτεται η χορηγηση τους πριν επεμβατικες πραξεις συμφωνα με τις οδηγιες του γιατρου.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Dentist

    Ilioupoli

Ask our specialists

Submit your question
We got your question

Question guidelines
  • Do

  • Don’t

    • Refer to people by name

    • Request price for services

How does it work?

Submit an anonymous question

How does it work?

Get updates for your question

How does it work?

Check the answers

Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes

Mobile Image

Do you need to Chat with a health expert right away?

Get instant expert guidance for your medical concerns now!

Mobile Image
success envelop We have received your question!

We’ll send you an email when a specialist responds.