• General topics
  • Submitted on 27/06/2024

Έχω μια βδομάδα πονόδοντο και πήγα στο γιατρό και μου είπε ότι έχω τερηδόνα π έχει μπει βαθιά στο δόντι !! Μετά από δυο μέρες σταματάει ο Πόνος στο δόντι , και με ενοχλεί κάτω δεξιά από τα σαγόνια μου ενδιάμεσα σε λαιμό κ δόντια !! Που έχω παρατηρήσει έχω κ μια μπιλιτσα πρησμένη είναι κάτι ανησυχητικό ;

10 specialists answered

  • χρειάζεται απονεύρωση

    Tsaousis Ioannis

    Dentist

    Ampelokipoi

  • Η φλεγμονή του δοντιού σας επεκτάθηκε από το εσωτερικό του δοντιού σας προς το οστό της γνάθου. Επέρχεται απόστημα. Να ενημερώσετε το γιατρό σας

    Siarampi Niki

    Dentist

    Chaidari

  • ΠΙΘΑΝΩΣ ΝΑ ΘΕΛΕΙ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΚΑΙ ΑΠΟΝΕΥΡΩΣΗ. ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΛΙΝΙΚΟΣΑ ΚΑΙ ΑΚΤΙΝΟΓΡΑΦΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ

    Vavourakis Georgios

    Dentist

    Gizi

  • Άμεσα αντιβίωση και απονεύρωση η εξαγωγή του δοντιού.

    Nikokiri Anastasia

    Dentist

    Zografou

  • Η κατάστασή σου πιθανώς υποδεικνύει μια μόλυνση που προέρχεται από την τερηδόνα, ειδικά αν ο πόνος έχει μεταφερθεί σε άλλα σημεία και έχει εμφανιστεί πρήξιμο. Όταν η τερηδόνα φτάνει βαθιά στο δόντι, μπορεί να επηρεάσει το νεύρο και να οδηγήσει σε απόστημα, μια συλλογή πύου που προκαλεί πρήξιμο και πόνο.

    Το πρήξιμο και η εμφάνιση «μπιλίτσας» (πιθανό απόστημα) κοντά στο σαγόνι είναι ένα σημάδι ότι η μόλυνση μπορεί να έχει εξαπλωθεί. Είναι σημαντικό να επικοινωνήσεις άμεσα με τον οδοντίατρο ή κάποιον γιατρό για να αξιολογηθεί η κατάσταση και να λάβεις την κατάλληλη θεραπεία, η οποία μπορεί να περιλαμβάνει αντιβιοτικά ή και παρ
    ... Read more

    Αλουαρντιάν Μαμντούχ

    Dentist

    Goudi

  • Συρίγγιο.
    Ακτινογραφία

  • Να πάτε γρήγορα για σφράγισμα!

    Σουρμελής Αχιλλέας - Smile Ahead

    Οδοντίατρος - Στοματικός & Γναθοπροσωπικός Χειρουργός

    Marousi

  • ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ.ΤΟ ΔΟΝΤΙ ΧΡΕΙΖΕΙ ΑΜΕΣΑ ΕΝΔΟΔΟΝΤΙΚΗΣ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΕΠΕΛΘΕΙ Η ΝΕΚΡΩΣΗ ΤΟΥ.Η ΜΠΙΛΙΤΣΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΣΤΗΜΑ

    Ragkou Vasiliki

    Dentist

    Pagrati

  • Θα πρέπει να κάνετε έναν κλινικό έλεγχο για να.σφραγιστει το δόντι ή να κάνετε απονευρωση

    Platanitis Minas

    Dentist

    Patisia

  • Ναι, χρειαζεται εξεταση και αντιστοιχη θεραπεια.

    Hristakos Stamatis

    Dentist

    Exarcheia