• Endometriosis
  • Submitted on 19/06/2024

Καλησπέρα σας , είμαι 32 χρονων και τον Μάρτιο επισκέφτηκα το γυναικολόγο μου διότι είχα πολύ πόνο αριστερά στην ωοθηκη και αντανακλούσε ο πόνος στο πόδι . Είδαμε όχι είχα μια κύστη 5 εκατοστών στην ωοθηκη και μου είπε ότι θα το παρακολουθούμε διότι μπορεί να απορροφηθεί , παράλληλα είχα σημάδια έντονης ουρολοίμωξης η οποία δεν ανιχνεύτηκε με καλλιέργεια ούρων . Έπειτα από πολλά νερά και fosfosin μου πέρασε. Τον επόμενο μήνα επισκέφτηκα ένα άλλο γιατρό για δεύτερη γνώμη και μου είπε ότι αυτό είναι ενδομητριωση και συνολικά με την εικόνα μου έχοντας ένα ινομυωμα εσωτερικά της μήτρας στα 2,7 και εξωτερικά της μήτρας στο 1,2 καλό θα ήταν να κάνω λαπαροσκοπική αφαίρεση και να με καθαρίσει διότι θέλω να ξεκινήσω τη διαδικασία σύλληψης . Είδαμε ότι η κύστη είχε σπάσει αλλά είχαν μείνει υπολείμματα το οποίο με ενημέρωσε ότι είτε θα ξανά γίνει είτε θα απορροφηθεί τελείως . Ιούνιος πλέον και έχω την εντυπωση ότι πάλι έχει δημιουργηθεί το ίδιο . Μια μέρα πριν αδιαθετισω και 2 μετά πονούσα παρά πολύ στις ωοθήκες , ενώ δεν έχω ποτέ πόνους.Κρατησε 3 μερες και την Τρίτη μέρα με έντονη αιμορραγία και λίγα πήγματα , αίμα πεντακάθαρο λες και είχα αιμορραγία αλλα μετά κόπηκε απότομα η περίοδος . Δεν μου έχει ξανά συμβεί . Υπάρχει περίπτωση πάλι να μαζεύει αίμα και να έχω κύστη ; Όπως επίσης επέστρεψε και η έντονη ουρολοίμωξη ή κυστιτιδα δεν ξέρω τι είναι . Εκανα στην πρώτη μέρα των συμπτωμάτων εξέταση ούρων πάλι βγήκε καθαρή και ξεκίνησα norocin 400mg ανα 12 ωρο για 7 μερες . Επίσης να αναφέρω ότι συνδυάζοντας τα όλα αυτα πάντα συμβαίνουν μετά από ελεύθερες επαφές με τον σύντροφο μου . Δεν ξέρω αν όντως ταυτίζονται όλα αυτα . Η ερώτηση μου είναι έχω όντως ενδομητριωση και πρέπει να υποβληθώ άμεσα σε χειρουργική επέμβαση ; Έχω κάνει και στο παρελθόν ινομυωματεκτομη το 2018 .Υπαρχει περίπτωση να δημιουργούνται όλα αυτα από τις επαφές ; Διότι πριν από αυτό δεν είχα τέτοια σημάδια . Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας .

1 specialist answered

  • Καλησπέρα σας. Κατανοώ την ανησυχία σας και θα προσπαθήσω να σας δώσω μια οσο μπορώ σαφή και κατατοπιστική απάντηση. Από τα συμπτώματα που περιγράφετε, είναι πιθανό να έχετε ενδομητρίωση, η οποία μπορεί να προκαλέσει πόνο και κύστεις στις ωοθήκες (ενδομητριώματα). Η ενδομητρίωση μπορεί να επιδεινωθεί με την πάροδο του χρόνου και να επηρεάσει και τη γονιμότητα. Η λαπαροσκόπηση είναι μια διαγνωστική και θεραπευτική μέθοδος που μπορεί να βοηθήσει στη διάγνωση και την αφαίρεση της ενδομητριωσης, καθώς και των ινομυωμάτων. Προφανώς, χωρίς να σας έχω εξετάσει δεν μπορώ να γνωρίζω κατά πόσο υπάρχει όντως ένδειξη ή όχι για να κάνετε ένα χειρουργείο. ... Read more

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Gynecologist - Obstetrician

    Panormou

Ask our specialists

Submit your question
We got your question

Question guidelines
  • Do

  • Don’t

    • Refer to people by name

    • Request price for services

How does it work?

Submit an anonymous question

How does it work?

Get updates for your question

How does it work?

Check the answers

Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes

Mobile Image

Do you need to Chat with a health expert right away?

Get instant expert guidance for your medical concerns now!

Mobile Image
success envelop We have received your question!

We’ll send you an email when a specialist responds.