• Wisdom Teeth Removal
  • Submitted on 17/09/2024

Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος για εξαγωγή φρονιμίτη κάτω γνάθου με αναισθησία;

Πρέπει να κάνω εξαγωγή φρονιμίτη στην κάτω γνάθο αλλά έχω μεγάλο θέμα με την αναισθησία καθώς νιώθω ότι μουδιάζει ο λαιμός μου και ότι δεν μπορώ να αναπνεύσω. Μία φορά έχει συμβεί αυτό που έκανα σφράγισμα στο ίδιο δόντι και από τότε κάνω σφραγίσματα χωρίς ένεση. Βέβαια έκανα εξαγωγή φρονιμίτη πριν τρεις μήνες στην άνω γνάθο και δεν με πείραξε καθόλου ένεση. Σκέφτομαι να πάρω κάποιο ηρεμιστικό πριν πάω.. Υπάρχει άλλος τρόπος για να μην το νιώθω λ αυτό ώστε να γίνει η εξαγωγή;; Επίσης να αναφέρω Ότι παρότι είναι φρονιμίτης έχει πάρει τη θέση γομφίου καθώς έχει προηγηθεί η ήδη εξαγωγή παλιότερα, Οπότε θα σκεφτόμουν και την εκδοχή της απονεύρωσης. Σχετικά με την απονεύρωση φρονιμίτη τι άποψη έχετε;

7 specialists answered

  • ΣΥΝΗΘΩΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΝΤΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ. ΝΑ ΤΟ ΔΕΙΤΕ ΨΥΧΡΑΙΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΤΕ ΤΟΝ ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟ ΣΑΣ. ΑΛΛΑ ΚΑΙ Η ΑΠΟΝΕΥΡΩΣΗ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΘΕΙ ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΑ

    Vavourakis Georgios

    Dentist

    Gizi

  • Ίσως σε ειδικό ενδοδοντολόγο να γίνεται η απονεύρωση. Για την εξαγωγή να πάρετε ηρεμιστικό.

    Giannoulis Konstantinos

    Dentist

    Patras

  • να κανετε οτι σας πει ο οδοντιατροσ σας

    Mourtzinos Nikos

    Dentist

    Acharnes

  • Το αίσθημα μούδιασμα στον λαιμό και η δυσκολία στην αναπνοή μετά από αναισθησία μπορεί να είναι ψυχοσωματικό ή να συνδέεται με τη θέση της αναισθησίας στην κάτω γνάθο, που μπορεί να επηρεάζει κοντινές περιοχές. Είναι αρκετά συχνό για κάποιους ασθενείς να αισθάνονται ανησυχία ή φόβο για την αναπνοή λόγω της αίσθησης μούδιασμα σε αυτήν την περιοχή. Σε τέτοιες περιπτώσεις, η λήψη ήπιου ηρεμιστικού (π.χ. βενζοδιαζεπίνες) πριν από την επέμβαση μπορεί να βοηθήσει στην ανακούφιση του άγχους. Μια άλλη επιλογή είναι η χρήση ήπιας ενδοφλέβιας καταστολής υπό την επίβλεψη του οδοντιάτρου, αν κρίνεται απαραίτητο.

    Όσον αφορά την απονεύρωση σε φρον
    ... Read more

    Αλουαρντιάν Μαμντούχ

    Dentist

    Goudi

  • Δυστυχώς η απονεύρωση φρονιμιτη είναι σχεδόν αδύνατη. Εκτός από ελάχιστες εξαιρέσεις. Θα πρότεινα να πάρετε το ηρεμιστικό, να το συζητήσετε κ με τον οδοντίατρο. Να γνωρίζει το άγχος που έχετε.

    Petta Eygenia

    Dentist

    Zografou

  • Φυσικά εάν μπορεί να κρατηθεί το ένα δόντι το κρατάμε .
    Απο την άλλη θα σας πρότεινα να κάνετε μια αγχολυτική αγωγή με την καθοδηγήσει του θεράποντα ιατρού σας

    KOLIOULI ELENI

    Dentist

    Kypseli

  • Μπορεί η εξαγωγή να γίνει με νευροληπτοαναλγησία (μέθη) παρουσία αναισθησιολόγου, σε ιατρείο που έχει τις προδιαγραφές για μια τέτοια διαδικασία.
    Σχετικά με την απονεύρωση φρονιμίτη, ενδείκνυται κάτω από προυποθέσεις που μόνο ο οδοντίατρος ή ο γναθοχειρουργός θα αξιολογήσει, μετά από κλινική και ακτινογραφική εξέταση.

    Δέρκα Σπυριδούλα

    Oral and Maxillofacial Surgeon

    Ampelokipoi

Ask our specialists

Submit your question
We got your question

Question guidelines
  • Do

  • Don’t

    • Refer to people by name

    • Request price for services

How does it work?

Submit an anonymous question

How does it work?

Get updates for your question

How does it work?

Check the answers

Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes

Mobile Image

Do you need to Chat with a health expert right away?

Get instant expert guidance for your medical concerns now!

Mobile Image
success envelop We have received your question!

We’ll send you an email when a specialist responds.