• Wisdom Teeth Removal
  • Submitted on 10/09/2023

Μετα την αφαίρεση έγκλειστου φρονιμιτη, πήρα αντιβίωση για 4 μέρες. Μόλις την σταμάτησα και πριν ακόμα βγάλω τα ράμματα πονάω παρα πολύ και δεν με πιάνουν τα παυσίπονα. Τι πρέπει να κάνω;

16 specialists answered

  • Μια επισκεψη στον οδοντιατρο σας για να ελεγξει πώς παει η επουλωση,και αν χρειαστει μια εκπλυση τοπικα με φυσιολογικο ορο,ή ακομα και τοποθετηση στο σημειο της εξαγωγης ενος βυσματος βαμβακος εμποτισμενου με λιγη ευγενολη για να καταπραυνθει ο πονος

    Ρίζος Κωνσταντίνος (Deactivated account)

    Dentist

    Ilioupoli

  • Υπάρχει περίπτωση να έχει διαταραχθεί η επούλωση και να πρόκειται για ξηρό φατνιο. Για να γίνει πιο υποφερτή αυτή η κατάσταση χρειάζεται επισκέψεις ανα 3 ημέρες περίπου στις οποίες τοποθετείται ευγενόλη ώστε να ηρεμήσει η περιοχή.

  • Να μιλησετε με τον γιατρο σας καθως γνωριζει την περιπτωση σας.απαιτειται εξεταση.

    Hristakos Stamatis

    Dentist

    Exarcheia

  • Μάλλον έχετε την επιπλοκή που λέγεται ξηρό φατνιο επικοινωνήστε με τον οδοντιατρο σας κ ζητήστε την βοηθεια του ! Δεν είναι κάτι σοβαρό

    Tsaousis Ioannis

    Dentist

    Ampelokipoi

  • το πιο πιθανο εινα να εχετε παθει ξηρο φατνιο.θα πρεπει να πατε στον οδοντιατρο για να το αντιμετωπισει.

    Mpertos Louitzi

    Dentist

    Glyfada

  • Υπομονή και παυσίπονα, θα περάσει.

    Giannoulis Konstantinos

    Dentist

    Patras

  • Θα πρέπει να επισκεφθείτε άμεσα τον οδοντιατρο επειδη μπορεί να εχει επιμηκυνθεί το τραύμα απο την εξαγωγή

    Αλεξόπουλος Αριστείδης

    Χειρούργος Οδοντίατρος

    Agios Dimitrios

  • Θα πρέπει οπωσδήποτε να σας δει οδοντίατρος. Κάποιες φορές μετά από μία εξαγωγή, ειδικά φρονημιτη η περιοχή του τραύματος δυσκολεύεται να κλείσει κ χρειάζεται την βοήθεια μας με ειδικά φάρμακα που τοποθετούνται στην περιοχή. Στην περίπτωση αυτή περνάνε αμέσως όλες οι εναπομείναντες ενοχλήσεις.

    Tzanakis Nikolaos

    Dentist

    Heraklion

  • Συνηθως η αντιβιωση δινεται για μια βδομαδα μαζι με καποιο αντιφλεγμονωδες κ αναλγητικο.καλο ειναι να συνεχισετε την αντιβιωση κ να ρθετε σε επαφη με τον γιατρο σας.πχ μπορει να εχει δημιουργηθει καποια επιπλοκη που ονομαζεται ξηρο φατνιο,μπορει ομως κ να ειναι κατι φυσιολογικο που εχει να κανει με την επεμβαση.δωστε λιγο χρονο κ μιληστε με τον γιατρο σας.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Dentist

    Ilioupoli

  • Πρέπει να το δει ο γιατρός που έκανε την εξαγωγή αν είναι έντονος ο πόνος

    Petta Eygenia

    Dentist

    Zografou

  • Τα μετεγχειρητικα συμπτώματα αρχίζουν να υποχωρούν μετά τις 8 μέρες περιπου

    Platanitis Minas

    Dentist

    Patisia

  • Kαλησπερα σας. Είναι δύσκολο να σας απαντήσουμε στο ερώτημα αν δεν έχουμε κλινική εικόνα της μετεξακτικης περιοχής και εικόνα της δυσκολίας της εξαγωγής. Πολυ πιθανόν να χρειαστεί να πάρετε περισσότερες μέρες αντιβιωσης(θεωρώ ότι 4 ημέρες είναι λίγες) ή ακομα και διπλό σχήμα αντιβιωσης (πχ amoxil-flagyl) σύμφωνα με τις οδηγίες του οδοντίατρο σας. Οι 4 ημέρες μετά μια χειρουργική εξαγωγή είναι μικρό χρονικό διάστημα. Είναι φυσιολογικό να αισθάνεστε πόνο που αντιμετωπίζεται τις περισσότερες φορές με μη στεροειδή αντιφλεγμονωδη. Θα πρότεινα να επικοινωνήσετε με τον οδοντίατρο σας.

    Ανθή Στεργίου

    Dentist

    Nea Smirni

  • Μπορεί να έχει κάνει ξηρό φατνίο . Θα χρειαστεί φροντίδα στο ιατρείο...

    Makantani Eydokia

    Dentist

    Exarcheia

  • Πιθανών έχετε κάνει ξηρό φατνιο και πρέπει να επισκεφτείτε άμεσα τον γιατρό σας

    Antoniou Panagiotis (Deactivated account)

    Dentist

    Trikala

  • Μιλήστε με τον θεράποντα ιατρό σας, προκειμένου να σας δώσει οδηγίες*υποθέτω χρειάζεται παράταση της αγωγής ,αλλά αυτό ,μόνο ο γιατρός που έχει γνώση του περιστατικού, μπορεί να το πει.

    Haritonidis Anastasios

    Dentist

    Pagrati

  • Αν καπνίζατε υπάρχει περίπτωση επιπλοκής. Χρειάζεται ειδική αντιμετώπιση.

    Mouroutsos Asimakis

    Dentist

    Marousi

Ask our specialists

Submit your question
We got your question

Question guidelines
  • Do

  • Don’t

    • Refer to people by name

    • Request price for services

How does it work?

Submit an anonymous question

How does it work?

Get updates for your question

How does it work?

Check the answers

Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes

Mobile Image

Do you need to Chat with a health expert right away?

Get instant expert guidance for your medical concerns now!

Mobile Image
success envelop We have received your question!

We’ll send you an email when a specialist responds.