• Wisdom Teeth Removal
  • Submitted on 27/08/2024

Καλησπέρα, πριν περίπου 2 μήνες έβγαλα τον κάτω δεξιά φρονιμητη. Γύρω στις 11 Αυγούστου ξεκίνησε να με πονάει όλη η δεξιά μεριά όπως το μάτι ,ο κρόταφος, η γνάθος. Είχα ένα μικρό γρομπαλακι πάνω ακριβώς από το κλείσιμο του ουλου (στην διάρκεια της επούλωσης επαθα και ξηρο φατνιο) Επισκέφτηκα τον γναθοχειρουργο και μου έκοψε το γρομπαλακι και μου εξισε ένα μέρος του ουλου από την μεριά του μαγουλου. Βάλαμε μια χαζά και την κράτησα 5 μέρες ύστερα πηγα να με δει ο γιατρος μου έδωσε μια σύριγγα να το καθαρίζω και στοματικό διάλειμμα τωρα που το καθάριζα είδα κάτι σαν κλωστή?? Το βγάζω και φενοταν σαν ράμμα(μου ειχε κανει τα ράμματα που είναι απορρόφησημα) Ποσο πιθανότητα δίνετε να είναι αυτά που με έχουν δυσκολέψει ολο αυτο τον καιρό? Και να μην μπορεί το ουλο να τα διαλύσει? Η αισθήσεις που είχα είναι να νιωθω οτι κατι με ενοχλεί μονιμα από τηβ δεξιά μέρισ και να το νιωθω πρησμενο να μην μπορώ να φάω γιατι νιωθω να με πιάνει το ουλο και να πρηζεται . Ευχαριστώ πολυ

3 specialists answered

  • Κάποιες φορές χρειάζεται περισσότερο χρονικό διάστημα γύρω στις 15 μέρες με 20 για να απορροφηθούν τα ράμματα αυτά τελείως .
    θα βοηθούσε την επούλωση εάν πηγαίνατε και τα αφαιρούσε ο γιατρός

    Tsaousis Ioannis

    Dentist

    Ampelokipoi

  • Καλησπέρα. Υπάρχει πιθανότητα όντως να σας ενοχλούσε το ράμμα στη περιοχή αλλά δεν μπορεί κάποιος να σας το πει με βεβαιότητα χωρίς κλινική εξέταση.

    Tsagkari Nefeli

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Agios Dimitrios

  • Καλησπέρα σας!

    Αυτό που περιγράφετε είναι μια σχετικά συνηθισμένη κατάσταση μετά από την αφαίρεση φρονιμίτη, ιδιαίτερα όταν υπάρχουν επιπλοκές όπως το ξηρό φατνίο και η παρατεταμένη επούλωση. Τα απορροφήσιμα ράμματα κανονικά διαλύονται μόνα τους μέσα σε 1-3 εβδομάδες, αλλά σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να παραμείνουν περισσότερο χρόνο ή να μην διαλυθούν πλήρως, ειδικά αν υπάρχει κάποια μόλυνση ή άλλος παράγοντας που επιβραδύνει την επούλωση του ιστού.

    Το γεγονός ότι εντοπίσατε κάτι σαν ράμμα που φαίνεται να μην έχει απορροφηθεί σωστά, θα μπορούσε σίγουρα να εξηγήσει μερικές από τις ενοχλήσεις που αναφέρετε, όπως το αίσθημα π
    ... Read more

    Αλουαρντιάν Μαμντούχ

    Dentist

    Goudi

Ask our specialists

Submit your question
We got your question

Question guidelines
  • Do

  • Don’t

    • Refer to people by name

    • Request price for services

How does it work?

Submit an anonymous question

How does it work?

Get updates for your question

How does it work?

Check the answers

Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes

Mobile Image

Do you need to Chat with a health expert right away?

Get instant expert guidance for your medical concerns now!

Mobile Image
success envelop We have received your question!

We’ll send you an email when a specialist responds.