• Wisdom Teeth Removal
  • Submitted on 15/09/2024

Επίμονος πόνος μετά από εξαγωγή κάτω δεξιά φρονιμίτη και θεραπεία απονεύρωσης, τι να κάνω;

Καλησπέρα, έχω βρει τον μπελά μου μετά από την εξαγωγή του κάτω δεξιά φρονιμητη. 30 Μαΐου έβγαλα τον κάτω δεξιά φρονιμητη. Εκανα ξηρό φατνίο άργησε πολυ να επουλωθει.Στην διάρκεια αυτή της επούλωσης με ενοχλούσε και ο τραπεζίτης ο πιο δίπλα από τον φρονιμητη η οδοντίατρος μου θεώρησε ότι πάμε για απονεύρωση. Οποτε την κάναμε και αυτη. Εγώ δεν σταμάτησα να νιωθω πόνο να με έχει πιάσει όλη η δεξιά μεριά , ματι, αυτι, κρόταφος, γναθος. Μιλάω με τον γναθοχειρουργό που έκανα την εξαγωγή πηγα να με δει και το ουλο είχε ένα μικρό γρομπαλακι μου το ξανα ανοιξε και ανακουφιστηκα μου μίλησε για κάποιο κοκκαλο για συριγγιο δεν καταλαβαινα ιδιαίτερα με τον τρόπο που τα έλεγε. Στην διάρκεια της δεύτερης επούλωσης επειδή ξεκίναγε παλι με ενοχλεί (οχι όπως πριν) αποφασιζω να παω σε άλλον γιατρό που το ειδε και μου έβγαλε ένα ραμμα που μου έκανε κάποια φλεγμονη (μου είχε κάνει απορρόφησημα, στα οποία μάλλον ο οργανισμός μου δεν τα απορρόφησε). Ο προηγουμενος γιατρός ισχυρίζεται ότι δεν υπάρχει περίπτωση να έχει συμβεί αυτό. Ακόμα με πονάει κάποιο σημείο στην γναθο μου και νιωθω όταν τρώω από εκει κάποια πίεση κλπ κλπ. Αληθεια θα σταματήσει αυτό το πράγμα??? Είναι από τον Μαΐο και ταλαιπωρία και δεν ξερω τι άλλο να κάνω. Νιωθω πάντως ότι κάτι γίνεται

5 specialists answered

  • Κάντε υπομονή λίγους μήνες ακόμα και θα περάσει.

    Giannoulis Konstantinos

    Dentist

    Patras

  • Βγάλατε κάποια ακτινογραφία;;;; Για να αποκλειστεί η πιθανότητα να υπάρχει κάτι μέσα;

    Petta Eygenia

    Dentist

    Zografou

  • Θα ήταν χαρά μου να σας δω απο κοντά και να δω περι τίνος πρόκειται .

    KOLIOULI ELENI

    Dentist

    Kypseli

  • Καταλαβαίνω ότι η ταλαιπωρία σου είναι μεγάλη, ειδικά από τη στιγμή που έχεις περάσει από πολλαπλές επεμβάσεις και ακόμα αισθάνεσαι πόνο και πίεση. Είναι σύνηθες σε περιπτώσεις όπως η εξαγωγή φρονιμίτη και η απονεύρωση να υπάρχουν επιπλοκές, όπως το ξηρό φατνίο και η παρατεταμένη επούλωση, που μπορεί να προκαλέσουν ενόχληση για αρκετό καιρό.

    Το γεγονός ότι βρέθηκε ράμμα που δεν απορροφήθηκε πλήρως και προκάλεσε φλεγμονή, μπορεί να εξηγεί μέρος του πόνου. Επίσης, η πίεση που νιώθεις κατά τη μάσηση μπορεί να οφείλεται είτε σε υπολειμματική φλεγμονή είτε σε ερεθισμό των μαλακών ιστών ή ακόμη και των νεύρων στην περιοχή της γνάθου.
    <
    ... Read more

    Αλουαρντιάν Μαμντούχ

    Dentist

    Goudi

  • Περιμένετε 1 μήνα και κάνετε αξονική

Ask our specialists

Submit your question
We got your question

Question guidelines
  • Do

  • Don’t

    • Refer to people by name

    • Request price for services

How does it work?

Submit an anonymous question

How does it work?

Get updates for your question

How does it work?

Check the answers

Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes

Mobile Image

Do you need to Chat with a health expert right away?

Get instant expert guidance for your medical concerns now!

Mobile Image
success envelop We have received your question!

We’ll send you an email when a specialist responds.