Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes.

  • Menstrual Disorders
  • Submitted on 24/09/2024

Μπορεί το χάπι της επόμενης μέρας να επηρεάσει την περίοδο; Δείτε λεπτομέρειες

Καλησπέρα , μου ήρθε περιοδος στις 13/9 για μια μέρα είχα λίγο αίμα και μετά από εκεί λίγο καφέ και τέλος. Δε μου έχει έρθει κανονικά από τότε παρόλο που πονάει η κοιλιά μου. Τέλη Ιουλίου έλαβα το χάπι της επόμενης μέρας καθαρά προληπτικά επειδή σκίστηκε το προφυλακτικό χωρίς να τελειώσει μέσα μου αλλά για σιγουριά ήθελα να το λάβω και από τότε έχω λίγη ΡΟΗ στην περιοδο μου και μου κρατάει λιγότερο , δεξερω αν έχει επηρεάσει το χάπι την περιοδο μου. Έρχομαι σε επαφές αλλά παντα με προφύλαξη και παντα ελέγχω μετά το προφυλακτικό οποοτε αποκλείω το ενδεχόμενο αυτό. Τον Αύγουστο είχα κανονικά περιοδο μου είχε έρθει 13/8 κράτησε κανονικά . Μετά τέλη Αυγούστου μέχρι μέσα Σεπτέμβρη αντιμετώπιζα αρκετή στεναχώρια και άγχος με κάποιες καταστάσεις οποτε δεξερω αν ευθύνεται σε αυτό η περιοδος μου και δε μου έχει έρθει μεσολάβησε και το άγχος της εξεταστικής μου. Πλέον έχω ηρεμήσει και χαλαρώσει μήπως και μου έρθει αλλά ακόμα περιμένω. Υπάρχει περίπτωση η περιοδος μου να ήταν αυτό το λίγο αίμα και τώρα να μου ξανά έρθει τον επόμενο μήνα; Γνωρίζουμε τι μπορεί να συμβαίνει με την πεσιοδο μου; Έχω αγχωθεί αρκετά . Πάντως μετά το χάπι η περιοδος μου έχει αλλάξει

2 specialists answered

  • Το πιο πιθανόν φταίει το άγχος , λογικά αυτή ήταν η περίοδο σας , αν επαναληφθεί και τον Οκτώβριο να πάτε σε ιατρό για υπέρηχο και ορμονικές εξετάσεις

    Βαρχαλαμά Ευγενία

    Gynecologist - Obstetrician

    Korydallos

  • Καλησπέρα. Καταλαβαίνω την ανησυχία σας, αλλά δεν χρειάζεται να ανησυχείτε. Το χάπι της επόμενης ημέρας μπορεί να προκαλέσει διαταραχές στον κύκλο για λίγο καιρό, όπως λιγότερη ροή ή αλλαγές στη διάρκεια αλλά δεν δημιουργεί μόνιμες αλλαγές. Επίσης, το άγχος και η στεναχώρια επηρεάζουν συχνά την περίοδο. Είναι πιθανό το λίγο αίμα που είχατε να ήταν όντως η περίοδός σας, και να επανέλθει κανονικά στον επόμενο κύκλο. Αν όμως συνεχιστούν τα συμπτώματα σας, επισκεφτείτε έναν γυναικολόγο για πιο συγκεκριμένες εξετάσεις. Ελπίζω να βοήθησα και όλα να πάνε καλά.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Gynecologist - Obstetrician

    Panormou

Ask our specialists

Submit your question
We got your question

Question guidelines
  • Do

  • Don’t

    • Refer to people by name

    • Request price for services

How does it work?

Submit an anonymous question

How does it work?

Get updates for your question

How does it work?

Check the answers

Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes

Mobile Image

Do you need to Chat with a health expert right away?

Get instant expert guidance for your medical concerns now!

Mobile Image
success envelop We have received your question!

We’ll send you an email when a specialist responds.