• Diet and nutrition
  • Submitted on 12/07/2024

Πώς να διαχειριστώ τη διατροφή μου με κυλιόμενο ωράριο και αύξηση βάρους 15 κιλά;

Kαλησπερα,θελω να βαλω ενα προγραμμα διατροφης στον εαυτο μου γιατι εχω ανεβει 15 κιλα απο το νορμαλ,ωστοσο με δυσκολευει αρκετα το κυλιωμενο ωραριο της δουλειας μου,με αποτελεσμα να μην μπορω να παιρνω γευμα σε προκαθορισμενες ωρες,επισης δεν ειναι ευκολο το σπιτικο φαγητο να το παιρνω μαζι μου. Οποτε αναγκαζομαι να τρωω αρκετα επεξεργαζμενα και με συντηρητικα τροφιμα,σε βραδινες βαρδιες επισης μετα τις 10 αναγκαστικα παλι θα φαω πχ κρυο σαντουιτς,η κρουασαν με γεμιση. Δεν υπαρχει δυνατοτητα σταθερης ασκησης,οπως περπατημα η ποδηλατο 1 ωρα καθημερινα.

7 specialists answered

  • Μιλήστε με καποιον ειδικο που θα σας κατευθυνει αναλογα με την καθημερινότητα σας

    Μπουραζάνης Διονύσιος

    Dietitian - Nutritionist

    Nea Smirni

  • Καλησπέρα σας,
    Επειδή ο κάθε άνθρωπος είναι ξεχωριστός, καθώς και οι ανάγκες του, θα ήταν σημαντικό να επισκεφτείτε έναν διαιτολόγο - διατροφολόγο. Εκείνος θα σας προτείνει ακριβώς τι επιλογές μπορείτε να έχετε βάσει του ωραρίου σας, και εφόσον συνεκτιμήσει τον τρόπο ζωής μαζί με το ιστορικό σας, καθώς και τις παρούσες διατροφικές σας ανάγκες.

    Papavasiliou Georgia

    Dietitian - Nutritionist

    Platia Mavili

  • Καλησπέρα σας. Υπάρχει λύση για το πρόβλημα που αντιμετωπίζετε. Μπορείτε να ακολουθήστε ένα πρόγραμμα με ευέλικτα γεύματα τα οποία μπορείτε να καταναλώνετε ότι ώρα σας βολεύει. Επίσης γίνεται αυτά τα γεύματα να είναι εύκολα στη μεταφορά και στη παρασκευή τους. Σας συνιστώ να συνεργαστείτε με έναν διαιτολόγο ώστε να σας βοηθήσει να πετύχετε τους στόχους σας.

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Dietitian - Nutritionist

    Koropi

  • Καλό είναι από την στιγμή που θα σηκωθείτε (όποια ώρα είναι αυτή), να τρώτε πρωινό κ μετά κάθε περίπου 3 ώρες να τρώτε κάποιο γεύμα. Όπως τοστ, σαλάτα, κουλούρι Θεσ/κης, φρούτα, ξηρούς καρπούς, φαγητό μαγειρευτό κλπ) Όχι όμως κρουασάν, φαντάζομαι μπορείτε να το αποφύγετε.

    Konstantinou Krini

    Dietitian - Nutritionist

    Voula

  • Γεια σας,

    Πράγματι το κυλιόμενο ωράριο της εργασίας, οι βραδινές βάρδιες και η αδυναμία αύξησης της φυσικής δραστηριότητας μπορεί να αποτελούν τροχοπέδη στη δημιουργία ενός υγιεινού προγράμματος διατροφής και στην εφαρμογή του.

    Σε πρώτη φάση θα σας συμβούλευα να θέσετε μικρούς κι εφικτούς στόχους και να κάνετε σταδιακά τις αλλαγές στη διατροφή σας, ώστε να μη δυσκολευτείτε από την αρχή, να μην απογοητευτείτε και τα παρατήσετε.

    Πιο συγκεκριμένα, μπορείτε να δοκιμάσετε τα παρακάτω:

    1. Προγραμματίστε τα γεύματα της εβδομάδας. Αυτό θα σας βοηθήσει να οργανώσετε καλύτερα τα ψώνια σας στο σούπερ μάρκετ και το χρ
    ... Read more

    Παπαδοπούλου Κυριακή

    Dietitian - Nutritionist

    Athens

  • Καλησπέρα! Κατανοώ ότι το κυλιόμενο ωράριο της δουλειάς σου και η έλλειψη σταθερού προγράμματος άσκησης καθιστούν δύσκολη την τήρηση ενός υγιεινού προγράμματος διατροφής. Ωστόσο, υπάρχουν μερικές στρατηγικές που μπορείς να ακολουθήσεις για να βελτιώσεις τη διατροφή σου και να διαχειριστείς το βάρος σου:

    1. Προσπάθησε να προγραμματίσεις τα γεύματα σου για όλη την εβδομάδα, ώστε να ξέρεις ακριβώς τι θα φας και να μπορείς να προετοιμάσεις κάποιες επιλογές από πριν.

    2. Προτίμησε σνακ και γεύματα που μπορούν να μεταφερθούν εύκολα, όπως φρούτα, ξηρούς καρπούς, γιαούρτι, μπάρες δημητριακών ολικής άλεσης, ή σαλάτες με πλούσιες πρωτ
    ... Read more

    Ντάτσιου Χρύσα

    Dietitian - Nutritionist

    Alimos

  • Καλό θα είναι να επισκεφθείτε έναν κλινικό διαιτολόγο ώστε να σας βοηθήσει, να σας συντάξει ένα εξατομικευμένο διατροφικό πρόγραμμα ανάλογα με τις ανάγκες σας και να σας παρακολουθεί ανά τακτά χρονικά διαστήματα με κατάλληλες μετρήσεις και θα έχετε το επιθυμητό αποτέλεσμα.

    Φιλιππόνη Βίντια

    Dietitian - Nutritionist

    Marousi

Ask our specialists

Submit your question
We got your question

Question guidelines
  • Do

  • Don’t

    • Refer to people by name

    • Request price for services

How does it work?

Submit an anonymous question

How does it work?

Get updates for your question

How does it work?

Check the answers

Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes

Mobile Image

Do you need to Chat with a health expert right away?

Get instant expert guidance for your medical concerns now!

Mobile Image
success envelop We have received your question!

We’ll send you an email when a specialist responds.