Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes.

  • Diet and nutrition
  • Submitted on 19/08/2024

Καλησπέρα σας! Εχω αρκετά παραπάνω κιλά, έχω κάνει πολλές προσπάθειες να τα χάσω και με διαιτολογους και μόνη μου. Θεωρω ότι είναι ανώφελο να προσπαθώ αφού από μικρή έχω αυτό το πρόβλημα άρα ακομη και να χάσω είναι για λίγο αφού έχω την τάση να παιρνω βαροσ. Εχω κουραστεί από αυτό το μοτίβο που δίνουν όλοι οι διαιτολόγοι, είναι όλα πάνω κάτω τα ίδια. Δεν μπορώ να αποδεχτώ την εικόνα μου. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Υπάρχει καποια άλλη ειδικότητα που ίσως θα μπορούσε να με βοηθήσει; Ενδοκρινολόγος ίσως; Δεν ξέρω που να απευθυνθώ. Τελευταία εχω εντάξει και την γυμναστική στην ζωή μου.

14 specialists answered

  • Διαιτολόγος είναι η ειδικότητα πού μπορεί να σάς βοηθήσει. Μία ισορροπημένη διατροφή είναι τρόπος ζωής πρέπει να υιοθετήσετε αυτό το μοτίβο. Εννοείται πώς χρειάζεται καί η άσκηση στην ζωή μας

    Βάσση Παρασκευή

    Dietitian - Nutritionist

    Eleftherio - Kordelio

  • Καλησπέρα σας καλό συγχαρητήρια για την προσπάθειά σας. Χρειάζεστε έναν ειδικό μεταβολιστή διαιτολόγο ώστε να σας βοηθήσει να χάσετε το περιττό βάρος.

    Kontogiannis Lampros

    Διαιτολόγος - Παιδοδιατροφολόγος

    Athens

  • Καλησπέρα,
    Καταλαβαίνω την ανησυχία σας. Επίσης, κατανοώ απολυτα πως έχετε κουραστεί, ιδιώς αν η προσπάθεια απώλειας βάρους είναι μακροχρόνια, χωρίς πολλές φορές το επιθυμητο αποτέλεσμα. Θεωρω θα σας βοηθούσε πολύ κάποια ψυχολιγκή συνεδρία με θέμα την διατροφή. Για ό,τι χρειαστείτε παραμένω διαθέσιμη

    Μαυρουδάκη Ζωάννα

    Dietitian - Nutritionist

    Pagrati

  • Καλησπέρα σας! Θα μπορούσατε να κάνετε διατροφή βασισμένη στο DNA σας. Το τεστ είναι απλό και θα χρειαστεί να γίνει μόνο μια φορά.

    Καραμπόλα Μαρία

    Dietitian - Nutritionist

    Thessaloniki

  • Καλησπέρα σας, θα πρέπει να γίνουν οι απαραίτητες εξετάσεις για να δείτε αν υπάρχει κάτι που σας μπλοκάρει και απο εκεί και πέρα έχει να κάνει και με τη σχέση που εχουμε με το φαγητό αλλά και την εικόνα σώματος! Στη διάθεσή σας

    Nantia Sklivagkou

    Dietitian - Nutritionist

    Neo Psychiko

  • Ο ενδοκρινολόγος θα μπορούσε να σας βοηθήσει μόνο με αγωγή , εάν και εφόσον υπάρχει κάποια ορμονική διαταραχή. Εάν έχετε κάνει όλες τις εξετάσεις και δεν υπάρχει κάποιο ορμονικό θέμα τότε δεν θα σας βοηθήσει ο ενδοκρινολόγος. Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω όταν λέτε ότι σας δίνουν πάνω κάτω τα ίδια. Καλά κάνατε και έχετε εντάξει την άσκηση στη ζωή σας, έχει πολλά να σας προσφέρει εκτός από την απώλεια βάρους.

    Konstantinou Krini

    Dietitian - Nutritionist

    Voula

  • Καλησπέρα σας! Πιστεύω ότι μπορείτε να βοηθηθείτε από τη γυμναστική. Αν τη βάλετε σταθερά και με συνέπεια στη ζωή σας μπορείτε μετά να χάσετε τα κιλά χωρίς να τα ξαναπάρετε.

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Dietitian - Nutritionist

    Koropi

  • Να αλλαξετε διαιτολογο μεχρι να βρεθει καποιος που πραγματικα θα ακουσει τα θελω σας. Μια αλλη ειδικοτητα που θα βοηθουσε ειναι ο ψυχολογος. Εννοειται πως η γυμναστικη και η κινηση γενικοτερα θα σας βοηθησει στην απωλεια βαρους

    Μπουραζάνης Διονύσιος

    Dietitian - Nutritionist

    Nea Smirni

  • Είναι λογικό να νιώθετε απογοήτευση όταν προσπαθείτε να χάσετε βάρος, χωρίς να βλέπετε τα επιθυμητά αποτελέσματα ή ότι η πρόοδος που σημειώνετε είναι προσωρινή. Επίσης, είναι σημαντικό που έχετε εντάξει την άσκηση στη ζωή σας, καθώς μπορεί να σας βοηθήσει τόσο στην απώλεια βάρους, όσο και στη βελτίωση της ψυχολογίας σας. Ωστόσο, θα ήταν καλό να προσέξετε και τη διατροφή σας, ώστε η άσκηση να φανεί ωφέλιμη στην προσπάθεια απώλειας βάρους και να μπορέσετε να τη διατηρήσετε σε βάθος χρόνου.

    Πολλές φορές η απώλεια βάρους δεν είναι απλή υπόθεση και δεν έχει να κάνει πάντα μόνο με το κομμάτι της διατροφής, αλλά μπορεί να χρειάζεται μια ολι
    ... Read more

    Παπαδοπούλου Κυριακή

    Dietitian - Nutritionist

    Athens

  • Καλημέρα..το θέμα που αναφέρεται φαίνεται αρκετά πολύπλοκο για να το λύσετε μόνη σας. Δεν νομίζω ότι ο ενδοκρινολόγος μπορεί να βοηθήσει σε αυτό..αλλά ίσως ένας ψυχοθεραπευτής ή ένας διαιτολόγος που να ασχολείται με το κομμάτι ψυχολογίας/διατροφής/εικόνα σώματος..ώστε να δουλέψει μαζί σας τα παραπάνω.

    Petrakou Marilena

    Dietitian - Nutritionist

    Keratsini

  • Το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι να συμβουλευτειτε ενδοκρινολογο

    Λάσπα Έλενα

    Endocrinologist

    Chalandri

  • Γεια σας, καμία από τις προσπάθειες που έχετε κάνει ως τώρα δεν είναι ανώφελη, αφού πλέον ξέρετε πάρα πολύ καλά τι σας ταιριάζει και τι όχι!

    Γιατί λοιπόν δεν επισκέπτεστε έναν διατροφολόγο; Απλώς διαφορετικά!
    Γνωρίζοντας ακριβώς τι δεν σας ταιριάζει από τα προηγούμενα προγράμματα που έχετε ακολουθήσει ζητήστε διατροφική εκπαίδευση και καθοδήγηση.
    Άλλωστε, αυτό είναι το σημαντικότερο με τα προγράμματα διατροφής. Το διαιτολόγιο είναι ένας μπούσουλας που μας καθοδηγεί να κάνουμε καλύτερες (όχι τέλειες) επιλογές στη διατροφή μας.

    Κάθε επόμενο ραντεβού είναι κουβέντα για δυσκολίες που αντιμετωπίσατε, πως μπορείτε να τις δ
    ... Read more

    Χαμορούσου Παναγιώτα

    Dietitian - Nutritionist

    Ampelokipoi

  • Όσον αφορά το διατροφικό κομμάτι ένας κλινικός διαιτολόγος είναι ο μοναδικός επιστήμονας που μπορεί να σας βοηθήσει. Θα πρέπει να εμπιστευτείτε κάποιον κλινικό διαιτολόγο ώστε να σας συντάξει ένα εξατομικευμένο διατροφικό πρόγραμμα ανάλογα με τις ανάγκες σας και να σας παρακολουθεί ανά τακτά χρονικά διαστήματα με κατάλληλες μετρήσεις.

    Φιλιππόνη Βίντια

    Dietitian - Nutritionist

    Marousi

  • Καλησπέρα! Κατανοώ απόλυτα την απογοήτευση και την κόπωση που νιώθεις μετά από πολλές προσπάθειες να χάσεις βάρος. Είναι φυσιολογικό να αισθάνεσαι έτσι όταν έχεις προσπαθήσει πολλές φορές χωρίς να πετύχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα. Ωστόσο, υπάρχουν αρκετές κατευθύνσεις που μπορείς να εξετάσεις για να προσεγγίσεις το θέμα διαφορετικά.

    1. **Ενδοκρινολόγος**: Η επίσκεψη σε έναν ενδοκρινολόγο είναι μια καλή ιδέα, ειδικά αν υπάρχει πιθανότητα να υπάρχει κάποιος ορμονικός παράγοντας που επηρεάζει το βάρος σου, όπως υποθυρεοειδισμός, σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών ή άλλη ενδοκρινολογική διαταραχή. Ο ενδοκρινολόγος μπορεί να πραγματοποιήσει εξ
    ... Read more

    Λιναρδάκη Εύα

    Dietitian - Nutritionist

    Heraklion

Ask our specialists

Submit your question
We got your question

Question guidelines
  • Do

  • Don’t

    • Refer to people by name

    • Request price for services

How does it work?

Submit an anonymous question

How does it work?

Get updates for your question

How does it work?

Check the answers

Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes

Mobile Image

Do you need to Chat with a health expert right away?

Get instant expert guidance for your medical concerns now!

Mobile Image
success envelop We have received your question!

We’ll send you an email when a specialist responds.