• Diet and nutrition
  • Submitted on 11/05/2024

Πώς να χάσω βάρος στα 99 κιλά και 1.80 ύψος χωρίς να έχω τύψεις;

Καλημέρα σας .Είμαι 1.80 ύψος και 99 κιλά. Έχω προσπαθήσει πολλές φορές να χασω βάρος χωρίς αποτέλεσμα. Κάνω διατροφή προσπαθώ να την κρατήσω κι ύστερα τρώω χωρίς να με ενδιαφέρει τίποτα. Μετά με πιάνουνε τύψεις και ξανα πάλι από την αρχή. Πραγματικά θέλω βοήθεια.

6 specialists answered

  • Συμβουλευτειτε ψυχολογο και διατροφολογο να σας βοηθησει προσωποποιημενα κι οχι με γενικες ορολογιες

    Μπουραζάνης Διονύσιος

    Dietitian - Nutritionist

    Nea Smirni

  • Λίγες χρήσιμες συμβουλές για να μην πελαγώνετε!

    Ο μεγάλος στόχος είναι να χάσετε βάρος. Αυτό που κάνουμε στην καθημερινή πρακτική είναι να βλέπουμε τον μεγάλο στόχο και να τον χωρίζουμε σε μικρότερους, κάπως σαν σκαλάκια.

    Έπειτα, βρίσκουμε τις μικρές αλλαγές στην καθημερινότητα και στη διατροφή που θα μας οδηγήσουν ΣΤΑΘΕΡΑ και όχι γρήγορα στο πρώτο μικρό σκαλάκι. Όταν λοιπόν πατάμε σταθερά σε αυτό, μπορούμε να πάμε στο επόμενο.

    Να θυμάστε ότι η διαδικασία αυτή έχει σκαμπανεβάσματα. Το θέμα είναι να βρούμε τι μας ταιριάζει και να δώσουμε χρόνο στον εαυτό μας να χτίσει τις νέες του συνήθειες. Να μη νιώθουμε δηλαδή ό
    ... Read more

    Χαμορούσου Παναγιώτα

    Dietitian - Nutritionist

    Ampelokipoi

  • Θα πρέπει να απευθυνθείτε σε κάποιον ειδικό προκειμένου να δει εξατομικευμένα την περίπτωση σας.

    Konstantinou Krini

    Dietitian - Nutritionist

    Voula

  • Καλησπέρα σας. Είναι κάπως ανησυχητικό όσα περιγράφετε..καθώς επηρεάζεται η ψυχολογία, η σχέση σας με το φαγητό αλλά μάλλον και η καθημερινότητα σας. Θα σας πρότεινα να μειώσετε την συχνότητα ζύγισης σώματος και να απευθυνθείτε σε κάποιον διαιτολόγο με ενασχόληση στο κομμάτι της ψυχολογίας για να σας κατευθύνει ανάλογα !

    Petrakou Marilena

    Dietitian - Nutritionist

    Keratsini

  • Καλό θα είναι να επισκεφθείτε έναν κλινικό διαιτολόγο ώστε να σας βοηθήσει, να σας συντάξει ένα εξατομικευμένο διατροφικό πρόγραμμα ανάλογα με τις ανάγκες σας και να σας παρακολουθεί ανά τακτά χρονικά διαστήματα με κατάλληλες μετρήσεις. Θα σας βοηθήσει σίγουρα να υιοθετήσετε υγιεινές διατροφικές συνήθειες εφ όρου ζωής.

    Φιλιππόνη Βίντια

    Dietitian - Nutritionist

    Marousi

  • Καλήσπέρα! Είναι σημαντικό να θυμάστε ότι η διαδικασία αυτή μπορεί να είναι μακροχρόνια και απαιτεί αφοσίωση και υπομονή.

    Εδώ είναι μερικά πράγματα που θα μπορούσατε να δοκιμάσετε:

    Συνειδητοποίηση των συναισθημάτων σας γύρω από τη διατροφή: Οι τύψεις μπορεί να οδηγούν σε κύκλους υπερκατανάλωσης. Προσπαθήστε να αναγνωρίσετε τις σκέψεις και τα συναισθήματά σας που σας οδηγούν στην υπερβολική κατανάλωση και προσπαθήστε να βρείτε εναλλακτικούς τρόπους διαχείρισης τους.

    Ορισμός ρεαλιστικών στόχων: Μπορεί να είναι χρήσιμο να ορίσετε μικρούς, εφικτούς στόχους βάρους και διατροφής. Αυτό μπορεί να σας βοηθήσει να διατηρήσετε
    ... Read more

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Dietitian - Nutritionist

    Koropi

Ask our specialists

Submit your question
We got your question

Question guidelines
  • Do

  • Don’t

    • Refer to people by name

    • Request price for services

How does it work?

Submit an anonymous question

How does it work?

Get updates for your question

How does it work?

Check the answers

Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes

Mobile Image

Do you need to Chat with a health expert right away?

Get instant expert guidance for your medical concerns now!

Mobile Image
success envelop We have received your question!

We’ll send you an email when a specialist responds.